10 درمان خانگی برای خلاصی از کک و مک پوست

کک و مک، لکه های صاف و قهوه ای رنگی با ابعاد مختلف می باشند که بر روی پوست ظاهر می شوند. بعضی از علل شایع کک و مک قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید، عوامل ژنتیکی...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
درمان خانگی کک و مک و لکه های پوستی

کک و مک، لکه های صاف و قهوه ای رنگی با ابعاد مختلف می باشند که بر روی پوست ظاهر می شوند. بعضی از علل شایع کک و مک قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید، عوامل ژنتیکی و عدم تعادل هورمونی است. این لکه ها می توانند در هر جای بدن وجود داشته باشند اما اکثرا در مناطقی که بیشتر در معرض اشعه خورشید است، مانند صورت، ظاهر می شود. درمان های تخصصی برای کک و مک وجود دارد که هزینه آن بسیار گران است. می توان از درمان های خانگی بدون عوارض شیمیایی برای برطرف کردن این عارضه استفاده نمود. در این مطلب 10 مورد از مهم ترین درمان های خانگی کک و مک آورده شده است.

1. استفاده از جوش شیرین برای درمان کک و مک

جوش شیرین به صورت یک لایه بردار عمل نموده و رنگدانه های تیره پوست را از بین برده و به روشن شدن آن کمک می کند. برای این کار مقدار کمی جوش شیرین به همراه 1 تا 2 قطره روغن کرچک را با یکدیگر به خوبی مخلوط نموده و روی پوست لکه دار بزنید. اجازه دهید نیم ساعت یا بیشتر روی پوست بمانید. سپس با آب بشویید. این روش را یک یا دوبار در روز تکرار نمایید.

استفاده از جوش شیرین برای درمان کک و مک

استفاده از جوش شیرین برای درمان کک و مک

2.بادمجان و درمان لکه های پوستی

بادمجان حاوی ویتامین A، B، E و آنتی اکسیدان هاییست که می تواند در از بین بردن کک و مک و روشن شدن پوست تاثیر بسزایی داشته باشد. برای استفاده از این روش یک بادمجان متوسط را به قطعات کوچک بریده و روی پوستتان قرار دهید. به مدت 2 تا 3 دقیقه ماساژ دهید. سپس بگذارید 15 دقیقه روی پوست بماند و با آب ولرم بشویید. این روش را یکبار در روز تا زمانی که اثرات لکه ها حذف شود، تکرار کنید.

استفاده از بادمجان برای درمان لکه های پوستی

استفاده از بادمجان برای درمان لکه های پوستی

3. استفاده از کیوی و توت فرنگی برای حذف کک و مک

ترکیب آنتی اکسیدان موجود در کیوی و آنزیم ها و ویتامین C موجود در توت فرنگی عصاره ای مناسب را به منظور لایه برداری، شفافیت و جوان شدن پوست فراهم می کند. برای بهره مندی از این روش یک کیوی و دو توت فرنگی را در یک مخلوط کن ریخته تا به خمیر یکنواختی تبدیل شود. آن را روی پوست زده و اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را با آب بشویید. این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از کیوی و توت فرنگی برای حذف کک و مک

استفاده از کیوی و توت فرنگی برای حذف کک و مک

4. استفاده از پوست موز

پوست موز حاوی ترکیبات مفیدی برای روشن شدن پوست و از بین بردن چروکه. یک قسمت کوچک از پوست موز را از سمت سفیدی آن به مدت چند دقیقه روی قسمت های آسیب دیده و لکه های صورت بمالید. اجازه دهید چند دقیقه روی پوست باشد، سپس آن را بشویید. این روش را روزانه تکرار نمایید.

استفاده از پوست موز برای از بین بردن کک و مک

استفاده از پوست موز برای از بین بردن کک و مک

5. روشن سازی پوست با استفاده از سرکه ی سیب

اسید مالیک موجود در سرکه سیب، سلول های تیره پوست را روشن کرده و در از بین بردن لکه های پوستی بسیار مناسبه. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر مخلوط کرده و بر روی لکه های پوست بزنید. اجازه دهید به مدت 20 دقیقه روی پوست بماند. سپس با آب ولرم شستشو دهید. این روش را هر روز تکرار کنید تا کک و مک ها کم رنگ شده و از بین روند.

