یکی از عوارضی که بارداری برای مادر به همراه داره ریزش مو و کم شدن حجم موهاست. معمولا 40 تا 50 درصد زنان باردار با توجه به شرایط خاص بارداری در این دوران دچار ریزش مو میشوند. اما این مشکل کاملا موقتی است و با انجام مراقبت های مناسب روند رشد مو دوباره به روال قبل خود بازمیگردد. در ادامه به چند درمان طبیعی و گیاهی برای ریزش مو در بارداری اشاره میکنم.

چگونه از ریزش مو در بارداری جلوگیری کنیم؟

  • از شستن بیش از حد مو خودداری کرده و از شامپوی مناسب استفاده کنید.
  • موها را شل تر ببندید و از گیره یا کش موهای سفت و محکم استفاده نکنید.
  • در این دوران از رنگ کردن و صاف کردن مو اجتناب کنید و موها را با آب ولرم و با ملایمت بشویید.
  • مصرف میوه و سبزیجات حاوی فلاونوئید و آنتی اکسیدان برای محافظت از فولیکول مو و جلوگیری از آسیب و تحریک موها.
مصرف میوه و سبزی

مصرف میوه و سبزی

ماساژ مو با روغن های گیاهی

یکی از بهترین درمان های خانگی و طبیعی برای کنترل ریزش مو در دوران بارداری ماساژ پوست سر با روغن هایی مثل روغن زیتون، نارگیل، رزماری، بادام، جوجوبا و خردل است. اینکار به شکل طبیعی میتواند ریزش مو را کنترل کند.

ماساژ مو و پوست سر با روغن های مخصوص

ماساژ مو و پوست سر با روغن های مخصوص

درمان ریزش مو در بارداری با دانه شنبلیله

مقداری از دانه شنبلیله را از شب تا صبح در یک لیوان آب بخیسانید سپس صبح روز بعد آب لیوان را به پوست سر ماساژ دهید. با کلاه مخصوص به مدت 4 ساعت سر را بپوشانید و سپس با شامپوی مناسب شست و شو دهید.

درمان ریزش مو در بارداری با دانه شنبلیله

درمان ریزش مو در بارداری با دانه شنبلیله

آب لیمو شفابخش و ضد ریزش مو

یک ترکیب بسیار مقوی و شفابخش برای درمان ریزش مو و تقویت موها در دوران بارداری ترکیب روغن زیتون، روغن رزماری، زرده تخم مرغ و آبلیموی تازه است. این مخلوط را پس از آماده کردن روی سر ماساژ داده و بعد از یک ساعت آن را بشورید.

آبلیموی پرخاصیت

آبلیموی پرخاصیت

جلوگیری از ریزش مو با جوشانده ی برگ رزماری

مقداری از برگ های گیاه رزماری را به مدت 5 دقیقه در آب بجوشانید و پس از سرد شدن از آن برای شست و شوی موها استفاده کنید.

رزماری

رزماری

کاهش ریزش مو در بارداری با روغن بادام و کرچک

روغن کرچک یکی دیگه از روغن های گیاهی مفید برای ریزش مو است. هفته ای یک بار به مقدار مساوی روغن کرچک و بادام را با هم مخلوط کرده و روی پوست سر ماساژ دهید. همچنین ماساژ پوست سر 2 تا 3 بار در روز با روغن بادام به جلوگیری و درمان ریزش مو کمک می کند.

روغن کرچک

روغن کرچک

مصرف آلوئه ورا و شیر نارگیل در بارداری

شیر نارگیل و ژل آلوئه ورا برای رشد موها بسیار مفید هستند. ماساژ پوست سر به مدت نیم ساعت و 3 بار در هفته با ژل موجود در آلوئه ورا و شیر نارگیل تأثیر زیادی در جلوگیری از ریزش مو در بارداری و رشد موهای سالم و قوی خواهد داشت.

آلوئه ورا و درمان ریزش مو

آلوئه ورا و درمان ریزش مو

زرده تخم مرغ، پروتئین شفابخش برای درمان ریزش مو

استفاده از زرده تخم مرغ به خوبی میتواند پروتئین های مورد نیاز پوست سر را برای رشد موی سالم فراهم کند. همچنین ماسک موی زرده تخم مرغ درمان مناسبی برای موهای آسیب پذیر و شکننده است. با این روش هم از ریزش مو در بارداری جلوگیری میکنید و هم موهایی نرم و لطیف خواهید داشت. زرده تخم مرغ را به مدت 15 دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید و پس از شست و شو با یک شامپوی ملایم با شانه دانه درشت آن را شانه کنید و اجازه دهید خشک شود. این کار را یک بار در هفته برای تقویت ریشه مو انجام دهید.

زرده تخم مرغ پروتئین مو

زرده تخم مرغ پروتئین مو