7 راهکار خانگی برای نفخ معده و مشکلات گوارشی

بسیاری از مردم از مشکلات گوارشی و نفخ، رنج می برند. مواد غذایی نامناسب، استرس های روزمره، مصرف دخانیات، ورزش نکردن و عدم خواب کافی می تواند باعث ایجاد اینگونه مشکلات شود. زمانی که معده به درستی کار نکند، تمام...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
درمان خانگی مشکلات گوارشی

بسیاری از مردم از مشکلات گوارشی و نفخ، رنج می برند. مواد غذایی نامناسب، استرس های روزمره، مصرف دخانیات، ورزش نکردن و عدم خواب کافی می تواند باعث ایجاد اینگونه مشکلات شود. زمانی که معده به درستی کار نکند، تمام زندگی فرد مختل خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این معضل، برخی از درمان های خانگی مناسب وجود دارد که در این جا به چند مورد از مهمترین های آن اشاره شده است.

1. چای بابونه برای درمان نفخ معده

یکی از مؤثرترین راههای از بین بردن مشکلات گوارشی و نفخ معده، چای بابونه است. این چای دارای ویژگی های ضد اسپاسم و ضد التهابی است که معده را تسکین می دهد. همچنین چای بابونه برای وضعیت شدید گاستروانتریت (التهاب شدید معده) مناسب است و سوزش معده را تسکین می دهد.

چای بابونه برای درمان مشکلات گوارشی

چای بابونه برای درمان مشکلات گوارشی

2. گشنیز

گشنیز که در میان مردم هند مصرف زیادی دارد، دارای خواص گوارشی فراوانی است که می تواند به علائم سوء هاضمه کمک کند. گشنیز،التهاب و احساس سوزش ناشی از سوء هاضمه و گاز معده را کاهش می دهد. برای اینکار یک قاشق چایخوری برگ گشنیز خشک شده را در یک لیوان آب جوش ریخته و بنوشید.

گشنیز برای درمان مشکلات گوارشی

گشنیز برای درمان مشکلات گوارشی

3. کدو حلوایی

کدو حلوایی شامل آنتی اکسیدان های زیادی است که به کاهش درد و حذف اثرات گاز معده کمک می کند. کدو حلوایی سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین A، فیبر و پتاسیم است که برای کمک به کاهش سوء هاضمه بسیار موثر شناخته شده است. روزانه یک فنجان از این گیاه را به صورت بخار پز و یا سرخ شده در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

کدو حلوایی برای درمان مشکلات گوارشی

کدو حلوایی برای درمان مشکلات گوارشی

4. سیر برای سوء هاضمه

سیر دارای خواص ضد التهابی می باشد که به راحتی به رفع مشکلات گوارشی و سوء هاضمه می پردازد. آنتی بیوتیک های طبیعی درون سیر به دفع آسان ادرار کمک می کند. همچنین بوی تند سیر به رهایی از سوزش و گازهای معده کمک می کند. از این گیاه مفید در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

سیر برای درمان مشکلات گوارشی

سیر برای درمان مشکلات گوارشی

5. زیره ضد نفخ

زیره دارای خواص ضد نفخ و ضد میکروبی بوده و حاوی موادی است که به عضلات دستگاه گوارش کمک می کند که منجر به خروج گاز معده شود. برای استفاده از این روش مقداری زیره را جوشانده و آب آن را بنوشید. همچنین می توان از آن در وعده های غذایی نیز استفاده نمود.

زیره برای درمان مشکلات گوارشی

زیره برای درمان مشکلات گوارشی

6. فلفل سیاه

فلفل سیاه یک درمان خانگی موثر برای مشکلات گوارشی است. معمولا سوء هاضمه به دلیل کمبود اسید هیدروکلریک موجود در شیره معده ایجاد می گردد. فلفل سیاه می تواند باعث افزایش این اسید در سیستم گوارشی شده و به هضم غذا کمک کند. برای اینکار می توان مقداری فلفل سیاه تازه را با کمی پودر زنجبیل، دانه گشنیز و برگ نعناع خشک ترکیب کرده به همراه غذا استفاده نمود.

فلفل سیاه برای درمان مشکلات گوارشی

فلفل سیاه برای درمان مشکلات گوارشی

7. رازیانه

رازیانه می تواند به سوء هاضمه، نفخ و درد اسپاسم معده کمک کرده و باعث کاهش التهاب آن شود. برای استفاده از آن، مقداری دانه رازیانه را با یک لیوان آب جوشانده و بنوشید. حتی می توان دانه های رازیانه را به تنهایی جوید و از مشکلات گوارشی رهایی یافت.

رازیانه برای درمان مشکلات گوارشی

رازیانه برای درمان مشکلات گوارشی