برفک دهان  یک عفونت قارچی در دهان است که معمولا کم ضرر و قابل درمان است. این بیماری ممکنه در بزرگسالان هم مشاهده شود اما بیشتر کودکان زیر دو سال را تحت تاثیر قرار می دهد که در سال اول زندگی بسیار رایج است که این مسئله ای نگران کننده نیست. برفک دهان میتواند تمام بخش های مختلف دهان را در بر بگیرد، اما این موضوع چندان خطرناک نیست. در مطلب زیر با راههای جلوگیری از برفک دهان در نوزادان و روشهای درمان آن آشنا میشوید تا مقداری بهتون در حل این موضوع کمک کند.

نشانه های برفک دهان در نوزادان

نشانه اصلی آن یک پوشش سفید روی زبان کودک شماست، اگرچه ممکن است در برخی نقاط دهان نیز وجود داشته باشد. این پوشش ممکنه مثل شکلات شیری رنگ یا پنیر باشد. البته هر نوع از سفید شدن زبان نوزاد الزاما برفک نیست، میتواند بدلیل ماندن مقداری شیر روی زبان کودک باشد نه برفک. درست است که نوزادان با وجود این مسئله اذیت نمیشوند، اما در صورتی که دچار درد و بیماری شوند، تمایلی به غذا خوردن نخواهند داشت یا در هنگام خوردن شیر مقداری اذیت می شوند. همچنین ممکن است این بیماری باعث بوجود آمدن عفونتی دیگر در دهان شود و کودک شما را آزار دهد.

علل برفک دهان در نوزادان

اسطوخدوس خوراکی توسط یک قارچ مخمر به نام Candida albicans ایجاد می شود. کاندیدا آلبیکانس یک قارچ و مخمر است که معمولاً عامل ایجاد عفونت‌ برفک دهان میشود. افراد سالم این قارچ را در دهان خود دارند که به طور معمول باعث ایجاد مشکلات نمیشوند، اما می تواند بیش از حد غشاهای دهان را آلوده کند. نوزادان در معرض خطر ابتلا به عفونت دهان و دندان هستند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده و قادر به مقاومت در برابر عفونتها نیست. این موضوع مخصوصا در مورد نوزادان نارس که قبل از زایمان (قبل از 37 هفته بارداری) متولد می شوند را شامل می شود. آنتی بیوتیک ها سطح باکتری ها را در دهان نوزاد کاهش می دهد که می تواند سطح قارچ را افزایش دهد. اگر شما به هر دلیل در دوران شیر دهی مجبور به مصرف آنتی بیوتیک شدید این موضوع بر روی شیر شما میتواند تاثیر گذار باشد.

علل برفک دهان در نوزادان

علل برفک دهان در نوزادان

 درمان برفک دهان در نوزادان

اگر کودکتون را به پزشک بردید و او احساس کرد که کودک شما نیاز به درمان دارد، احتمالا دارو های ضد قارچی را تجویز میکند. داروی اصلی ضد قارچ مورد استفاده برای درمان ترشحات دهانی در نوزادان عبارتند از: میکونازول، نیستاتین

این داروها را 4 مرتبه در روز استفاده میکنند و به محض استفاده تاثیرش را میگذارد. بعد از اینکه عفونت از بین رفت، این دارو را 2 مرتبه در روز استفاده کنید تا از بروز مجدد عفونت جلوگیری شود. اگه بعد از یک هفته کودکتان خوب نشد به یک متخصص اطفال خوب مراجعه کنید.

میکونازول برای درمان برفک دهان

در بیشتر موارد میکونازول اولین راهکار برای درمان برفک دهان نوزاد است که توسط پزشک توصیه می شود. این یک ژل ضد قارچی است که باید با دست تمیز به دهان کودکتون بمالید. در زمان استفاده از آن مراقب باشید که به مقدار کم از آن استفاده کنید چرا که مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث خفگی کودک شود. این ژل ممکنه دارای عوارض جانبی باشد که تعداد کمی از کودکان بعد از مصرف با آن مواجه میشوند که جای هیچ نگرانی نیست و مقطعی است.

میکونازول

میکونازول

نیستاتین برای درمان برفک دهان نوزاد

در بعضی موارد، پزشک ممکن است یک دارو جایگزین به نام نیستاتین را توصیه کند. نیستاتین هم یک داروی ضد قارچ میباشد که این دارو بصورت مایع (قطره) است که با استفاده از قطره چکان میتوانید به دهان کودکتون بریزید تا درمان شود.

نیستاتین

نیستاتین

 مشاوره برای مادران شیرده

اگر کودک شما دارای برفک دهان است، ممکن است عفونت ریوی را به شما منتقل کند. این می تواند نوک سینه های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد سوزش و خارش در اطراف نوک پستان شود.

علائم خارش نوک پستان

  •  احساس درد زمانی که به کودکتون شیر میدهید که بعد از خوردن شیر درد کاهش پیدا میکند.
  •  ترک خوردگی در سینه ها، حساس شدن نوک پستان و آرئول ها (منطقه تیره تر در نوک پستان خود)
  •  تغییر رنگ نوک پستانها یا آرئول ها

اگر شما خطر ابتلا به این بیماری را دارید و داروی جلوگیری از این عارضه در اختیار شماست، پیشنهاد میکنیم به نوک پستانها بمالید. توصیه می شود برای داشتن تغذیه سالم با شیر مادر برای کودکتون، استفاده از کرم ضد قارچ برای درمان این عفونت را ادامه دهید. قبل از هر بار خوردن باید کرم را به نوک پستان خود بزنید و قبل از خوردن شیر کودک آن را تمیز بشویید. در موارد شدید تورم نوک پستان، قرص های ضد قارچ نیز توصیه می شود.

مشاوره برای مادران شیرده

مشاوره برای مادران شیرده

 جلوگیری از برفک دهان در نوزادان

بعضی  از پزشکان توصیه می کنند که راهکارهای زیر ممکن است در جلوگیری از این بیماری به کودکتون کمک کند:

  •  به طور منظم همه اسباب بازی هایی که در دسترس کودک قرار دارد و در دهانش میگذارد را استریل کنید.
  •  بطری ها و وسایل مربوط به تغذیه کودک مثل شیشه شیر یا پستونک کودک را به طور خاص از قرار گرفتن در فضای باز بپوشانید.
  • شستن دست ها به طور کامل پس از تعویض پوشک کودک، می تواند در جلوگیری از این بیماری کمک کند زیرا عفونت می تواند از طریق سیستم گوارش خود را به بدن گودگ برساند.
3.2/5 - (5 امتیاز)