راهکار هایی برای درمان حساسیت دندان

حساسیت دندان معمولا میتونه به صورت ناراحتی دندان به صورت دائم، درد پس از خوردن غذاها و نوشیدنیهای سرد یا تنفس هوای سرد نمایان بشه. در اغلب موارد حساسیت دندان به علت فرسایش مینا دندان به وجود میاد و این...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:

حساسیت دندان معمولا میتونه به صورت ناراحتی دندان به صورت دائم، درد پس از خوردن غذاها و نوشیدنیهای سرد یا تنفس هوای سرد نمایان بشه. در اغلب موارد حساسیت دندان به علت فرسایش مینا دندان به وجود میاد و این اتفاق به علت پوسیدگی دندان، بیماری لثه و مسواک زدن شدید اتفاق میفته. حساسیت دندان میتونه مواقعی هم ایجاد بشه که دندان پزشک اونا رو تمیز یا پر میکنه یا هر درمان دیگه ای روشون انجام میده. حساسیت دندان دردناکه و روی زندگی روزانتون اثر میذاره، اغلب موارد حساسیت دندان قابل درمانه. در اینجا چند راهکار برای درمان حسیاسیت دندان در خانه رو گفتیم.

۱. از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنین

بهترین راه برای کاهش حساسیت دندان استفاده از خمیر دندان های مخصوصه. این خمیر دندان ها به طور گسترده در فروشگاه ها و داروخانه ها وجود داره. خمیر دندان های حساسیت زدا مواد شیمیایی دارن که از رسیدن حس سرد و گرم به اعصاب دهان جلوگیری میکنه.

خمیر دندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت

۲. استفاده از دهان شو و خمیر دندان فلوراید

فلوراید به دلیل محافظت از مینا دندان و جلوگیری از پوسیدگی شناخته شدست. محصولات حاوی فلوراید برای کاهش حساسیت دندان کاربرد دارن. از دهان شو فلوراید استفاده کنین یا دندان هاتون رو با ژل یا خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنین.

دهان شو فلوراید برای کاهش حساسیت دندان

دهان شو فلوراید برای کاهش حساسیت دندان

۳. بهداشت دهان رو رعایت کنین

بهداشت دهانتون رو با روزی دو بار مسواک زدن حفظ کنین. ترجیحا در صبح یا بعد از غذا یا خواب این کار رو انجام بدین، همچنین عادت کنین یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنین. جرم دندان که یه لایه روی دندان ها تشکیل میده اسیدی تولید میکنه که ممکنه باعث تحریک دندان بشه.

رعایت بهداشت دهان

رعایت بهداشت دهان

۴. از مصرف غذاهای ایجادکننده حساسیت پرهیز کنین

غذاهای مشخصی وجود دارن که باعث ایجاد حساسیت دندان هستن. غذاهای شدیدا داغ یا سرد یا غذاهای غنی از شکر که بسیار شیرین هستن، یه احساس الکترونیکی در دندان ها ایجاد میکنن. غذاهایی که مصرف میکنین رو دقیقتر بررسی کنین و از مصرف این گونه غذاها اجتناب کنین. این بهترین راه برای جلوگیری از چنین حساسیتیه.

مواد خوراکی بسیار سرد نخورین

مواد خوراکی بسیار سرد نخورین

۵. غذاها و نوشیدنی های اسیدی مصرف نکنین

مصرف نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی رو محدود کنین. نوشیدنی های اسیدی مانند: آب میوه ها، نوشابه، سرکه، چای و غذاهای اسیدی شامل: مرکبات، گوجه فرنگی، سس سالاد و ترشی هستن. اگر هر کدام از این ها رو مصرف میکنین، دندان هاتون رو برای مدت زمان بیشتری مسواک بزنین. چنین غذاها و نوشیدنی های اسیدی باعث از دست رفتن مینای دندان میشن که جبران ناپذیره. بهتره در مصرف مواد اسیدی احتیاط کنین یا اگر ممکنه به طور کامل از مصرفشون پرهیز کنین.

پرهیز از مصرف غذا ها و نوشدنی های اسیدی برای جلوگیری از حساسیت دندان

پرهیز از مصرف غذا ها و نوشدنی های اسیدی برای جلوگیری از حساسیت دندان

۶. آب نمک برای درمان حساسیت دندان

به یک لیوان آب ولرم، دو قاشق چای خوری نمک اضاف کنین و به خوبی حل کنین. صبح و هنگام خواب دهانتون رو با این محلول بشویین. این یه درمان طبیعی سالم و راحت برای دندان های حساسه.

شستن دهان با محلول آب نمک

شستن دهان با محلول آب نمک

۷. از روغن خردل و نمک سنگ استفاده کنین

یک قاشق چای خوری نمک سنگ رو به یک قاشق غذا خوری روغن خردل اضاف کنین. این ترکیب رو به آرامی با انگشت روی دندان ها ماساژ بدین. 5 دقیقه بعد دهانتون رو با آب بشویین. این یه درمان مبتنی بر طب سنتیه و کاملا طبیعی و آسان برای آماده کردن درمنزله.

روغن خردل برای درمان حساسیت دندان

روغن خردل برای درمان حساسیت دندان

۸. عادات مسواک زدنتون رو تغییر بدین

از فشار آوردن به دندان ها هنگام مسواک زدن به شدت اجتناب کنین. توصیه میشه دندان ها رو به مدت دو دقیقه به طور مناسب مسواک بزنین. مسواک زدن شدید میتونه باعث آسیب به مینا دندان و افزایش حساسیت دندان بشه. از یه مسواک نرم که برای لثه ها و دندانتون مناسبه استفاده کنین و از یه خمیر دندانی استفاده کنین که خورندگی کمتری داره. تغییر عادات مسواک زدن قطعا باعث ایجاد تفاوت های زیادی برای مراقبت دندان میشه.

عادات مسواک زدنتون رو تغییر بدین

عادات مسواک زدنتون رو تغییر بدین