گرفتگی بینی، با تورم و درد سینوس ها و بافت بینی همراه است، حالتی ناراحت کننده و عذاب آور که اغلب با فین کردن یا بالا کشیدن بینی هم از بین نمی رود. هنگامی که سرماخوردگی یا آنفولانزا تمام می شود، بافت ها و رگ های خونی داخل آن به دلیل تجمع مایعات اضافی شروع به متورم شدن می کنند. حتی دلایل دیگری مانند آلرژی و تحریک کننده هایی مانند دود می توانند باعث احساس ناخوشایند شوند. خوشبختانه، درمان های خانگی برای رفع گرفتگی بینی، از ساده ترین و کم دردسرترین روش های درمان هستند.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی

دوش آب گرم برای گرفتگی بینی

یکی از بهترین روش های درمان گرفتگی بینی، سرماخوردگی و آنفولانزا، دوش آب گرم می باشد. بخار آب گرم، سوزش و التهاب بینی را تا حد زیادی برطرف کرده و اگر بینی دارای مخاط اضافی باشد، بخار آب باعث رقیق و سبک شدن مخاط بینی شده و به تخلیه آن کمک می کند.
حمام آب گرم را آماده کرده و حداقل 15 دقیقه در آنجا بمانید.

دوش آب گرم برای از بین بردن گرفتگی بینی

دوش آب گرم برای از بین بردن گرفتگی بینی

ساخت قطره سالین برای گرفتگی بینی

قطره سالین به دلیل استفاده از خاصیت اسمزی یک درمان مناسب برای گرفتگی بینی است. این روش به سادگی، هنگامی که غلظت زیادی از نمک در خارج از سلول های بافت بینی وجود دارد، آب را از بافت عبور داده و تعادل همه چیز را دوباره برقرار میکند. بنابراین با خارج شدن مایع از بافت بینی، تورم کاهش یافته و تنفس باز می شود. علاوه بر این، قطره سالین می تواند مخاط جمع شده در بینی که باعث تحریک و تجمع میکروب ها می شود، از بین ببرد. این روش یک راه حل هیپرتونیک است که برای کودکان زیر 5 سال توصیه نمی شود.

مواد مورد نیاز

 • 1 قاشق چای خوری نمک دریایی
 • 2/1 قاشق چای خوری جوش شیرین (اختیاری)
 • 8 اونس (1 فنجان) آب جوشیده (آب مقطر)
 • شیشه استریل
 • قطره چکان

دستور کار

اگر از آب معمولی شیر استفاده می کنید، ابتدا آن را بجوشید تا مطمئن شوید تمامی ناخالصی آن از بین رفته باشد و اگر از آب بطری های تصفیه شده (آب مقطر) استفاده می کنید، آن را در مایکروویو حرارت دهید تا نسبتا گرم شود. نمک و جوش شیرین را در شیشه استریل بریزید. سپس آب را اضافه کنید (توجه کنید که آب دمای بالایی نداشته و تنها کمی گرم باشد و سپس آن را اضافه کنید) درب شیشه را ببندید و به خوبی تکان دهید. قبل از هر استفاده، آن را تکان دهید. برای مصرف این سرم، مطمئن باشید که قطره چکان تمیز و استریل است. به پشت دراز بکشید و سر خود را از یک طرف تخت کمی آویزان کنید. این کار در دفعات اول ممکن است اندکی دشوار باشد. نوک قطره چکان را در داخل سوراخ بینی قرار داده و 1 تا 3 قطره از آن را در هر سوراخ بینی بریزید. به مدت 5 الی 10 دقیقه در همان موقعیت بمانید تا محلول به طور عمیق وارد بینی شود. می توانید این روند را تا سه بار در روز در طول دوران سرماخوردگی تکرار کنید. اما توجه شود که این روش برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست و حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

قطره سالین برای از بین بردن گرفتگی بینی

قطره سالین برای از بین بردن گرفتگی بینی

ساخت ضد احتقان تند برای گرفتگی بینی

منظور از ضد احتقان دارویی است که برای از بین بردن احتقان بینی (گرفتگی) استفاده می شود. علاوه بر آن غذاهای تند و تیز موجب از بین بردن گرفتگی بینی می گردد. این دستور یکی از روش های بسیار خوب جهت از بین بردن احتقان می باشد که البته خیلی از افراد ممکن است طعم آن را دوست نداشته باشند.

مواد مورد نیاز

 • 2/1 قاشق چای خوری فلفل کاین
 • 2/1 قاشق چای خوری از پودر زنجبیل
 • 3 قاشق غذاخوری عسل طبیعی
 • 4/1 فنجان آب لیمو
 • 4/1 فنجان سرکه سیب
 • یک قابلمه

دستور کار

4/1 فنجان آب لیمو و 4/1 فنجان سرکه سیب را در یک قابلمه ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد. سپس 3 قاشق غذاخوری عسل طبیعی و پودر فلفل کاین و زنجبیل را اضافه کنید. سپس آن را در یک شیشه تمیز بریزید و در یک مکان سرد و تاریک نگهداری کنید. افراد بزرگسال به صورت روزانه 1-2 قاشق غذا خوری را در صورت گرفتگی بینی استفاده نمایند. حتما قبل از استفاده، به خوبی تکان داده شود. می توان قبل از مصرف، کمی آن را گرم نمود.

ضد احتقان تند برای از بین بردن گرفتگی بینی

ضد احتقان تند برای از بین بردن گرفتگی بینی

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر