بارداری دوره پر چالشی برای زنانه و زندگی اونها رو دچار تغییرات اساسی میکنه. یکی از مواردی که باید زنان به اون توجه کنن، حالت خوابیدن در این دورانه. در زمان بارداری بعضی از حالات خواب بهتر از بقیه هستن و راحتی شما رو فراهم میکنن. به همین خاطر بهتره که در مورد حالت خواب خودتون تجدید نظر کنین و سعی کنین که شیوه ای رو انتخاب کنین که راحتی بیشتری برای شما و نوزادتون فراهم میکنه. در این مطلب اطلاعات لازم در این زمینه رو به شما ارائه میدیم.

چه زمانی باید حالت خوابم رو عوض کنم؟

لازم نیست که از ابتدای بارداری حالت خواب خودتون رو تغییر بدین. وقتی که وارد سه ماهه دوم بارداری بشین ضروریه که به فکر ایجاد تغییر باشین. خانم سارا توگود متخصص زنان و زایمان بیان میکنه که ” تا قبل از 12 هفتگی میتونین به هر حااتی که خواستین بخوابین”. علاوه بر این بیان میکنه که ” بسیاری از زنان به خاطر حساسیت یا ظرافت سینه تمایلی به خوابیدن بر روی شکم ندارن اما در واقع این حالت خواب ضرری نداره و فقط برای زنان راحت نیست”. با پیشرفت بارداری خوابیدن روی شکم یا کمر، میتونه فورا مشکل ساز باشه.

در ادامه اطلاعاتی در مورد حالت های خواب مرسوم و تاثیر آنها در بارداری رو برای شما بیان میکنیم:

خوابیدن به پشت در دوران بارداری

رحم انسان بعد از گذشت حدود 15 تا 20 هفته از بارداری، به اندازه ای بزرگ شده که میتونه در صورتی که شما به پشت بخوابین، روی گردش خون بدن تاثیر بذاره. در این وضعیت رحم میتونه سیاهرگی رو که در سمت راست ستون فقرات انسان قرار داره و خون رو از قسمت های پایینی و میانی بدن به قلب برمیگردونه، فشرده کنه. همچنین خوابیدن به پشت باعث فشار اومدن به آئورت (بزرگترین سرخرگ) و مسدود شدن بزرگترین جریان خونی در بدن انسان میشه. در نتیجه دراز کشیدن به پشت برگشت خون به قلب رو کاهش میده و باعث میشه که مادر بعد از بیدار شدن احساس تنگی نفس کنه درحالی که قلبش به شدت می تپه.

خوابیدن به پشت در زمان بارداری مناسب نیست

خوابیدن به پشت در زمان بارداری مناسب نیست

خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

این روش خوابیدن در ابتدای بارداری مشکلی نداره اما کم کم با گذشت زمان باید به فکر تغییر اون باشین. به طور کلی این روش خواب بی ضرره تا قبل از اینکه شکم شروع به بزرگ شدن کنه، که با توجه به سرعت بزرگ شدن و اینکه شکم چقدر بزرگ میشه بین 16 تا 18 هفته متغیره. خوابیدن بر روی شکم با بزرگ شدن اون کم کم برای زنان نامطلوب میشه. اما اینجا فقط بحث نامطلوب بودن نیست بلکه مسئله حفظ سلامتی هم در میونه. خوابیدن روی شکم هم اثرات منفی همانند خوابیدن به پشت داره. به این معنی که خوابیدن به روی شکم هم باعث فشار اومدن به رگها و اخلال در روند خون رسانی میشه.

از خوابیدن روی شکم در دوران بارداری باید اجتناب بشه

از خوابیدن روی شکم در دوران بارداری باید اجتناب بشه

خوابیدن به پهلو در دوران بارداری

خوابیدن به پهلو، مخصوصا سمت چپ، بهترین حالت خواب در دوران بارداریه. با این کار تمام وزن رحم روی سمت راست یا چپ بدن انسان قرار میگیره و اخلالی در روند گردش خون به وجود نمیاد. همچنین باعث خواب راحت مادر هم میشه. البته دقت کنین که خوابیدن به پهلوی راست باز هم به سیاهرگ اشاره شده در بالا فشار وارد میکنه، به همین خاطر به اندازه خوابیدن به پهلوی چپ ایمن نیست. اما میتونین با گذاشتن بالشت زیر شکم رحم رو بالا نگه دارین، در این صورت این حالت خواب هم میتونه مناسب باشه.

خوابیدن به پهلو مخصوصا پهلوی چپ بهترین حالت خواب در دوران بارداریه

خوابیدن به پهلو مخصوصا پهلوی چپ بهترین حالت خواب در دوران بارداریه

اگه شما به طور معمول به پشت یا روی شکمتون میخوابین، در این صورت تغییر این عادت ممکنه برای شما مقداری سخت باشه. به همین خاطر توصیه میشه که بالشت های مخصوص بارداری تهیه و استفاده کنین. با استفاده از این بالشت ها شما راحت تر میتونین عادت خودتون رو تغیر بدین و به پشت بخوابین. همچنین میتونین با گذاشتن بالشت زیر قسمتی از کمر زاویه ای 45 درجه ای ایجاد کنین که این کار مقدار زیادی از فشار رو کاهش میده.

ممکنه که شما به پهلو بخوابین اما هنگام بیدار شدن متوجه بشین که روی پشت یا شکمتون هستین. در این مورد نیازی به نگرانی نیست زیرا که سیستم بدن شما طوریه که در صورت قرار گرفتن در حالت خواب بد شما رو بیدار میکنه و نمیزاره که به مدت طولانی در اون حالت قرار بگیرین. برای رفع این مشکل از همسرتون بخواین که در هنگام خواب مراقب شما باشه.