درمان اضطراب با داروهای گیاهی

اضطراب یک عملکرد بیولوژیکی بدن به حساب می آیدکه در شرایط خطرناک توسط بدن نمایان می شود. زمانی که هیچ تهدید خاصی یا مشکلی وجود ندارد و شما دچار اضطراب می شوید، می تواند به یک اختلال تبدیل گردد. علائم...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
درمان های طبیعی برای اضطراب شدید

اضطراب یک عملکرد بیولوژیکی بدن به حساب می آیدکه در شرایط خطرناک توسط بدن نمایان می شود. زمانی که هیچ تهدید خاصی یا مشکلی وجود ندارد و شما دچار اضطراب می شوید، می تواند به یک اختلال تبدیل گردد. علائم اضطراب شامل سفت شدن عضلات، بیحسی، بی خوابی، درد معده و تعریق بیش از حد بدن است. اگر دچار اضطراب شدید هستید باید تحت نظر پزشک متخصص و یا متخصص بهداشت روانی باشید، با این حال بسیاری از افراد هستند که با کمک درمان های طبیعی اضطراب خود را کاهش می دهند. اما اگر قصد دارید که داروهای طبیعی را امتحان کنید حتما با پزشک مشورت کنید. ممکن است بعضی از گیاهان عوارض جانبی داشته باشند و با سایر داروهای تجویزی تداخل پیدا کنند. امروز قصد داریم تعدادی از درمان های طبیعی را با هم مرور کنیم.

بابونه، مفید برای خوابی آرام

بابونه توسط گیاه شناسان به عنوان یک داروی آرام بخش و کمک کننده برای خواب شناخته شده است که دارای اثرات ضد اسپاسم و آرامش بخش برای عضلات است و همچنین می تواند اختلالات گوارشی را به وسیله ی تنظیم حرکات روده کاهش دهد. می توانید بابونه را به عنوان یک دمنوش آرامبخش و یا به صورت کپسول استفاده کنید. این گیاه به کاهش علائم فیزیکی اضطراب از جمله احساس دردهای عصبی در معده کمک می کند. اگر به گل آفتابگردان یا داوودی یا نوعی ابروسیا (گیاهی است که عامل آلرژی است) آلرژی دارید از خوردن این بابونه اجتناب کنید.

بابونه، مفید برای خوابی آرام

بابونه، مفید برای خوابی آرام

درمان بیقراری و بیخوابی با گیاه رازک

برگ و گل گیاه رازک عاملی مفید برای کاهش بیقراری و بیخوابی محسوب می شود. طبق تحقیقات به عمل آمده این گیاه دارای یک ترکیب فرار به نام دی متیل وینیل کربنول است که منجر به ایجاد آرامش خواهد شد. می توانید از عصاره ی آن استفاده کرده و یا به عنوان چای آن را دم کنید. همچنین می توانید از رازک بالشتی برای خوابیدن درست کنید و از آن لذت ببرید.

گیاه رازک

گیاه رازک

بادرنجبویه (Lemon Balm) گیاهی مفید برای آرامش اعصاب

چای بادرنجبویه یک مسکن آرام بخش برای اعصاب است و به ترمیم و تعادل احساسات کمک می کند. همچنین به عنوان یک عامل ضد انقباض و تشنج قوی و نیز دارای خواص ضد درد است. بادرنجبویه می تواند خواص آرام بخش و پایدار کننده خود را به شکل روغن نیز ارائه دهد، که در این صورت نیز غنی از فلاونوئیدهای مفید است. برای تهیه چای بادرنجبویه می توانید 2 قاشق سوپخوری آن را خیس کنید و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد.

بادرنجبویه (Lemon Balm)

بادرنجبویه (Lemon Balm)

کاهش استرس با مصرف عصاره ی گل راعی

عصاره ی گل راعی (St John’s Wort) همچنین به نام hypericum ، شناخته می شود، که می تواند اضطراب، بی خوابی، بی حوصلگی و مشکلات معده ناشی از استرس را کاهش دهد. این داروی گیاهی اثرات افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد و باعث بهبود عملکرد انتقال دهنده های عصبی در مغز می شود. توجه داشته باشید که عصاره ی گل راعی می تواند حساسیت به نور را افزایش دهد. اگر باردار  هستید از این دارو استفاده نکنید و به هیچ وجه آن را با الکل و داروهای تسکین دهنده ترکیب نکنید.

گل راعی

گل راعی

والرین (سنبل الطیب) درمانی طبیعی برای اضطراب شدید

گیاه شناسان بر این عقیده اند که گیاه والرین دارویی موثری برای بیخوابی ناشی از اضطراب است. این گیاه دارای اثرات آرام بخش و ضد تشنج بوده، که می تواند کمک کند تا سریعتر بخوابید و خواب عمیق تر و با کیفیت تری را تجربه کنید. برای مقابله با اضطراب شدید می توانید چند قطره از این گیاه را در وان حمام بریزید و با آن استحمام نمایید. همچنین می توانید مقدار کمی از آن را برای به آرامش رسیدن در طول روز استفاده کنید.

والرین (سنبل الطیب)

والرین (سنبل الطیب)

کاواکاوا (فلفل استرالیایی)

این گیاه می تواند خلق و خوی اضطرابتان را کاهش دهد. مطالعات متعدد نشان داده است که کاواکاوا در درمان اضطراب مفید بوده است و همانند داروهای تجویزی ضد اضطراب نظیر والیوم (دارویی مسکن و البته خواب آور که برای کاهش اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد) عمل میکند. همچنین دارای خواص آرام بخش و تسکین دهنده درد نیز هست. برای جلوگیری از آسیب رساندن به کبد تحت نظر پزشک می توانید این گیاه را مصرف کنید.

کاوا کاوا

کاوا کاوا