درمان آلرژی با روغنهای گیاهی

اگر تا به حال با آلرژی مواجه شده باشید، حتما می دانید که چقدر ناراحت کننده است. زمانی که به این عارضه دچار شدید در داروهای شیمیایی به دنبال درمان هستید، اما می توانید به جای آنها از روغن های...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
روغن های گیاهی برای آلرژی - درمان طبیعی برای پاک کردن سینوس ها

اگر تا به حال با آلرژی مواجه شده باشید، حتما می دانید که چقدر درد ناک و ناراحت کننده است. زمانی که به این عارضه دچار شدید در داروهای آلرژی جستجو می کنید، اما می توانید به جای آنها از روغن های گیاهی استفاده نمایید. روغن های مختلفی وجود دارد که می تواند با کاهش التهاب، سینوس های مسدود شده را پاکسازی و سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، همچنین به کاهش آلرژی نیز کمک کنند. اگر با این مشکل مواجه شده اید روغن هایی که در مطلب امروز ذکر شده اند می تواند کمک زیادی به شما کنند.

1.روغن ریحان

روغن ریحان دارای خواص ضد التهابی است که با آلرژی های بدن مبارزه می کند. این روغن باکتری و ویروس ها را از بدن دفع می کند و با التهاب درد و خستگی مبارزه خواهد کرد. مطالعات نشان داده است که روغن ریحان دارای خواص ضدمیکروبی است که می تواند باعث از بین رفتن باکتری، مخمر و قارچ هایی که عامل بروز آسم هستند بشود.

طریقه مصرف روغن ریحان: برای مبارزه با التهاب می توانید یک قطره از روغن ریحان به صورت خوراکی به سوپ یا سالاد اضافه کنید. همچنین برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن، 2 یا 3 قطره روغن ریحان را به مقدار مساوی با روغن نارگیل مخلوط کرده و آن را به صورت موضعی به سینه، پشت گردن و شقیقه بمالید.

روغن ریحان

روغن ریحان

2.روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس علاوه بر خاصیت ضد التهابی قوی که دارد، همچنین یک آنتی هیستامین طبیعی است که باعث می شود به عنوان یک روغن مناسب برای واکنش های آلرژیک مورد استفاده قرار گیرد. روغن اسطوخودوس همچنین دارای خواص آرامش بخشی است که می تواند به آرامش بدن و تسکین انواع آلرژی کمک کند.

طریقه مصرف روغن اسطوخودوس: زمانی که با علائم آلرژی روبرو شدید، چند قطره روغن اسطوخودوس را بین دستهای خود بمالید. آن را در نزدیکی بینی قرار دهید و نفس عمیق بکشید. در فصل آلرژی، چندین توپ پنبه ای حاوی روغن اسطوخودوس را همراه خود داشته باشید. آنتی هیستامین های طبیعی می توانند به جلوگیری از واکنش های شدید به آلرژن ها کمک کنند.

روغن اسطوخدوس

روغن اسطوخدوس

3.روغن نعناع

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی اروپا نشان داد که روغن نعناع کمک می کند تا علائم اختلالات التهابی مزمن مانند رینیت آلرژیک و آسم کاهش یابد. روغن نعناع به عنوان یک خلت آور برای کاهش آلرژی، و همچنین سرماخوردگی، سرفه و سینوزیت عمل می کند.

طریقه مصرف روغن نعناع: 5 قطره روغن نعناع را برای از بین بردن گرفتگی سینوسها و درمان گلودرد استفاده کنید. این روغن همچنین می تواند باعث تسکین عضلات بینی و پاک کردن مخاط و آلرژن ها شود. 1-2 قطره روغن خالص نعناع را به صورت خوراکی مصرف کنید تا به کاهش التهاب کمک کند.

روغن نعناع

روغن نعناع

4.روغن درخت چای

روغن درخت چای قادر به تخریب پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) در هواست که باعث ایجاد حساسیت می شود. پخش این اسانس در خانه می تواند به حذف کپک، باکتری و قارچ های موجود در هوا کمک کند. روغن درخت چای نیز یک ضد عفونی کننده طبیعی با خواص ضدالتهابی است که می تواند خارش های عذاب آور پوستی را تسکین دهد.

طریقه مصرف روغن درخت چای: می توانید روغن درخت چای را بر روی پوست مورد استفاده قرار دهید تا بثورات (جوش های پوستی) یا کهیر را کاهش دهید. برای اعمال آن به صورت موضعی، 2-3 قطره را به یک پنبه پاک کننده اضافه کنید و به آرامی به منطقه آسیب دیده اعمال کنید. اگر پوست حساس دارید، این روغن را با روغن دیگری مانند روغن نارگیل ترکیب کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای

5.روغن لیمو

روغن لیمو از سیستم لنفاوی محافظت کرده تا شرایط تنفسی بدن به خوبی عمل کند. مطالعات نشان داده است که روغن لیمو رشد باکتری ها را در بدن متوقف نموده و سیستم ایمنی را تقویت می کند. پخش کردن اسانس لیمو در خانه می تواند به از بین بردن عوامل آلرژی زا در هوا کمک کند و باکتریها را از بین ببرد.

طریقه مصرف روغن لیمو: 1-2 قطره از روغن لیمو را به یک لیوان آب اضافه کرده و بنوشید تا به تعادل PH بدن کمک کنید. همچنین می توانید روغن لیمو را به مواد شوینده اضافه کنید، یا چند قطره از آن را با آب مخلوط کنید و بر روی صندلی ها، سطوح، پرده ها و فرش ها اسپری کنید تا باکتری ها را از بین ببرید.

روغن لیمو

روغن لیمو