خوب خوابیدن یکی از ارکان و اصول برقراری سلامت و تعادل در بدن است. خواب خوب نقش مهمی رو برای از بین بردن استرس و ایجاد نشاط و شادابی در بدن ایفا میکنه. اثرات مخرب بیخوابی رو در طولانی مدت میتونیم روی سلامت جسمی و روحی بدنمون و بخش های مختلف زندگیمون ببینیم. اظطراب و تنش درونی یکی از اصلی ترین دلایل بیخوابین که در مطلب علل، عوارض و درمان بیخوابی توضیح داده شد. در این مطلب به نکاتی میپردازیم که برای داشتن خواب بهتر موثر هستن.

قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار را مصرف نکنید

نوشیدنی های حاوی مواد محرک مغزی باعث کم خوابی میشن مثل چای، قهوه و هر نوع مواد کافئین دار. معمولا نیم ساعت بعد از مصرف چای یا قهوه میزان کافئین در خون به حداکثر میرسه و سه تا هفت ساعت طول میکشه تا از بین بره. بهتره سعی کنید از ساعت 3 الی 4 بعد از ظهر مصرف این مواد رو به حداقل برسونید.

قبل از خواب چای و قهوه ننوشید

قبل از خواب چای و قهوه ننوشید

قبل از خواب یک لیوان شیر گرم بنوشید

شیر منبع بزرگی از تریپتوفان است که باعث ایجاد حس خواب در فرد میشه. خوردن یک لیوان شیر داغ قبل خواب باعث میشه تا خواب عمیقی داشته باشین. اگه از مزایای شیر دارچین هم مطلع باشین حتما میدونین که نوشیدن یه لیوان شیر دارچین داغ هم قبل از خواب برای از بین بردن بیخوابی بسیار عالیه. افزودن دارچین هم به شیر توصیه میشه.

نوشیدن یک لیوان شیر داغ قبل از خوابیدن

نوشیدن یک لیوان شیر داغ قبل از خوابیدن

روغن های ماساژ

ماساژ با روغن یکی از راه های فوق العاده برای تسکین سیستم عصبی و در نهایت القای خوابه. ماساژ پوست سر توسط این روغن ها باعث آرامش و تسهیل خواب میشه اما افراد به خاطر چرب شدن موها و تنبلی برای شستن اونا در روز بعد این کار رو انجام نمیدن.

خاموش کردن وسایل الکترونیکی قبل از خواب

تمام وسایل الکترونیکی خودتون از قبیل تلفن همراه، لپ تاپ و تلویزیون رو حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید تا سیستم عصبی بدنتون آروم شه و این کار به عادت قبل از خوابتون تبدیل بشه.

خاموش مردن وسایل الکترونیکی

خاموش مردن وسایل الکترونیکی

بهبود خواب با مدیتیشن

مراقبه یا مدیتیشن هنری برای تسکین دادن به جسم و روح انسان است و بسیاری از پزشکان در کنار سایر درمانها برای بالا بردن قدرت دفاعی بدن مدیتیشن را توصیه میکنند. چرا که معتقدند زمانی که جسم و روح ما تقویت شود سیستم ایمنی بدن هم در مقابل بیماری ها مقاوم تر میشه. 10 الی 15 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب این کار رو انجام دهید. بدنتان را شل کنید و صدای خواب را برای خود القا کنید.

تسکین جسم و روح از طریق مراقبه

تسکین جسم و روح از طریق مراقبه

یوگا در بهتر خوابیدن مؤثر است

تمرینات یوگا برای آرام کردن و استراحت بدن و تسکین سیستم عصبی بسیار مفیده. تمرینات تنفسی ساده در القای حس خواب خیلی کمک میکنند.

یوگا

یوگا

داشتن رژیم غذایی سالم به خواب بهتر کمک میکند

یک رژیم غذایی سالم برای برای حفظ سلامتی بسیار حیاتی است. استفاده از غذاهای سنگین، تند و پر ادویه میتونه باعث سوء هاضمه بشه که چرخه و کیفیت خواب رو تحت تاثیر قرار میده. 2 الی 3 ساعت قبل از خواب فقط یک وعده غذای سبک میل کنید تا خوابی راحت تر داشته باشین.

تغذیه سالم برای خواب بهتر

تغذیه سالم برای خواب بهتر

ساعت بیولوژیکی بدنتان را برای برای خواب منظم تنظیم کنید

برای اینکه روال مناسبی برای خوابیدن پیدا کنین بهتره که فضای اتاقتون تاریک باشه و ساعت دقیق و ثابتی رو هر شب برای خواب انتخاب کنید تا بدنتون با این ساعت تنظیم بشه. مروری هم به مطلب درمان مشکل بی خوابی با شش قدم داشته باشین تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سروقت بخوابید

سروقت بخوابید

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر