روش هایی برای درمان ترک پا در دوران بارداری

ترک برداشتن پا در هنگام بارداری بسیار شایع هست که از دلایل اصلی اون می تونیم به افزایش وزن، خشکی پوست کف پا و تغییر وضعیت بدن اشاره کنیم. یکی از راه های خلاصی از خشکی استفاده کردن از مرطوب...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
درمان ترک پا

ترک برداشتن پا در هنگام بارداری بسیار شایع هست که از دلایل اصلی اون می تونیم به افزایش وزن، خشکی پوست کف پا و تغییر وضعیت بدن اشاره کنیم. یکی از راه های خلاصی از خشکی استفاده کردن از مرطوب کننده ها هست اما در زمان بارداری شما به خاطر مسائل گوناگونی دچار استرس میشین، به همین دلیل مقداری خسته کنندس که همیشه از مرطوب کننده استفاده کنین. شما برای مطمئن شدن از سالم موندن پا هاتون میتونین چند تا اقدام احتیاطی انجام بدین تا دیگه نگران ترک پا نباشین.

درمان ترک پا

درمان ترک پا

1. حمام پا

یه روش خوب برای زدودن پوست های ضخیم پا هست. یه محلول شست و شو دهنده پا تهیه کنین و با آب گرم مخلوط کنین و سپس به مدت 15 دقیقه پاها رو درون اون محلول قرار بدین. شما میتونین این کار رو هر روز انجام بدین زیرا که وقت و انرژی زیادی از شما نمیگیره. بعد از اون پا رو مالش بدین تا پوست های مرده جدا بشن. انجام این کار باعث میشه که مرطوب کردن پا (قسمت بعد) تاثیر بیشتری داشته باشه. با انجام این کار در طول یه هفته میتونین تاثیر اون رو مشاهده کنین.

2. استفاده از مرطوب کننده ها

شما نمیتونین که پا رو در طول روز مرطوب نگه دارین اما لااقل قبل از رفتن به رختخواب از مرطوب کننده پا استفاده کنین. به اندازه کافی روی پا کرم مرطوب کننده بمالین و از جوراب مخصوص استفاده کنین تا مرطوب کننده حداقل 8 تا 10 ساعت روی پا بمونه. برای تاثیر بهتر کرم مرطوب کننده ای رو استفاده کنین که محتوی روغن باشه تا بتونین بعد از 15 تا 20 روز بیشترین نتیجه رو بگیرین.

مرطوب کردن پا

مرطوب کردن پا

3. صابون های آنتی باکتریال

همه ما به استفاده از صابون های دارای دئودرانت به خاطر حس خوبی که داره، علاقه داریم اما شما در زمان بارداری باید از اونها دوری کنین. از پزشک خوتون درخواست تجویز صابون آنتی باکتریال کنین تا با اون مشکلات مربوط به پا رو درمان کنین. به یاد داشته باشین که صابون های دارای رایحه و عطر پوستتون رو خشک میکنه و مشکل رو بیشتر میکنه.

صابون آنتی باکتریال

صابون آنتی باکتریال

4. استفاده از کرم های ضد آفتاب

هر وقت که از خونه خارج میشین حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنین. خیلی از ما نمیدونیم که آفتاب میتونه پوستمون رو خشک کنه پس استفاده از این کرم ها پوستمون رو حفظ میکنه. کرم های با SPF بالاتر رو بخرین تا خیالتون راحت تر باشه که در مقابل آفتاب مصون هستین.

کرم های ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب

5. استفاده از دمپایی مناسب

اگه در منزلتون بدون استفاده از دمپایی راه میرین بهتره که این عادت رو ترک کنین. خیلی مهمه که از دمپایی نرم استفاده کنین تا در موقع راه رفتن به پاتون فشار وارد نشه و همزمان پا در مقابل گرد و خاک که خودش ترک پا رو بیشتر میکنه، محافظت بشه. همچنین سعی کنین که خیلی رو پاتون نایستین چون باعث ترک خوردن بیشتر پا میشه. اگه هم کاری دارین که ایستاده هست بهتره که یه صندلی مناسب زیر پاتون بذارین.

دمپایی رو فراموش نکنین

دمپایی رو فراموش نکنین

6. فواید ویتامین E

کمبود ویتامین E منجر به خشک شدن پوست میشه، پس دریافت به میزان کافی ویتامین E میتونه خیلی به شما کمک کنه. اسفناج، بادام، آووکادو و جوانه گندم رو در سبد غذاییتون قرار بدین. این موضوع همزمان به بچتون کمک میکنه که سالم باشه و شما هم از دست ترک های پا خلاص بشین.

ویتامین E

ویتامین E

در نهایت اگه با انجام همه این کارها باز نتونین ترک های پاتون رو درمان کنین بهتره که به پزشک مراجعه کنین چونکه ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه.