گاهی التهاب زبان نتیجه آسیب یا عفونت اساسی در بدن هست. همچنین خوردن غذاها یا نوشیدنی های بسیار داغ میتونه زبونتون رو بسوزنه و باعث ایجاد زخم یا تاول بشه که ممکنه چند روز طول بکشه تا خوب بشه. تاول یا التهاب زبان، میتونه باعث عوض شدن مزه دهنتون بشه و به نظر نمیرسه چیز جالبی باشه، پس بهتره از دست اون راحت بشین. استفاده از بعضی از داروهای خانگی به درمان التهاب زبان کمک میکنن. در این مطلب میتونین چند راهکار و درمان طبیعی رو ببینید…

1.نمک برای کاهش التهاب زبان

۱ قاشق چای خوری نمک رو در یک فنجان آب گرم به خوبی حل کنین و دهانتون رو با این محلول چند بار در روز شستشو بدین. نمک به عنوان کلرید سدیم معروفه و میتونه التهاب و درد ناشی از زخم رو کاهش بده. علاوه بر این، خاصیت ضد باکتری داره که هر عفونت اساسی که باعث ایجاد تاول هست رو از بین میبره.

نمک برای کاهش التهاب زبان

نمک برای کاهش التهاب زبان

2.ماست

روزانه یک فنجان ماست ساده بخورین. ماست یه پروبیوتیک طبیعیه و دارای خواص ضد التهابیه که میتونه درد و التهاب رو کاهش بده، همچنین خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی داره که هر گونه عفونت ناشی از تاول رو درمان میکنه.

ماست برای کاهش درد و التهاب زبان

ماست برای کاهش درد و التهاب زبان

3.جوش شیرین برای تنظیم PH دهان

۱ قاشق چای خوری جوش شیرین رو با ۱ فنجون آب گرم مخلوط کنین و دهانتون رو با این محلول بشویین، همچنین میتونین با جوش شیرین و آب یه خمیر بسازین و اون روی تاول یا زخم بذارین. ۳ تا ۴ بار در روز این کارو انجام بدین. جوش شیرین دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابیه و خاصیت قلیایی اون کمک میکنه تا مقدار PH در دهان بازسازی بشه و از تاول روی زبان راحت بشین.

جوش شیرین مقدار PH دهان رو تنظیم میکنه

جوش شیرین مقدار PH دهان رو تنظیم میکنه

4.یخ برای تسکین زبان

۱ تا ۲  قالب یخ رو روی زبون بذارین تا بی حس بشه، میتونین از آب سرد هم استفاده کنین. چند بار در روز این کارو انجام بدین. یخ خواص بی حس کننده و ضد التهابی داره که ورم و درد تاول رو تسکین میده.

یخ برای تسکین زبان

یخ برای تسکین زبان

5.گشنیز برای رفع درد و التهاب زبان

۲ قاشق چای خوری برگ گشنیز یا دانه اون رو به ۱ فنجان آب گرم اضافه کنین و اون رو در یه کاسه بجوشونین. بذارین خنک بشه و دهانتون رو با اون شستشو بدین. روزانه ۳ تا ۴ بار دهانتون رو از این محلول استفاده کنین. گشنیز حاوی خواص ضد درد، ضد عفونی کننده و ضد التهابیه که در از بین بردن تاول های زبان و رفع درد و التهاب اونها مفیده.

گشنیز خواص ضد درد برای زبان داره

گشنیز خواص ضد درد برای زبان داره

6.ویتامین B برای جلوگیری از التهاب زبان

تاول زبان ممکنه به خاطر کمبود ویتامین B به وجود بیاد، بنابراین توصیه میشه غذاهایی مثل تخم مرغ، حبوبات، ماهی قزل آلا، جو، شیر، پنیر که غنی از این ویتامین هستن رو مصرف کنین. کمبود ویتامین B یکی از علت های مربوط به ایجاد التهاب زبان هست و جبران کمبود این ویتامین، در درمان خیلی مفیده. با این حال اگر میخواین مکمل های ویتامین B مصرف کنین قبل از این کار با پزشک مشورت کنین.

ویتامین B برای جلوگیری از التهاب زبان

ویتامین B برای جلوگیری از التهاب زبان

7.زنجبیل و سیر

هر روز چند بار مقداری زنجبیل رو با ۲ یا ۳ حبه سیر مصرف کنین، میتونین میزان مصرف رو با غذا افزایش بدین. زنجبیل و سیر، برای خواص ضد التهابی و ضد دردشون معروف هستن و میتونن برای درمان تاول دردناک استفاده بشن. علاوه بر این، اونها دارای خواص ضد میکروبی هم هستن که هر عفونت اساسی که باعث ایجاد تاول و التهاب زبان هست رو درمان میکنن.

زنجبیل و سیر برای ضد عفونی کردن زبان

زنجبیل و سیر برای ضد عفونی کردن زبان

8.آلوورا برای درمان التهاب زبان

مقداری ژل آلوورا رو بر روی زبان قرار بدین. قبل از شستشو با آب ولرم بزارین ۵ تا ۱۰ دقیقه روی زبان بمونه. برای گرفتن تاثیر بیشتر این کار رو روزانه ۳ تا ۴ بار انجام بدین. ژل آلوورا خواص درمانی طبیعی و ضد عفونی کننده داره که به سرعت التهاب و درد زبان رو تسکین میده.

ژل آلوئه ورا برای درمان التهاب زبان

ژل آلوئه ورا برای درمان التهاب زبان

9.شیر برای سلامتی دهان

هر روز ۱ تا ۲ لیوان شیر بخورین. شیر شامل بسیاری از ترکیبات زیستی و فعاله و ثابت شده که برای سلامتی دهان مفیده. علاوه بر این، شیر خواص ضد التهابی و تسکین دهنده داره که میتونه به سرعت به بهبود التهاب زبان کمک کنه.

شیر برای درمان التهاب و تاول زبان

شیر برای درمان التهاب و تاول زبان

10.روغن نارگیل

یه توپ پنبه رو در ۱ یا ۲ قاشق چای خوری روغن نارگیل بندازین و مستقیما روی زبان قرار بدین. اجازه بدین ۵ تا ۱۰ دقیقه روی زبان بمونه بعد با آب، دهانتون رو بشورین. ۳ تا ۴ بار در روز این راهکار رو انجام بدین. خواص فوق العاده ضد درد، ضد میکروبی و ضد التهابی روغن نارگیل به سرعت تاول زبان رو درمان میکنه.

روغن نارگیل خواص ضد میکروبی برای زبان داره

روغن نارگیل خواص ضد میکروبی برای زبان داره