درمان اگزمای پوستی در کودکان

اگزما از جمله بیماریهاییست که چند ساله به دلایل مختلفی زیاد شده و متاسفانه سن هم نمیشناسه و از نوزادی تا پیری در معرض بیماری هستیم و آسیب پذیرترین گروهی که در معرض بیماری اند نوزادان هستند. داشتن اگزما به...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
درمان اگزمای کودکان

اگزما از جمله بیماریهاییست که چند ساله به دلایل مختلفی زیاد شده و متاسفانه سن هم نمیشناسه و از نوزادی تا پیری در معرض بیماری هستیم و آسیب پذیرترین گروهی که در معرض بیماری اند نوزادان هستند. داشتن اگزما به این معنیه که سد پوستی درست کار نمیکنه بلکه با خشک شدنش باعث میشه عفونتها و آلرژنها به راحتی وارد پوست بشن و وضعیت پوست رو بدتر کنن. در ادامه با توضیحات کاملی در مورد اگزما مخصوصا در کودکان در خدمتتون هستم.

اگزما در کودکان

اگزما در کودکان

اگزما چیست؟

اگزما به عنوان اگزما آتوپیک یا درماتیت آتوپیک شناخته شده. آتوپیک به این معنیه که ژنهای فرزند شما تمایل به داشتن شرایطی، بیماری ای مثل اگزما رو به ارث برده. نتیجه نهایی این وراثت پوست خشک، وجود خارش، قرمزی و ترک خوردگی در پوست گاهی هم مایع زیر پوست و خونریزی داره. برای نوزادان اگزما بیشتر روی دست، صورت، گردن، آرنج و پشت زانو هست.
گاهی وقتا زخم های اگزما ناشی از تحریک پوستی حاصل از مواد شیمیایی مثل مواد شوینده، شامپو، پودر شستشو و نرم کننده های پارچه و لباس هست. میشه به جای استفاده از این مواد از گیاهان شوینده یا صابونهای گیاهی استفاده کرد که در عطاری ها موجوده.

درمان اگزمای پوستی

درمان اگزما بستگی به شدت آن دارد. اگر کودک شما دارای اگزما خفیف باشه و تنها چند ناحیه قرمز و خارش دار باشه، ممکنه به سادگی با استفاده از لوسیون نرم کننده، کرم یا پماد درمان بشه، گاهی اوقات هم ممکنه با یک دوره درمان کوتاه از کرم استروئیدی ضعیف درمان بشه.

درمان اگزما

درمان اگزما

آیا داروهای استروئیدی ممکنه برای نوزادم ضرر داشته باشه؟

پزشکان اغلب برای اگزمای نوزادان کرم استروئید یا پماد و همچنین نرم کننده ها رو تجویز میکنن و با گذر زمان و استفاده مرتب از کرم ها و پماد های استروئیدی باعث بهبود میشه که البته این داروها بی خطرند و تنها  عوارض جانبی اونها نازک شدن پوست است. این مهمه که از کرم استروئیدی با دوز مناسب برای کودکان و نوزادان استفاده کنید. پس بهتره با مشورت پزشک از دوز دارو و میزان استفاده اطمینان پیدا کنید.

اگر اگزما آلوده بشه چه اتفاقی می افته؟

اگزما اگه با عفونت های پوستی درگیر بشه که اغلب ناشی از خارشه که پوست شکسته میشه یا اصطلاحا ترک میخوره و راه ورود عفونت رو باز میکنه. اگر اگزمای کودک شما آلوده بشه، پوسته پوسته میشه و برای از بین بردن عفونت نیاز به آنتی بیوتیک دارید. اگه فقط یک ناحیه کوچک آلوده شده، ممکنه برای کودک شما کرم آنتی بیوتیکی تجویز بشه. اگر یک منطقه بزرگ آلوده شده باشه، باید داروهای آنتی بیوتیک خوراکی تجویز بشه.

اگزمای عفونی

اگزمای عفونی

پیشگیری از اگزما در کودکان

  • تغذیه با شیر مادر در چهار ماه اول زندگی نوزادان برای محافظت در برابر اگزما و سایر آلرژی ها نقش اساسی داره.
  • بعضی از کودکان مبتلا به اگزما ممکنه حساسیت به شیرگاو  هم داشته باشند که داشتن دو حساسیت باهم روی وخیم شدن اگزما تاثیر داره، اما قبل از حذف شیر گاو از رژیم غذایی کودک، با پزشک مشورت کنید.
  • هیچ شواهد ثابت شده ای وجود نداره که از خوردن غذاهای خاص در دوران بارداری، کودک شما از اگزما در امان میمونه، اما اگر شیر مادر میخوره بهتره در مورد غذاهای حساسیت برانگیز با پزشکتون مشورت کنید.
  • شواهدی وجود دارد که مصرف پروبیوتیکها(به صورت مکمل یا غذا مثل ماست) در دوران بارداری ممکنه احتمال ابتلا به اگزما کودک رو کاهش بده.
  • لباس های پنبه ای بهترین گزینه برای مقابله با خارشهای اگزماست و در مقابل الیاف پشمی و مصنوعی باعث حساسیت و خارش بدن کودک شده و با ایجاد گرمای زیاد اگزما رو بدتر میکنه.
  • کوتاه کردن ناخن نوزاد برای جلوگیری از تحریک پوست از خراشیدن میتونه مفید باشه.
  • بعضی از پزشکان معتقدند که گرد و غبار خانگی هم میتونه باعث ایجاد برخی از موارد اگزما باشه.
اگزما و لباس پنیه ای

اگزما و لباس پنیه ای