7 درمان خانگی برای تسکین دندان درد

دندان درد زمانی اتفاق می افتد که ناحیه مرکزی دندان، تحریک یا ملتهب شود. ناحیه مرکزی به چندین شاخه عصبی منتهی می گردد که بسیار حساس است. درد دندان ها می تواند در افراد مختلف تا حد زیادی متفاوت باشد،...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
درمان خانگی برای تسکین دندان درد

دندان درد زمانی اتفاق می افتد که ناحیه مرکزی دندان، تحریک یا ملتهب شود. ناحیه مرکزی به چندین شاخه عصبی منتهی می گردد که بسیار حساس است. درد دندان ها می تواند در افراد مختلف تا حد زیادی متفاوت باشد، از درد شدید به درد غیر قابل تحمل در دندان و یا اطراف فک. برخی از علل اصلی درد دندان می توان به حفره، عفونت، دندان ترک خورده، بیماری لثه، پرکننده نامناسب دندان، یا اختلال مفصل فک اشاره کرد.

اگر دچار دندان درد شدید هستید، می توانید برخی از درمان های طبیعی که به طور موقت درد را از بین می برد، به کارگیرید. اما بهتر است قبل از اینکه مشکل جدی شود، به دندانپزشک مراجعه نمایید.

درمان خانگی برای تسکین دندان درد

درمان خانگی برای تسکین دندان درد

1. شستشو با آب نمک

شستشوی دندان با آب نمک یکی از ساده ترین و در دسترس ترین روش های ممکن است. نمک باعث خنثی شدن اسید لاکتیک ایجاد شده توسط باکتری ها می گردد. این عملیات به صورت قابل توجهی درد و تورم دندان را کاهش میدهد. این روش مناسب افرادی است که پیش از مراجعه به دندانپزشکی به دنبال روشی برای کاهش درد و یا بعد از مراجعه به دندانپزشکی، درد ناشی از جراحی وجود دارد.

مواد مورد نیاز

  • آب گرم یک فنجان
  • نمک دریایی 1/2 قاشق چایخوری

روش کار

نمک دریایی را در فنجان آب گرم بریزید و حل کنید. سپس به آرامی مقداری از محلول را به مدت 1 دقیقه در دهان نگه دارید و سپس بیرون بریزید. این کار را تا زمانی که محلول شما تمام شود ادامه دهید. بهتر است این روش را چندین بار در روز تکرار کنید.

2. استفاده از میخک برای دندان درد

میخک دارای ماده ای به نام اژنول است که یک ضد عفونی کننده و ضد درد می باشد. پیش از ظهور دندانپزشکی مدرن، از میخک در موارد زیادی استفاده می گردید. هنوز هم از آن در قالب گسترده ای از مواد ضدعفونی کننده و بی حس کننده استفاده می گردد. در حقیقت میخک به عنوان یکی از مواد اصلی دندانپزشکی است که با قرار دادن آن روی لثه باعث آزاد شدن لیدوکائین که یک بی حس کننده موضعی است، می شود.

موادمورد نیاز

  • روغن میخک
  • روغن زیتون 1/2 قاشق چایخوری
  • پنبه توپی

روش کار

دهان خود را با محلول آب نسبتا گرم و نمک همانند روش 1 شستشو دهید. چند قطره از روغن میخک و 2/1 قاشق چایخوری روغن زیتون را مخلوط نمایید. یک پنبه توپی را به مخلوط آغشته کنید و به آرامی روی دندانی که درد می کند بگذارید. حتی می توانید به آرامی آن را بجوید. توجه کنید این روش تنها درد دندان شما را کاهش می دهد. اما قطعا برای درمان دندان درد باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

استفاده از میخک برای تسکین دندان درد

استفاده از میخک برای تسکین دندان درد

3. روغن نعنا برای تسکین دندان درد

سالانه حجم عظیمی از منتول که الکلی ده کربنه است و از روغن نعنا استخراج می شود، برای موارد مختلفی از جمله مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده استفاده می گردد. دوز مناسبی از روغن نعنا که حاوی این ماده ارزشمند است، می تواند راه حل مناسبی برای کاهش دندان درد باشد.

این روش بسیار شبیه به روش 2 می باشد. در اینجا 10 تا 15 قطره روغن نعنا را با 2 قاشق غذاخوری روغن خنثی (مانند روغن دانه انگور، روغن زیتون و غیره) مخلوط کنید. قبل از استفاده بهتر است روغن رقیق شود تا از هر گونه التهاب جلوگیری گردد. سپس یک پنبه توپی را در روغن رقیق شده فرو برده و آن را در اطراف دندانی که درد می کند، قرار دهید. در صورت نیاز، مجددا روش را تکرار کنید.

روغن نعنا برای تسکین دندان درد

روغن نعنا برای تسکین دندان درد

4. طب فشاری برای درمان دندان درد

یک روش مفید برای جلوگیری از دندان درد، تکنیک طب فشاری است. طب فشاری یا فشار درمانی یک روش سنتی است که در این روش باید با انگشت شست، نقطه ای از پشت دست دیگر که بین انگشت شست و انگشت اشاره میباشد را فشار دهید. تقریبا دو دقیقه به فشار دادن ادامه دهید. این کار به  آزاد شدن اندورفین و هورمون های احساس خوب مغزی کمک می کند.

5. عصاره وانیل برای درمان دندان درد

عصاره وانیلی یکی دیگر از داروهای مورد استفاده در خانه برای درمان درد دندان می باشد و درد را کم می کند. علاوه بر این، وانیل تأثیر آرام بخش دارد.

یک پنبه توپی را در عصاره وانیل فرو برده و آن را روی دندانی که درد می کند قرار دهید. چندین بار این کار را در روز تکرار کنید تا درد دندان قطع گردد.

عصاره وانیل برای تسکین دندان درد

عصاره وانیل برای تسکین دندان درد

6. سیر

استفاده از سیر می تواند به درد دندان کمک زیادی کند. سیر دارای آنتی بیوتیک و سایر خواص دارویی است که می تواند در کاهش درد مؤثر باشد.

مواد مورد نیاز

  • سیر خرد شده (یا پودر سیر)
  • نمک (نمک سیاه)

روش کار

سیر خرد شده و نمک را با یکدیگر مخلوط کرده و مستقیما روی دندانی که درد می کند، بگذارید. حتی می توانید کمی میخک نیز به آن اضافه کنید. این درمان را روزی چندین بار تکرار کنید تا درد کاهش یابد.

سیر برای تسکین دندان درد

سیر برای تسکین دندان درد

7. چای نعنا

چای نعنا دارای عطر و طعم خوبی است و دارای قدرت بی حس کنندگی می باشد. یک چای کیسه نعنا را در یک فنجان آب جوش قرار داده و روی آن را پوشانده و بگذارید مدت 20 دقیقه دم بکشد. پس از اینکه چای سرد شد، مقداری از آن را در دهان بگردانید، و سپس بیرون بریزید. این کار را تا تمام شدن چای انجام دهید.

چای نعنا برای تسکین دندان درد

چای نعنا برای تسکین دندان درد

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یه روز خوب خرید از راه رسید ...

50% تخفیف