آکنه یک مشکل پوستی رایج است که می تواند در افراد با سنین مختلف ایجاد گردد. اما در این میان نوجوانان به علت افزایش سطح هورمون در بدن خود بیشتر در معرض این عارضه قرار خواهند گرفت. کمبود خواب، استرس بیش از حد، عادت های غذایی ناسالم و شیوه زندگی نادرست، می تواند باعث آکنه شود. آکنه اغلب در صورت، سینه، کمر و پوست سر ظاهر می شود. اگرچه هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما بسیاری از درمان های ساده و طبیعی موجود در خانه برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آکنه مناسب است.

1. جوش شیرین برای درمان آکنه

جوش شیرین یا سدیم بی کربنات به عنوان یک لایه بردار ملایم برای پوست به کار می رود. منافذ و پوست مرده را از بین می برد. همچنین به تنظیم pH پوست کمک می کند و خواص ضد التهابی و ضد عفونی ملایم دارد. همه این ویژگی ها جوش شیرین را به یک درمان عالی برای پاک کردن آکنه تبدیل می کند.

مواد مورد نیاز

 • جوش شیرین 1-2 قاشق چایخوری
 • آب به مقدار لازم

روش کار

مقداری آب را کم کم به جوش شیرین اضافه کرده تا خمیری یکدست به وجود آید. سپس آن را روی پوستی که دچار آکنه شده است، بزنید. بعد از چند دقیقه صورت خود را بشویید. حتی می توان دو قاشق چایخوری جوش شیرین، یک قاشق چایخوری دارچین، دو قاشق غذاخوری آب لیمو با پنج قاشق غذاخوری عسل به خوبی مخلوط کرده و آن را روی صورت بزنید. بعد از پنج دقیقه آن را بشویید. این کار را هفته ای یک یا دوبار انجام دهید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

جوش شیرین برای درمان آکنه

جوش شیرین برای درمان آکنه

2. بلغور جو دو سر موثر در درمان آکنه

بلغور جو دوسر در کاهش آکنه مفید است و پوست را پاک می کند و روغن اضافی آن را جذب می کند. علاوه بر این، پوست را لایه برداری می کند.

مواد مورد نیاز

 • بلغور جو دو سر یک فنجان
 • عسل یک قاشق چایخوری
 • آب لیمو دو قاشق چایخوری

روش کار

بلغور جو دوسر را با کمی آب بپزید. آن را آبکش نمایید و وقتی گرمای آن از بین رفت، عسل و آب لیمو را به آن اضافه کرده و  مخلوط کنید. مخلوط حاصل را روی پوست بزنید. 30 دقیقه بگذارید روی پوست بماند و سپس آن را بشویید. این کار را یک دو بار در هفته انجام دهید.

بلغور جو دوسر برای درمان آکنه

بلغور جو دوسر برای درمان آکنه

3. خاک رس برای پوست چرب

خاک رس برای پوست های چرب و آکنه مناسب است زیرا روغن اضافی پوست را جذب می کند و منافذ را از بین می برد. بنابراین این روش در بهبود پوست شما بسیار تاثیر گذار است.

مواد مورد نیاز

 • خاک رس
 • آب رز
 • پودر چوب صندل

روش کار

مقدار مساوی از خاک رس، آب رز ( که همان عصاره گل سرخ می باشد) و پودر صندل را با یکدیگر مخلوط نمایید تا یک خمیر صافی حاصل شود. مخلوط را به پوست خود زده و بگذارید تا خشک شود. سپس آن را بشویید. هفته ای یکبار این کار را انجام دهید.

خاک رس برای درمان آکنه

خاک رس برای درمان آکنه

4. آب لیمو برای درمان آکنه

خواص اسیدی لیمو می تواند در درمان آکنه بسیار مفید باشد. لیمو می تواند چرکی را که در منافذ انباشته شده است، از بین ببرد. می توانید آن را روزانه روی پوست خود استفاده کنید، اما اگر پوست خشکی دارید، هر دو یا سه روز یکبار استفاده نمایید. برای اینکار لیمو را نصف کنید. آن راروی ناحیه آسیب دیده بزنید و بگذارید چند ساعت بماند. سپس آن را با آب بشویید. حتی می توانید آب لیمو و آب گل رز را در مقادیر مساوی مخلوط کرده و برای شستن نواحی آسیب دیده استفاده نمایید.

