حتما شده که گاهی وقتا از شدت سردرد تصمیم میگیرید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید اما با تموم شدنش بیخیال دکتر رفتن میشین! در این نوشته سعی کردم درمانهایی که برای این نوع مشکل که هنوز علتش در طب جدید مشخص نیست، بیارم. خوبه بدونید که طب سنتی علتش رو به زیاد شدن مایعات بدن نسبت میده و برای درمانش داروهایی از گذشتگان به ما رسیده که در ادامه براتون میگم.

سردردهای پس سری

سردردهای پس سری

درمان در طب سنتی

  • در طب سنتی درمانی که برای این نوع سردرد تجویز شده آب ترب و سکنجبین هست، هر دو رو با هم مخلوط کنید یا جوشانده شوید به تنهایی به بیمار بدن تا استفراغ کنه و با این کار معده بیمار مشکلش برطرف میشه.
  • برای پاکسازی مزاج این بیماران از جوشانده سنا، تربد، بنفشه، بادیان ریشه شیرین بیان، سه پستان از هر یک 10 گرم که در گل قند حل کرده و به مدت 5 روز صبح ناشتا میل کنید، مفیده.
  • گیاه حفض سائیده رو تو بینی بکشید یا اینکه تخم مورد رو بجوشانید و بخور بگیرین و یا آسیاب کنید و در بینی بکشید.
  •  مالیدن روغن گل ارونه به سر، در تسکین این گونه دردها خیلی مؤثره.
  • مرزنجوش، مغز ناخنک گل زوفا بابونه، سیاه دانه، از هر کدوم به اندازه برابر انتخاب کنید و بعد از نرم کوبیدنش مقداری از اون رو در آب حل کنید به صورت خمیر به قسمت جلو سر ضماد کنید.
  • کشیدن پودر قرنفل، صبرزرد، وج یا اگیر ترکی در بینی توصیه میشه در سردردهای مزمن کوبیده صبر زرد رو تو آب حل کنید و  به بناگوش بمالید و یک قطعه پنبه در آن خیس کرده و در گوشها بگذارین.
  •  تجربه ثابت کرده که خوردن 10 گرم ریشه شیرین بیان و 5/2 گرم بادیان به مدت 20 روز صبح ناشتا در تسکین اینگونه دردها به کار میاد، و یا میتونید این دارو رو بصورت روزانه سه قاشق غذاخوری به مدت 30 روز میل کنید این دستور علاوه بر تسکین سردردهای مزمن برای صرع یا غشی و تنگ نفسی و سرفه های کهنه خلط دار و اختلالات روانی و وسواس و فراموشی مفیده.
بخور دارویی

بخور دارویی

نسخه درمانی مفید برای درمان سردرد پس سری

اسارون، سنبل، مصطکی، زعفران، طباشیره، دارچینی، اذخر، قسط شیرین، تخم کشوث، تخم کرفس، تخم کاسنی، زراوند طویل قرنفل جب بلیسان و عود بلیسان، هیل، عود از هر کدومشو به اندازه برابر و گل سرخ برابر تمام اونها عسل چهار برابر همش، حالا همه رو آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید روزی سه قاشق مرباخوری این نسخه برای انواع سردردها و سرگیجه های بدون دلیل و صدا کردن گوش و ضعف معده و کبد و نیز برای کم شدن ورمهای قسمتهای مختلف بدن نافع می باشد. این دارو برای سردمزاجان بهتره.

درمان عمومی سردردها

بطور کلی داروهای لینت بخش در کلیه سردردها مؤثره. برای همین دادن مربای هلیله و مربای آمله برای هر سردردی مفیده، طبق معمول پاک سازی بدن از خلط غالب یا عامل بیمار کننده لازمه. در معالجه سردردها رعایت نکات زیر در بهبودی سردرد کمک بیشتری میکنه. هوا، غذا، سالم کردن مزاج، کم کردن خورد و خوراک بخصوص آشامیدنیها و مایعات، و برقراری آرامش و سکون از جمله کارهاییه که میتونید انجام بدید تا دچار سردرد نشید.
در سردردهائی که با آب ریزش بینی همراه است شستن سر و روغن مالی به سر خیلی مفید نیست و خودداری از آن بهتره.
در سردردهاییکه همراه با بالا بودن فشار خون است و بیمار هم چاق هست کم کردن خون یکی از راههای مفید درمان است.

آرامش طبیعت درمان انواع سردرد

آرامش طبیعت درمان انواع سردرد

منبع: کتاب شفا دکتر صفدر صانعی