راهکارهای طبیعی برای درمان اختلال تنفس در خواب (آپنه خواب)

آپنه خواب یک اختلال خواب است که در طول شب تنفس را متوقف و یا نا منظم می نماید. بسیاری از مردم شاید به این معضل دچار باشند اما خودشان هیچ اطلاعی نداشته باشند، آیا شما می دانید که به...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
راهکارهای طبیعی درمان آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال خواب است که در طول شب تنفس را متوقف و یا نا منظم می نماید. بسیاری از مردم شاید به این معضل دچار باشند اما خودشان هیچ اطلاعی نداشته باشند، آیا شما می دانید که به این عارضه دچار شده اید یا نه، اگر به آپنه خواب مبتلا شده اید خطر ابتلا به سکته مغزی یا دیابت دور از ذهن نخواهد بود. باید بدانید که چگونه آپنه خواب را درمان کنید و خود را نجات دهید. درمانهای طبیعی وجود دارد که می توانید برای رهایی از این عارضه بکار ببرید. دوره های تنفسی نامنظم در افرادی که آپنه خواب دارند، معمولا از 10 تا 30 ثانیه طول می کشد و می تواند از چند تا چندین بار در شب اتفاق بیافتد. به طور کلی، اختلال آپنه خواب باعث می شود که در طول خواب ماهیچه های گلو بیش از حد آرام باشند و راه تنفس تنگ تر شوند. این حملات هنگامی که رخ می دهد می تواند در کوتاه مدت (میگرن، خستگی شدید) و در طولانی مدت (سکته مغزی، بیماری قلبی و مرگ) را به همراه داشته باشد. در اکثر موارد، بیماران از پزشک می خواهند که خواب آنها را بررسی کند و یک دستگاه CPAP جهت اکسیژن رسانی در طول شب تجویز نماید. راهکارهای طبیعی برای درمان آپنه خواب وجود دارد که در مطلب امروز به آنها اشاره خواهیم کرد.

کاهش وزن، مهمترین راهکار

اکثریت افراد مبتلا به آپنه خواب دارای اضافه وزن هستند و بسیاری از افرادی که وزن خود را کاهش می دهند باعث درمان آپنه ی خواب خود می شوند. نتایج یک مطالعه در موسسه ای سوئدی نشان داد که 20 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه، با برنامه ی کاهش وزن خود از آپنه در خواب رهایی پیدا کردند. کسانی که وزن خود را کاهش می دهند با علائم کمتری از این اختلال روبرو خواهند شد. هر برنامه ی کاهش وزن باید دارای رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد. ورزش می تواند اثرات مناسبی روی آپنه داشته باشد و با تمرینات ماهیچه ای اکسیژن رسانی به سراسر بدن گسترش بیابد.

کاهش وزن، مهمترین راهکار

کاهش وزن، مهمترین راهکار

حالت خوابیدن خود را تغییر دهید

زمانی که به پشت می خوابید، ماهیچه های گلو را تشویق می کنید تا به یکدیگر نزدیک شوند و زبانتان را به سمت انتهای گلو هدایت می کنید. به راحتی با خوابیدن به پهلو میتوان احتمال وقوع آپنه در خواب را کاهش داد. همچنین تعداد بالشت هایی که برای خوابیدن استفاده می کنید را کاهش دهید تا به شما اجازه دهد به گردن خود زوایه ی طبیعی تری دهید و چانه خود را به قفسه سینه نزدیک نکنید و راه تنفسیتان را باز نگه دارید.

حالت خوابیدن خود را تغییر دهید

حالت خوابیدن خود را تغییر دهید

ویتامین و مواد معدنی بیشتری مصرف کنید

ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی وجود دارند که علائم آپنه خواب را بهبود می بخشند. متخصصان مغز و اعصاب معتقدند که بیماران مبتلا به آپنه خواب دارای کمبود ویتامین D در بدن هستند. با افزایش مصرف ویتامین D، علائم مربوط به آپنه خواب کاهش یا حتی حذف می شوند. چه کسی تصور می کرد که فقط وقت گذراندن در بیرون از خانه و جذب ویتامین D از خورشید این اختلال را بهبود بخشد؟ مطالعات نشان داده است که ویتامین C  می تواند باعث جلوگیری از آسیب آپنه شود. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که آپنه می تواند اثرات بدی بر روی سلولها داشته باشد، اما ویتامین C می تواند با آن آسیب ها مقابله کند. با افزایش مصرف ویتامین C برای درمان آپنه، می توانید تاثیرات خطرناک ناشی از اختلال خواب را کاهش دهید.

ویتامین و مواد معدنی را مصرف کنید

ویتامین و مواد معدنی را مصرف کنید

منیزیم داروی طبیعی آپنه خواب

منیزیم یک ماده معدنی است که برای تنظیم و متعادل نمودن عملکرد عضلات ضروری است. بدلیل اینکه آپنه خواب مربوط به مشکلاتی است که در ماهیچه های گلو رخ می دهد، سعی کنید منیزیم کافی به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

منیزیم داروی طبیعی آپنه خواب

منیزیم داروی طبیعی آپنه خواب

درمان آپنه خواب با داروهای گیاهی

درمانهای گیاهی مختلفی برای رفع  مشکلات و معضلات خواب وجود دارد. این مشکلات می تواند شامل آپنه، حملات مختلفی که در خواب رخ می دهد و یا سندرم تاخیر در خواب باشند و اسطوخودوس، لاواندولا افیسینالیس جز گیاهانی هستند که مزایای زیادی برای درمان این اختلالات دارند.

درمان آپنه خواب با داروهای گیاهی

درمان آپنه خواب با داروهای گیاهی

ماده تشکیل دهنده سروتونین

افزایش سروتونین برای افراد مبتلا به آپنه خواب بسیار توصیه شده است، زیرا کاهش سطح سروتونین در بدن باعث اختلال آپنه خواب می شود. تولید سروتونین به منیزیم بستگی دارد، همانطور که ذکر شد تولید هورمون سروتونین در بدن داشتن احساس خوب را افزایش می دهد.

هر یک از درمانهای طبیعی که در مطلب امروز ذکر شد می تواند به آپنه خواب کمک کند، اما اولین خط دفاعی در برابر این اختلال مدیریت وزن است. این یک اختلال وحشتناک است که به معنای واقعی کلمه میتواند خطرات زیادی از جمله خفگی را به همراه داشته باشد، اما به جای اینکه از راه حل های مقطعی استفاده شود، بهتر است علل اصلی آپنه شناسایی و رفع گردد تا سالمتر زندگی کنید.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *