8 درمان خانگی خلط گلو

خلط مایعی متراکم بوده و زمانی ایجاد می شود که بدن با هر ماده خارجی مبارزه می کند. این حالت یکی از شایع ترین بیماری های پزشکی است که می تواند با آلرژی های ساده، گرد و غبار یا عفونت...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
درمان خانگی خلط سینه

خلط گلو مایعی متراکم بوده و زمانی ایجاد می شود که بدن با هر ماده خارجی مبارزه می کند. این حالت یکی از شایع ترین بیماری های پزشکی است که می تواند با آلرژی های ساده، گرد و غبار یا عفونت های باکتری و ویروسی ایجاد شود. درمان این بیماری اغلب ساده است. دراین قسمت چند درمان خانگی خلط سینه آورده شده که می تواند به سرعت باعث بهبود این عارضه گردد.

1. چای لیمو برای کاهش خلط سینه

اسید سیتریک موجود در لیمو و گرمای چای در از بین رفتن و کاهش خلط سینه بسیار تاثیر گذار است. یک قاشق آب لیمو تازه و یک قاشق عسل را به یک لیوان چای اضافه کنید. عسل ضد باکتری و ضدعفونی کننده می باشد و درون گلو یک لایه محافظ ایجاد می کند.

چای لیمو برای درمان خانگی خلط سینه

چای لیمو برای درمان خانگی خلط سینه

2. روغن اکالیپتوس برای درمان خلط گلو

یکی از قوی ترین و قدیمی ترین داروهای خانگی درمان خلط گلو، روغن اوکالیپتوس می باشد. روغن اوکالیپتوس نباید به طور مستقیم به پوست اعمال شده و هرگز نباید آن را خورد. برای استفاده از این روش مقداری روغن اکالیپتوس را با روغن های رقیق کننده مانند روغن نارگیل مخلوط کرده و در ناحیه قفسه بمالید. این روغن باعث بروز سرفه و تخلیه خلط از بدن می شود.

روغن اکالیپتوس برای درمان خانگی خلط سینه

روغن اکالیپتوس برای درمان خانگی خلط سینه

3. غرغره کردن آب نمک

این روش یکی از روش های موثر و ساده در درمان خلط گلو می باشد که می توانید به سرعت تاثیر آن را ببینید. یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم ریخته و مخلوط نمایید. سپس جرعه جرعه از آن خورده و در دهان خود چرخانده و غرغره نمایید. سپس آن را دور بریزید.

آب نمک برای درمان خانگی خلط سینه

آب نمک برای درمان خانگی خلط سینه

4. فلفل و زردچوبه برای درمان خلط گلو

نصف قاشق غذاخوری پودر فلفل و زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کرده و آن را بنوشید. می توانید مقداری عسل برای تاثیرگذاری بیشتر نیز به آن اضافه کنید. این روش علاوه بر درمان خلط گلو، در درمان سرماخوردگی نیز بسیار موثر است.

مخلوط زردچوبه و فلفل برای درمان خانگی خلط سینه

مخلوط زردچوبه و فلفل برای درمان خانگی خلط سینه

5. مایعات گرم برای درمان خلط سینه

حرارت مایعات گرم و گیاهی باعث از بین رفتن خلط گلو می شود. می توانید یک فنجان گرم از چای گیاهی مورد علاقه خود مانند چای سبز، چای بابونه و یا چای نعناع را دم کرده و بنوشید. برای تاثیر بیشتر، یک قاشق چایخوری عسل را به چای خود اضافه نمایید.

چای گیاهی برای درمان خانگی خلط سینه

چای گیاهی برای درمان خانگی خلط سینه

6. زنجبیل پر از خاصیت

زنجبیل دارای خواص دارویی فراوانی می باشد که برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. مقداری زنجبیل تازه را رنده کرده تا آب آن خارج شود. سپس یک قاشق غذاخوری آب زنجبیل را با یک قاشق چایخوری عسل، در یک لیوان آب گرم ریخته و بنوشید.

زنجبیل درمان خانگی خلط سینه

زنجبیل درمان خانگی خلط سینه

7. انگور

انگور یکی از روش های درمانی خلط گلو به شمار می رود که با توجه به طمع خوب آن می توان به راحتی مورد استفاده قرار داد. یک لیوان آب انگور طبیعی را در خانه تهیه کرده و بنوشید. همچنین می توانید یک قاشق از پودر شربت انگور را با یک قاشق عسل در یک لیوان آب ریخته و بنوشید.

انگور درمان خانگی خلط سینه

انگور درمان خانگی خلط سینه

8. پیاز

پیاز دارای خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی است که برای درمان خلط سینه بسیار مناسب می باشد. یک پیاز را شسته و خرد کنید. دو قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کرده و بگذارید حداقل نیم ساعت بماند. سپس این مواد را در مخلوط کن ریخته تا به صورت مایع در بیاید. هرچند ساعت یکبار کمی از این مایع بخورید تا به طور کامل خلط شما از بین رود.

پیاز درمان خانگی خلط سینه

پیاز درمان خانگی خلط سینه