درمان خانگی نیش زنبور عسل

گزش زنبور عسل عموما عوارض حادی نداره، نهایتا واکنش آلرژیک اونها به درد و تورم، قرمزی ، گرما، و خارش در محل گزیدگی خلاصه میشه که با گذاشتن مرهم به مرور از بین میره، و هیچ عوارض جدی نداره. اما اگه آلرژی نسبت...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
درمان نیش زنبور عسل

گزش زنبور عسل عموما عوارض حادی نداره، نهایتا واکنش آلرژیک اونها به درد و تورم، قرمزی ، گرما، و خارش در محل گزیدگی خلاصه میشه که با گذاشتن مرهم به مرور از بین میره، و هیچ عوارض جدی نداره. اما اگه آلرژی نسبت به نیش زنبور دارید، باید بدونید که اگه در معرض گزش قرار بگیرید ممکنه منجر به مرگ بشه! جالبه که بدونید زنبور عسل با نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی که بدنشون ساختار گوشتی داره، نیش تو پوست گیر میکنه و موجب جدا شدن کیسه زهر از زنبور میشه و پس از چند دقیقه زنبوری که نیش زده میمره.

انواع واکنشهای شدید آلرژی

 • کهیر
 • پوست رنگ پریده
 • خارش شدید
 • تورم زبان و گلو
 • سخت نفس کشیدن
 • واکنش سریع روانی
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری

در صورت وجود علائم واکنش شدید نسبت به نیش زنبور، باید بسرعت با اورژانس تماس بگیرید

درمان های خانگی برای نیش زنبور عسل

اگه زنبور عسل شما رو نیش زده، بلافاصله با لبه ناخن یا لبه کارت اعتباری یا چاقو کنار محل گزیدگی رو فشار بدید تا نیش بیرون بیاد با موچین یا پنس این کار رو نکنید چون باعث پاره شدن کیسه زهر میشه و سم بیشتری به محل گزیدگی وارد میشه. برای از بین رفتن اثر زهر و کاهش تورم بهتره محل زخم رو با آب و صابون بشویید. اکثر درمانهای خانگی مبنایی در علم جدید ندارن ولی به لحاظ تجربی مدتهاست که استفاده میشن.

عسل

عسل ممکنه برای بهبود زخم، درد و خارش بهتون کمک کنه. برای درمان نیش زنبور، مقدار کمی عسل رو به منطقه آسیب دیده بزنید و با یک باند روی زخم رو محکم ببندین و تا یک ساعت تو این حالت بمونه.

درمان نیش زنبور با عسل

درمان نیش زنبور با عسل

سرکه سیب

سرکه ممکنه به شما در خنثی کردن زهر زنبور عسل کمک کنه. خیساندن محل گزش در یک ظرف از سرکه سیب بمدت حداقل 15 دقیقه میتونه درمان موثری برای شما باشه.

خمیر دندون

معلوم نیست چطور خمیر دندون میتونه درد و التهاب نیش زنبور رو آروم کنه! تصوری که بین مردم وجود داره اینه که خمیر دندان قلیایی هست و سم زنبور عسل اسیدی، پس به همین دلیل میتونه اثر گزیدگی رو خنثی کنه. اگه این تصور درست باشه، خمیر دندون بر روی درمان نیش زهر قلیایی اثر نمیذاره! در هر صورت، خمیر دندون یک درمان ارزان قیمت و آسان برای رها شدن از درد و التهاب گزیدگی هست.

خمیر دندان برای کاهش التهاب نیش زنبور عسل

خمیر دندان برای کاهش التهاب نیش زنبور عسل

گیاهان و عصاره ها

 • آلوورا برای تسکین التهاب پوستی و کاهش درد استفاده میشه. برای استفاده از این گیاه برگ رو از وسط جدا کنید و برگ دارای ژل رو مستقیما بر روی محل آسیب دیده فشار بدید.
 • عصاره اسطوخدوس یک ضد التهاب قویست که میتونه به کاهش تورم کمک کنه. بعد از مخلوط کردن عصاره اسطوخدوس با روغن حامل، مثل روغن نارگیل یا روغن زیتون چند قطره مخلوط رو بر روی محل زخم بریزید.
 • روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده طبیعی است و ممکنه باعث کاهش درد نیش زنبور عسل بشه. البته نباید فراموش کنید که این روغن نباید بصورت خالص روی زخم استفاده بشه بلکه باید با روغن حامل مخلوط بشه و از مخلوط خاصل یک قطره به محل زخم بزنید.
 • روغن فندق درمان گیاهی مناسب و قوی برای نیش حشرات و نیش زنبور عسل هست. این روغن میتونه به کاهش التهاب، درد و خارش کمک کنه.

  روغن درخت چای برای کاهش التهاب

  روغن درخت چای برای کاهش التهاب

سایر درمان ها

نیش زنبور رو میتوان با یخ از التهاب و تورمش کم کرد. شما می توانید خارش و قرمزی با درمان کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین اگه خارش و تورم شدید باشه کم کنید، مصرف یک آنتی هیستامین خوراکی برای کاهش التهاب پوست هم راه خوبیست. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت زخم، محل خارش رو با ناخن ملتهب تر نکنید و بهترین راه بریا رهایی از دست خارش کمپرس سرد و یا همون یخ هست.

کی باید با اورژانس تماس بگیرید!

اکثر نیش زنبورها به مراجعه به پزشک نیاز نداره مگر اینکه به علائم حساسیت جدی مثل سخت نفس کشیدن یا سرگیجه دچار بشید، در این موقع با اورژانس تماس بگیرید و سعی کنید جابه جا نشید.