درد زیر شکم در رابطه جنسی و بعد از آن

درد همیشه موضوع آزار دهنده ای بوده و هست، بخصوص اگه در لذت بخش ترین لحظات زندگی آدم بخواد رخ بده. درد زیر شکم در طول رابطه جنسی یا بعد از اون یکی از دغدغه های خانومها به شمار میاد....

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
علت دل درد بعد از رابطه جنسی

درد همیشه موضوع آزار دهنده ای بوده و هست، بخصوص اگه در لذت بخش ترین لحظات زندگی آدم بخواد رخ بده. درد زیر شکم در طول رابطه جنسی یا بعد از اون یکی از دغدغه های خانومها به شمار میاد. این مساله برای بسیاری از بانوان پیش اومده و باعث نگرانی هایی در اونها شده. میشه گفت چیزی در حدود 20 الی 22 درصد خانومها با این موضوع درگیر هستن. بخشی از این جامعه ی آماری نگرانی درستی رو دارن و بعضی دیگه نه. در این مطلب درباره ی درد بخصوص درد شکمی در حین و بعد از رابطه ی جنسی با شما صحبت خواهیم کرد.

دلایل متداول درد در خانوم ها در حین رابطه ی جنسی چیست؟

درد میتونه به دو صورت باشه، درد فیزیکی که در بدن رخ  میده و احساس درد روانی که ذهن رو درگیر میکنه و یا ترکیبی از هردوی این موارد. برخی از علل درد در رابطه ی جنسی عبارتند از:

 • شرایط پوستی: مواردی مثل آلرژی به مواد خارجی که در روابط جنسی مورد استفاده قرار میگیره، اگزما پوستی و از این دست حساسیت ها.
 • موارد عفونی: به عنوان مثال عفونت های مکرر، عفونتهایی که در مقاربت رخ میده و یا عفونت مجاری ادراری.
 • کیست بینابینی: التهاب مثانه که میتونه باعث درد در لگن یا شکم بشه.
 • مشکلات ساختاری: آسیب هایی نظیر زخم ها، جراحت های ناشی از زایمان، وجود کیست یا آبسه.
 • مشکلات عضلانی: انبساط و انقباض های شدید دستگاه تناسلی در هنگام نزدیکی هم میتونه درد های آزاردهنده ای رو به همراه داشته باشه.
وجود کیست

وجود کیست

درد عمیق در رابطه ی جنسی ناشی از چیست؟

 • شرایط عفونی: عفونت های التهابی مثل بیماری های التهابی لگنی، التهاب دهانه ی رحم، انسداد لوله های فالوپ.
 • مشکلات ساختاری: چسبندکی لگن بعد از جراحی یا پرتو درمانی، فیبروئید (فیبروم رحم رشد بیش از حد بافت رحم در زنان که در سن بچه دار شدن آنها رخ میدهد).
 • مشکلات عضلانی: به عنوان مثال میشه به اسپاسم عضلات کف لگن اشاره کرد.
فیبروم رحم

فیبروم رحم

نوع درد چگونه تشخیص داده میشود؟

بسیاری از این مسائل غیر اختصاصی هستن و ممکنه ناشی از وجود شرایط مختلف باشه، بنابراین بهتره که در این خصوص به پزشکتون مراجعه کرده و با مطرح کردن علائم به او در کشف نوع مشکل کمک کنین. در این مواقع پزشک با مطرح کردن سوالاتی درباره ی سبک زندگی، موارد آزار دهنده برای شما، و سوابق پزشکی و همچنین تعدادی سوالات روانشناختی سعی در سنجش شرایط مختلف شما را خواهد داشت. بعد از اون در صورت نیاز پزشک به معاینه های ظاهری می پردازه و سپس در صورت صلاح دید آزمایشات مورد نیاز را بر روی شما انجام میده تا برای حل مشکلتون درمان مناسبی را تجویز کنه.

نوع درد چگونه تشخیص داده میشود؟

نوع درد چگونه تشخیص داده میشود؟

روش های رایج برای درمان برخی از علت های درد

حساسیت های پوستی: آلرژی یا حساسیت های پوستی رو میتوان با استفاده از کرمها و پمادهایی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار میگیرن درمان کرد. البته این نوع پمادها رو با تجویز پزشک باید استفاده کنین.

عفونتها: به طریق مختلفی میشه دچار این عارضه شد مثل: تماس جنسی، پوشیدن لباس تنگ در بارداری، مصرف آنتی بیوتیکها که میتوان با مصرف قرصهای مربوطه و یا کرمهای موضعی آنها را درمان کرد. نوع دیگری از این عارضه عفونت مجاری ادراریه که میتونه باعث دردهای آزار دهنده در زیر شکم و سوزش در هنگام دفع ادرار بشه. در چنین مواردی با انجام آزمایش ادرار ممکنه مشخص بشه این عارضه خفیف بوده و ظرف مدت چند روز بدون دارو درمان میشه، اما در صورت شدت اون با تجویز داروهای مناسب میتونین عفونت رو درمان کنین

روشهای خانگی برای از بین بردن عفونت ها

 • نوشیدن آب میوه هایی نظیر آب آلبالو
 • نوشیدن مقدار زیاد مایعات ولرم مثل شیر، آب یا چای کم رنگ
 • شستشوی مرتب روزانه ی ناحیه تناسلی و فقط استفاده از آب در هنگام شستن
 • اجتناب از حمام های طولانی مدت، دوش گرفتن های کوتاه خیلی بهتر از حمام های طولانیه
 • شستشوی کامل ناحیه تناسلی بعد از هر مقاربت
روشهای خانگی برای از بین بردن عفونت ها

روشهای خانگی برای از بین بردن عفونت ها

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلبند

یه روز خوب برای خرید ...

تا ۵۰٪ تخفیف