اسهال یکی از مشکلاتیه که همه ما در طول عمرمون بارها و بارها دچارش میشیم و اکثرا بخاطر مزمن نبودن بیماری به درمانهای خونگی رومیاریم یا اینکه گاهی اینقد حاد میشه که برای رسیدن به درمان موثر باید چند بار به پزشک مراجعه کنیم تا بالاخره آثار این بیماری از بین بره. در این مطلب چند راهکار طب سنتی برای درمان اسهال رو با شما در میون میذارم.

اسهال

اسهال

اسهال بعد از خوردن میوه

اسهال بعد از خوردن میوه مختص کسایی هست که طبع سردی دارن مثل بلغمی و صفراوی مزاجها که در مدفوع آثار هضم ناقص دیده میشه و همچنین مدفوع زرد همراه با بلغم، دلدرد و قُر قُر شکم این علائم بیشتر تو کسایی دیده میشه که میوه ی خام با طبع سرد زیاد مصرف می کنند مثل آلوچه، آلو، زردآلو، آلبالو و…

برای درمان این حالت پیشنهاد میشه برای اصلاح طبع اقدام کنید و برای درمان موقت این حالت هلیله زرد 5 گرم، تخم مورد 2 گرم، سماق 10 گرم، گلنار 5 گرم همه رو نرم بکوبید و با آب ترشک بعد از کمی خرد مزدن کف دست قورت بدید.

میوه ی طبع سرد

میوه ی طبع سرد

اسهال مزمن

گاهی اسهال خیلی شدید و همراه با دلدردهای شدید برای فرد پیش میاد برای این موقع چند نسخه درمانی در طب سنتی معرفی شده که در ادامه براتون میگم:

نسخه اول: 10 گرم انیسون بو داده رو با 10 گرم ریشه انجبار هر دو رو آسیاب کنید و چهار قسمت کنید برای یک روز، هر دفعه یک قسمتشو مصرف کنید.

نسخه دوم: 10 گرم سعد رو آسیاب کنید و تو یه استکان عسل بریزید، هر دفعه یک قاشق مرباخوری میل کنید.

اسهال خونی

اسهال خونی بخاطر التهاب روده بزرگ پیش میاد و این خونریزی دلایل مختلفی میتونه داشته باشه ولی بطور کلی میتونیم بگیم یه عامل بیماری، سطح روده ی بزرگ رو آسیب زده و برای بهبود این زخم و جلوگیری از عفونت میشه از داروهای گیاهی استفاده کرد.

درمان اسهال خونی با گیاهان دارویی

خواص این داروها منقبض کننده و ضد خونریزی هست و با همین ویژگیها مانع از ادامه اسهال میشه. از این داروها میشه به قرص طباشیر، شربت انجبار، قرص کهربا، شربت مورد، پوست انار، گل ارمنی، گلنار، مازو، بلوط و فوفل اشاره کرد. فرد مبتلا  باید حداقل 24 ساعت تا سه روز از خوردن غذاهای همیشگی پرهیز کند و از رژیم خاص پیروی کند و همچنین از خوراکیهای مناسب اسهالی ماست آب رفته و آب جوشانده سماق و انار میشه نامبرد.

اولین نسخه: بارهنگ 10 گرم، انیسون 5 گرم، دانه انار 5 گرم، خون سیاوشان 5 گرم همه را آسیاب کنید و با شربت آب لیمو میل کنید.

نسخه دوم: پوست انار ترش 10 گرم، عفض 5 گرم هر دو رو آسیاب کنید بعد توی 2 استکان سرکه انگور بجوشونید تا یه کم سفت بشه هر بار یه قاشق مرباخوری بخورید.

با عطش و کمبود آب بدن در زمان اسهال چه کنیم؟

یکی از مشکلاتی که فرد مبتلا به اسهال دچارش میشه عطش زیاده ولی عملا مصرف مایعات تنها اثر چندانی نداره، میشه بجای آب از شیره خرفه استفاده کرد برای این کار 25 گرم تخم خرفه رو با چهار لیوان آب بجوشانید ازش به جای آب استفاده کنید.

عطش بیماری

عطش بیماری

درمان اسهال خونی همراه با نفخ

اگه دچار اسهال خونی شدید که همراه با صدا قرقر شکم و نفخ باشه درمان شما گلنار، مازو و بلوط و زیره و یا گشنیز که از هر کدام 5 گرم بردارید بعد از آسیاب کردن روزی چهار قاشق مرباخوری با آب قورت بدید.

موقع اسهال چه چیزهایی نباید خورد؟

غذاهای تند، غذاهای پرچرب، شیر و کره و روغن، مواد غذایی حاوی فیبر زیاد و مواد غذایی دارای قند و شکر زیاد همچنین نوشیدنیهایی گازدار و کافئین دار نباید استفاده کرد، چون باعث از دست دادن آب بدن میشه و بدن رو با کم آبی بیشتر در دوره اسهال رو به رو میکنه.

چیزهایی که در دوره اسهال نباید خورد

چیزهایی که در دوره اسهال نباید خورد

موقع اسهال چی بخوریم؟

نان تست و بیسکوییت بدون شکر

وقتی که دچار اسهال شدید بهتره که از مواد غذایی غیرسبوسدار استفاده کنید، زیرا هضمش برای روده های دچار اسهال آسونتره. استفاده از بیسکوت بدون شکر مثل چوب شور و ترد نمکی بخاطر نمکش برای دوره اسهال مناسبه.

کته برنج با ماست

کته برنج بخاطر نوع طبخ و ترکیب نشاسته ای سهل الهضم هست و برای معده و رودههایی که در اثراسهال به هم ریخته مناسبه. لبنیات برای اسهال اصلا خوب نیست ولی ماست و دوغ از این قاعده مستثناست چون به حفظ باکتریهای مفید موجود در روده کمک میکنه و باعث تقوت سیستم گوارش بدن میشه.

مرغ بخار پز شده

گوشت مرغ بخارپز شده به خاطر بافت نرم و زود هضم بودن پروتئینش، در دوره اسهال توصیه میشه، چون از این طریق میشه مقادیری از مواد مغذی و مورد نیاز رو به بدن رسوند.

مرغ بخارپز

مرغ بخارپز

منبع:کتاب شفا دکتر صفدر صانعی