10 روش خانگی برای درمان خارش نیش پشه

پشه ها یکی از علت های اصلی بعضی از بیماری های عفونی هستن، بهتره که این موجودات موذی رو از خودمون دور کنیم. متاسفانه بعضی از افراد بعد از این که پشه نیششون میزنه، بدنشون خارش دائمی داره و به...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:

پشه ها یکی از علت های اصلی بعضی از بیماری های عفونی هستن، بهتره که این موجودات موذی رو از خودمون دور کنیم. متاسفانه بعضی از افراد بعد از این که پشه نیششون میزنه، بدنشون خارش دائمی داره و به گزش حشرات حساس هستن. نگران نباشین، واسه حل این مشکل راه حل هایی داریم که در ادامه مطلب در اختیارتون میذارم.

1. خمیر دندان برای درمان التهاب پوست

حداقل دو بار در روز یه مقدار کمی از خمیر دندان روی پوست آسیب دیدتون بزنین.

خمیر دندان ها معمولا طعم نعنایی دارن که باعث میشه پوستتون تسکین پیدا کنه و خارش کمتر بشه، همچنین خواص رطوبتی دارن و تورم و التهاب ناشی از نیش حشرات رو کاهش میدن.

2. سرکه سیب برای درمان عفونت گزیدگی

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب رو با 1 قاشق غذا خوری آب سرد ترکیب کنین و روی نیش محل گزش پشه بزنین. یک یا دو بار در روز این کار رو انجام بدین.

سرکه سیب اسید استیک داره که به خاطر خاصیت ضد التهابی و خنک کننده اش، دارای خواص درمانیه. اگر پشه نیشتون زد و پوستتون شروع به خارش کرد، سرکه سیب روشیه که باید ازش استفاده کنین. خواص ضد میکروبی اون میتونه از عفونت هایی که ممکنه با خارش پوست به وجود بیان جلوگیری کنه.

سرکه سیب عفونت ناشی از نیش پشه رو درمان میکنه

سرکه سیب عفونت ناشی از نیش پشه رو درمان میکنه

3. چای سبز برای تسکین خارش پوست

یک کیسه چای سبز رو برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مقداری آب سرد دقیقه خیس کنین، بعد اونو دربیارین و ۱۰ دقیقه روی پوست بذارین.

کیسه چای سرد باعث تسکین فوری خارش پوستتون میشه. اسید تانیک چای سبز از التهاب و تورم ناشی از نیش پشه جلوگیری میکنه.

4. عسل

مقدار کمی عسل رو روی نیش پشه قرار بدین. این کار رو تا زمان بهبودی کامل ادامه بدین.

عسل یکی از بهترین داروها برای بیماری های مختلفه، و طیف گسترده ای از خواصی رو داره که اون رو بر مواد دیگر برتری میده. در حالی که خواص ضد میکروبی عسل می تونه عفونت رو از بین ببره، خاصیت ضد التهابی و ضد زخم اون بهتون کمک میکنه از خارش نیش پشه راحت بشین.

عسل خاصیت ضد میکروبی برای نیش پشه داره

عسل خاصیت ضد میکروبی برای نیش پشه داره

5. لیمو

یک لیمو رو ببرین و نصفشو روی پوستتون بمالین. ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد اون رو با آب تمیز بشورین. این کار رو فورا بعد از این که پشه نیشتون زد انجام بدین.

لیمو بسیار اسیدیه و اثر ضد التهابی روی نیش پشه داره و تورم ناشی از اون رو کاهش میده.

لیمو تورم ناشی از گزیدگی رو درمان میکنه

لیمو تورم ناشی از گزیدگی رو درمان میکنه

6. سیر و درمان خارش نیش پشه

۱یا ۲ حبه سیر رو به آرامی روی نیش پشه بمالین.

سیر از قرن ها پیش به خاطر خواص درمانیش مورد استفاده قرار گرفته، سیر خرد شده ترکیبات گوگرد زیادی داره که از خواص بیولوژیکی فوق العاده ای بهره منده. طبیعت ضد التهابی سیر در درمان بسیاری از بیماری ها و عفونت ها بسیار مفیده و سریعا از خارش نیش پشه جلوگیری میکنه.

7. یخ

۲ قالب یخ رو در یه پارچه تمیز بذارین و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست آسیب دیده قرار بدین. میتونین یک بار بعد ازین که پشه نیشتون زد از یخ استفاده کنین.

خنکی یخ پوست رو تسکین میده و گسترش التهاب محل گزش رو محدود میکنه. کمپرس سرد یکی از داروهای دیگه برای درد و التهاب ناشی از آسیب پوسته، نه تنها خارش سطحی نیش پشه رو از بین میبره بلکه با خواص آرام بخشی که داره باعث از بین رفتن التهاب و تورم ناحیه آسیب دیده میشه.

یخ خواص آرام بخشی برای پوست داره

یخ خواص آرام بخشی برای پوست داره

8. آب داغ و کاهش اثر گزش پشه

یه پارچه تمیز رو داخل یه کاسه آب داغ بذارین. پارچه رو خیس کنین و آب اضافیش رو بگیرید و برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی گزش پشه قرار بدین،۲ یا ۳ بار در روز این کارو انجام بدین.

وقتی پشه نیشتون میزنه، یک پروتئین به پوستتون تزریق میشه که مانع لخته شدن خون میشه. این پروتئین ضد انعقادی علت خارش پوستتونه. دمای بالای آب داغ این اثر را کاهش میده و پوست رو تسکین و آروم میکنه. استفاده از کمپرس گرما روش محبوب دیگه ای برای کاهش و درمان نیش حشراته.

9. پیاز

۱ پیاز رو بردارین و اونو ریز ریز کنین و به حالت خمیر مانند درش بیارین. بزارین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی محل گزش پشه بمونه.

پیاز یه منبع غنی از ترکیباتی مثل آلیسین و کورستین داره که برای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارن خیلی شناخته شده هستن. پیاز بوی قوی داره که دفع کننده پشه محسوب میشه و طبیعت ضد التهابیش به درمان و جلوگیری از خارش نیش پشه کمک میکنه.

پیاز از خارش نیش پشه جلوگیری میکنه

پیاز از خارش نیش پشه جلوگیری میکنه

10. نمک

نصف قاشق چای خوری نمک رو با چند قطره آب مخلوط کنین. خمیر به وجود اومده رو به پوست بزنین و اجازه بدین خشک بشه، سپس اون رو با آب سرد بشورین.

نمک یه ضد عفونی کننده طبیعیه و از عفونت جلوگیری میکنه. کاربرد موضعی نمک نیز اثرات ضد التهابی داره که خارش و التهاب محل نیش پشه رو از بین میبره.

نمک التهاب ناشی از نیش پشه رو از بین میبره

نمک التهاب ناشی از نیش پشه رو از بین میبره