بواسیر از اون دسته بیماریهای آزار دهنده اس که بیمار با اکراه برای درمان و مراجعه به دکتر اقدام میکنه به همین خاطر اکثرا به دنبال خود درمانی و درمان های خانگی هستن. در این مطلب اطلاعات و درمانهایی از طب سنتی براتون میگم که روش های درمان بواسیر در طب سنتی هست. امیدوارم براتون مفید باشه.

هموروئید

هموروئید

بواسیر چیست؟

همورئید یا بواسیر همون رگهای خونی بزرگ شده ای هستند که در انتهای روده ماتهب شدن و غالبا موندن اون درون مقعد به جز خونریزی مشکل دیگری به وجود نمیاره به این دلیل که درون مقعد عصب زیادی برای احساس درد وجود نداره دردی هم حس نمیشه ولی وقتی که هموروئید اونقدر بزرگ بشه که بیرون از مقعد بیاد به جز خونریزی، درد زیادی هم داره. بواسیر انواع مختلفی داره مثل تکمه ای، زگیلی شکل، توبولی، آویزان مثل ریشه و یا به شکل کلافه واریسی شکل عروق و…

درمان بواسیر در طب سنتی

اگه بیمار پرخون و چاق باشه و همچنین مبتلا به فشار خون باشه، فصد و کم کردن خون بهترین درمان براش به حساب میاد و بعد از فصد جوشانده هلیله براش تجویز میشه و بهتره که از غذاهای چرب و شور پرهیز کنه. برای سوداوی ها غذاهایی مثل گوشت گاو و شتر و ماهی شور، بادنجان، عدس، کلم، خرما، پنیر و آب خیلی سرد بهتره و باید به طبع غذاهاشون دقت کنن و از غذاهایی استفاده کنن که طبع نرم و لینت مزاج برقرار کنه که این خیلی مهمه و برای ملین میتونن از هلیله یا آمله یا اطریفل صغیر و مقل برای لینت مزاج استفاده کنید.

 

درد و خونریزی بواسیر

درد و خونریزی بواسیر

یک نسخه درمانی مفید برای رفع بواسیر

این دارو برای ضماد به محل بواسیر تجویز میشه، برای این بیماری مرهم سفیداب مفیده که به این فرمول میشه تهیه اش کرد:
کندر 5 گرم، مرمکی 5 گرم، مصطکی 5 گرم، ریشه انجبار 10 گرم، گل ارمنی 10 گرم، گلنار 10 گرم، مازو 5 گرم، بلوط 5 گرم تخم مورد 5 گرم، میوه کاج 10 گرم، گل سرخ 5 گرم همه رو آسیاب کنید و بعد در موم حل کنید سپس میتونید بصورت شیاف یا سائیده داروها را در کمی روغن زیتون حل کنید و به صورت ضماد استعمال کنید.
نسخه :سفیداب قلع 10 گرم اکسیددوزنگ 5 گرم اسید بوریک 5 گرم وازلین استریل 25 گرم پیاز 1 عدد در روغن ریخته خوب له کرده به محل مقعد ضماد کنند این دارو را در روغن کوهان شتر بپزند مفید و مؤثرتر است. پیه مرغ 25 گرم، مقل 5 گرم، میعه 5 گرم، مغز ساق قلم گاو یک عدد پیه و مغز ساق قلم گاو را حل کرده داروها را در این روغن ریخته مخلوط و حل کنید بعد داروهای نرم شده فوق رو اضافه کنید خوب مخلوط کنید از این پماد به محل مقعد ضماد کنید. این دستورات برای موقعی است که درد وجود داشته باشه و اگه درد ندارید از داروهای خشک کننده استفاده کنید.

حموم دارویی

حموم دارویی

درمانهای خشک کننده خون بواسیر

خون ریزی بواسیر در همه اشکال بواسیر دیده میشه و برای خشک کردن خون دو نسخه درمانی براتون معرفی میکنم، نسخه اول: میتونید از مورد، میوه کاج، بادنجان، ریشه کبر یا خیار دشتی، مر، مقل، پوست انار، زرد چوبه، عفض، کندر، دانه اسپند، تخم پیاز از این داروها هم به صورت بخور و هم میتونید چندتایی ازاونها رو نرم بکوبید و توی آب تره بریزید و به محل مقعد ضماد کنید و مدتی مرتباً با روغن زیتون کهنه محل را ماساژ بدید، کندر و خون سیاوشان را نرم کوبیده به صورت پودر به موضع بواسیر بپاشند. نسخه دوم:  این درمان یک حمام دارویی است پوست انار 200 گرم مازو 15 گرم تخم مورد 20 گرم دکمه یا تخم گل 25 گرم همه را جوشانده و در یه لگن همراه با آب درست کنند و در این محلول بنشینند.

منبع: کتاب شفا دکتر صفدر صانعی