استفاده از سرکه سیب برای درمان کک و مک

استفاده از سرکه سیب برای درمان کک و مک

6. استفاده از آلوئه ورا برای از بین بردن لکه های پوستی

آلوئه ورا حاوی آلوئین بوده که می تواند رنگدانه های تیره پوست را از بین ببرد و آثار کک و مک های پوستی را حذف کند. یک آلوئه ورا تازه را نصف کرده و ژل میان آن را خارج نمایید. آن را روی پوست زده و به مدت 2 تا 3 دقیقه ماساژ دهید. 10 دقیقه صبر کنید تا کمی خشک شود، سپس آن را با آب بشویید. این روش را هر روز تکرار کنید. حتی می توانید آن را روی پوست گذاشته و بخوابید و صبح آن را بشویید.

استفاده از آلو ورا برای از بین بردن لکه های پوستی

استفاده از آلو ورا برای از بین بردن لکه های پوستی

7. استفاده از زردچوبه

زردچوبه سرشار از ماده ای به نام کورکومین است که خاصیت ضدباکتریایی و ضد التهابی دارد. این گیاه باعث روشنایی هرچه بیشتر پوست شده و در کاهش کک و مک و لکه های پوستی موثر می باشد. برای استفاده از این درمان یک قاشق چایخوری زردچوبه را با مقدار کمی آب و چند قطره آب لیمو ترکیب کرده تا خمیر یکنواختی ایجاد شود. آن را روی پوست و لکه های پوستی زده، اجازه دهید 15 دقیقه بماند و آن را ماساژ دهید. سپس پوست خود را با آب بشویید. این روش را روزی یکبار برای افزایش سرعت از بین رفتن لکه ها استفاده نمایید.

استفاده از زردچوبه برای حذف کک و مک

استفاده از زردچوبه برای حذف کک و مک

8. محافظت از پوست با روغن آرگان

اسیدهای چرب، ویتامین E و کاروتنوئیدهای موجود در روغن آرگان، پوست را از آسیب های خورشید محافظت کرده و به کاهش لکه های پوستی کمک می کند. برای اینکار ابتدا پوست خود را شسته و خشک نمایید. سپس یک تا دو قطره روغن آرگان را روی کک و مک های پوست زده و برای چند دقیقه ماساژ دهید. اجازه دهید روغن در طول شب روی پوست شما بماند. این روش را هر شب قبل از رفتن به رختخواب تکرار کنید.

استفاده از روغن آرگان برای کاهش کک و مک

استفاده از روغن آرگان برای کاهش کک و مک

9. با روغن بادام پوستی شفاف داشته باشید

روغن بادام حاوی ویتامین A و E است که باعث تقویت پوست شده و آن را شفاف می کند. رنگدانه های تیره پوستی را از بین می برد و باعث کاهش کک و مک می شود. برای استفاده از این روش دو تا سه قطره روغن بادام را با استفاده از انگشتانتان کمی گرم کنید و به مدت چند دقیقه روی پوستتان ماساژ دهید. اجازه دهید چند دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را با آب بشویید. این روش را هر روز تکرار کنید.

استفاده از روغن بادام برای درمان لکه های پوستی

استفاده از روغن بادام برای درمان لکه های پوستی

10. پوستی روشن و بدون لک با استفاده از آب گوجه

مقدار زیاد ویتامین C موجود در گوجه می تواند فعالیت تیروزیناز را کاهش داده و باعث روشنی پوست و حذف لکه ها و کک و مک های پوستی شود. یک گوجه کوچک را شسته و در مخلوط کن ریخته تا به پوره تبدیل شود. آن را روی لکه های پوستی زده و اجازه دهید 15 دقیقه بماند. سپس با آب سرد بشویید. این روش را روزانه تکرار کنید.

استفاده از آب گوجه برای کاهش کک و مک

استفاده از آب گوجه برای کاهش کک و مک