درمان های خانگی برای گرمازدگی

در مطلب قبلی با عنوان گرمازدگی، علائم و اقدامات درمانی براتون به طور مفصل راجع به گرمازدگی توضیح دادم. اولین و ضروری ترین اقدام در مواجهه با فردی که دچار این مشکل شده اینه که در اسرع وقت دمای بدنش...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
تمبر هندی دارای طبیعتی سرد

در مطلب قبلی با عنوان گرمازدگی، علائم و اقدامات درمانی براتون به طور مفصل راجع به گرمازدگی توضیح دادم. اولین و ضروری ترین اقدام در مواجهه با فردی که دچار این مشکل شده اینه که در اسرع وقت دمای بدنش رو کاهش داده و کنترل کنید. در این مطلب درمان های خانگی که میتونه دونستنش خیلی براتون مفید باشه رو قرار دادم تا در مواقع اظطراری بتونین اقدام صحیح و به جایی داشته باشین.

مصرف ماست با آب برای مقابله با گرمازدگی

دو قاشق ماست رو با کمی نمک و پودر زیره در آب حل کرده و بنوشید. با نوشیدن 1 الی 2 لیوان دوغ در روزهای گرم میتونین تا حد زیادی از گرمازدگی جلوگیری کنین. این نوشیدنی به دلیل داشتن آب باعث طراوت و سرد شدن بدنتون میشه. همچنین شامل پروبیوتیک ها، پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامینه که مواد مورد نیاز بدنتون رو هم تامین میکنه.

آب و ماست مفید برای فرد گرمازده

آب و ماست مفید برای فرد گرمازده

حمام آب سرد اقدامی ضروری و اورژانسی

دوش گرفتن با آب سرد یا غوطه ور شدن در وان به مدت 15 تا 20 دقیقه میتونه دمای بدن رو کاهش بده و یکی از اقدامات ضروری و اورژانسی قبل از رسوندن فرد گرمازده به بیمارستانه. این درمان توسط متخصصان نیز توصیه میشه زیرا خنکی آب باعث کاهش کلی درجه حرارت بدن میشه.

تذکر : هیچ وقت از آب یخ برای اینکار استفاده نکنید زیرا ممکنه درجه حرارت بدن رو به شدت کاهش بده که این امر عوارض بیشتری رو در پی خواهد داشت.

کاهش دمای بدن با دوش آب سرد

کاهش دمای بدن با دوش آب سرد

طب چینی برای درمان گرمازدگی

در حال حاضر در بیشتر جهان و بخصوص در طب چینی استفاده از ماش افزایش یافته و یکی از درمان های اصلی برای گرمازدگی محسوب میشه. زیرا ماش گیاهی ضد تب در طبیعته و جوشونده ی اون باعث دفع سموم بدن میشه. یک فنجان ماش رو به همراه 3 فنجان آب بجوشانید و عصاره ی اون رو برای کاهش دمای بدنتون میل کنید.

ماش، تب بر طبیعی

ماش، تب بر طبیعی

روغن های ضروری برای کاهش دمای بدن

روغن نعناع، اسطوخودوس، روغن زیتون یا بادام رو به نسبت های مساوی باهم مخلوط کرده و در پشت گردن، کف دست و داخل مچ دستتون بمالید. با اینکار شما به کاهش دمای بدنتون کمک میکنید. اسطوخودوس برای تسکین پوست در موقع آفتاب سوختگی و همچنسن برای اعصاب نیز بسیار مفیده. روغن نعناع اثر خنک کنندگی برای بدن داره و تب رو کاهش میده.

مزایای روغن ها را بشناسید

مزایای روغن ها را بشناسید

آب پیاز و فواید بیشمار آن

دو راه برای استفاده از آب پیاز در درمان گرمازدگی وجود داره:

  • با دیدن علایم گرمازدگی و برای کاهش دمای بدنتون آب پیاز رو در پشت گوش، زیر پا و روی قفسه ی سینه ی خود بمالید.
  • بعد از گرمازدگی یک قاشق چای خوری آب پیاز رو با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و بخورید.

بهتره که این مخلوط رو تا چند روز بعد از گرمازدگی هم مصرف کنید تا کاملا علائم برطرف بشن. آب پیاز به عنوان یکی از درمان های طبیعی در گرمازدگی استفاده میشه اما مکانیزم دقیق عملکردش هنوز شناخته شده نیست.

آب پیاز و عسل

آب پیاز و عسل

آب تمبر هندی

تمبر هندی رو برای چند دقیقه بجوشونین و عصاره ی اون رو با شکر یا عسل مخلوط و استفاده کنید. میوه ای با طبیعت سرده و برای رفع تشنگی و از بین بردن تب بسیار مفیده. حتی استفاده از تمبر هندی تهوع رو هم از بین میبره.

تمبر هندی دارای طبیعتی سرد

تمبر هندی دارای طبیعتی سرد

برای رفع تهوع و استفراغ آب گشنیز بنوشید

گشنیز گیاهی خنک کننده است و با از بین بردن حرارت بالای بدن علائم گرمازدگی رو بهیود میبخشه. همچنین از تهوع و استفراغ نیز جلوگیری میکنه.

گشنیز، مفید برای بدن

گشنیز، مفید برای بدن

سرکه ی سیب

یک قاشق چایخوری سرکه ی سیب رو در یک لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید. سرکه ی سیب حاوی مواد معدنی و ویتامین هاست که به دوباره پر کردن الکترولیت های از دست رفته ی بدن کمک میکنه.

سرکه ی سیب

سرکه ی سیب