آب لیمو برای درمان آکنه

آب لیمو برای درمان آکنه

5. خمیر دندان

خمیر دندان که به طور منظم برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود، می تواند یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای آکنه محسوب شود. قبل از رفتن به رختخواب، مقدار کمی خمیر دندان را روی منطقه آسیب دیده بزنید. خمیر دندان تورم را کاهش می دهد و آکنه را خشک می کند. در طی یک یا دو روز، بهبود قابل توجهی را مشاهده کنید.

خمیر دندان برای درمان آکنه

خمیر دندان برای درمان آکنه

6. روغن درخت چای

یکی دیگر از درمان های ساده و طبیعی برای آکنه روغن درخت چای است. این روغن به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند و منافذ را ضد عفونی می کند. علاوه بر این، به کشتن باکتری هایی که باعث رشد آکنه می شود، کمک می کند. برای استفاده از این روش کافی است یک قطره از روغن درخت چای را سه بار در روز به منطقه آسیب دیده بزنید. اگر استفاده از این روغن موجب سوزش، قرمزی یا خشک شدن پوست شود، آن را با آب رقیق کرده یا با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و سپس استفاده نمایید.

روغن درخت چای برای درمان آکنه

روغن درخت چای برای درمان آکنه

7. پوست پرتقال

خاصیت اسیدی و ویتامین C موجود در پرتقال، آن را یک درمان مناسب برای آکنه تبدیل کرده است. می توانید از آب پرتقال برای اینکار استفاده کنید، اما پوست آن تاثیر بیشتری دارد.

مواد مورد نیاز

 • پوست پرتقال خشک شده
 • آب

روش کار

پوست پرتقال را در معرض نور خورشید قرار دهید و آن را کاملا خشک کنید. پوست های خشک شده را پودر کنید. سپس کمی آب به آن اضافه کنید تا به صورت خمیر صافی درآید. خمیر بدست آمده را به قسمت آسیب دیده بزنید. 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب گرم شستشو دهید.

پوست پرتقال برای درمان آکنه

پوست پرتقال برای درمان آکنه

8. ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی

خواص آرام بخش و ضد التهابی در آلوئه ورا، می تواند آکنه را در طی چند روز درمان کند. ژل آلوئه ورا نیز در درمان زخم های ناشی از آکنه مفید است. برای اینکار می توانید ژل آلوئه ورا را از بازار خریداری کرده یا با قطع یک برگ گیاه آلوئه ورا و فشردن آن ژل را از وسط آن جدا کنید. دو بار در روز ژل آلوئه ورا را به منطقه آسیب دیده بزنید و تاثیرات خوب آن را مشاهده کنید.

ژل آلو ورا برای درمان آکنه

ژل آلو ورا برای درمان آکنه

9. شنبلیله ضد عفونی کننده پوست

گیاه شنبلیله به علت خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدان و ضد عفونی کنندگی، می تواند در درمان آکنه مورد استفاده قرار گیرد.

مواد مورد نیاز

 • شنبلیله تازه (یا دانه شنبلیله)
 • آب

روش کار

برگ های شنبلیله با آب مقدار کمی آب مخلوط کرده تا خمیر صافی به وجود آید. خمیر را در ناحیه آسیب دیده بزنید و حدود 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. سپس پوست خود را با آب گرم بشویید. این فرآیند را برای سه تا چهار روز تکرار کنید تا آکنه بهبود یابد. حتی می توانید، یک قاشق چایخوری از دانه های شنبلیله را پودر کرده و مقدار کمی آب گرم را به آن اضافه کرده تا خمیری ایجاد گردد. این خمیر را در منطقه آسیب دیده بزنید. حدود 20 دقیقه یا یک شب بگذارید روی پوست شما بماند. سپس آن را بشویید. این روش را دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا نتیجه خوبی بگیرید.

شنبلیله برای درمان آکنه

شنبلیله برای درمان آکنه