طرز تهیه خورشت آلو اسفناج

آلو اسفناج از خورشت های مجلسی و بسیار لذیذه ایرانیه. این خورشت عالی خواص بسیار زیادی هم داره که در ادامه صحبت میکنیم. آلو اسفناج رو هم با گوشت و هم با مرغ میشه تهیه کرد ولی با گوشت مرسوم...

Avatar
سوسن محمد هاشم آپدیت:
آلو اسفناج و پلو زعفرونی

آلو اسفناج از خورشت های مجلسی و بسیار لذیذه ایرانیه. این خورشت عالی خواص بسیار زیادی هم داره که در ادامه صحبت میکنیم. آلو اسفناج رو هم با گوشت و هم با مرغ میشه تهیه کرد ولی با گوشت مرسوم تره و در واقع آلو اسفناج اصلی که بسیار هم خوش طعم تره با گوشت تهیه میشه. در اینن مطلب طرز تهیه کامل این خورشت لذیذ رو با نکاتش قرار میدیم.

مواد لازم برای تهیه آلو اسفناج

  • دو کیلو اسفناج خوب شسته شده
  • 400 گرم گوشت خورشتی. اگر گوسفندی باشه که قلم هم داشته باشه لذیذ تر است.
  • آلو خورشتی برای هر نفر دو عدد. بسته به اینکه کمتر یا بیشتر دوست داشته باشید.
  • پیاز یک عدد متوسط
  • نمک فلفل زردچوبه به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه آلو اسفناج

مواد لازم برای تهیه آلو اسفناج

طرز تهیه کامل آلو اسفناج

اول پیاز را ریز خرد کرده تفت دهید تا طلایی شود. سپس بع داز شستن گوشت.گوشت خورشتی را به پیاز اضافه کرده وخوب تفت دهید. بوی خوب تفت داده شده گوشت وپیاز که بلند شد زردچوبه را اضافه کنید. بعد چند لیوان آب بریزید تا گوشت خورشتی نیم پز شود.

گوشت و پیاز در حال تفت خوردن

گوشت و پیاز در حال تفت خوردن

در این فاصله اسفناجها را پاک کرده وشسته و خرد کنید. در ظرفی ریخته اسفناج حجمش زیاده اما کم کم آب آن گشیده میشه وحجم اسفناج کم میشه. دراین موقع دو سه قاشق غذا خوری روغن بریزید و کمی تفت دهید تا کاملا سرخ و خوشمزه بشه. سپس به خورشت نیمه پختمان اضافه میکنیم. تا خوب پخته و جا افتاده بشه.

آلو اسفناج در حال جا افتادن

آلو اسفناج در حال جا افتادن

یک ربع بیست دقیقه به اواخر پخت که مانده بود آلو ها را هم شسته و گل و شنی اگه داشته باشه میشوییم و به خورشتمان اضافه میکنیم. میگذاریم تا آلوها هم خوب جا بیوفته وسپس با پلو آبکش شده و دم کشیده زعفرانی نوش جان کنید.

طرز تهیه آلو اسفناج

طرز تهیه آلو اسفناج

آلو اسفناج و پلو زعفرونی

آلو اسفناج و پلو زعفرونی

نکات پخت و جا افتادن آلو اسفناج

  • این خورشت نباید زیاد آب داشته باشد. خورشت باید تنگ آب وبه روغن افتاده باشد.
  • بایداول پخت به اندازه ایی که لازم است به آن آب اضافه کنید. آب بی موقع در خورشت باعث بد طعم شدن خورشت میشه.
  • آلو ها را در اوخر پخت اضافه کنید که له نشود و باعث بد شکل شدن خورشت نشود.
  • بعضی ها اسفناج را خیلی کم سرخ میکنند که طعم مطلوبی نداره و خورشت سبز رنگه که به نظر من خوشایند نیست. اما در عوض خاصیت بیشتر داره. من اسفناج را خوب سرخ میکنم نه انقدر که سیاه بشه و تلخ. در حدی که در خورشت خوب جا بی افته و اینکه خوشمزه و خوش قیافه. حالا این بستگی باز به خوده شما داره.
آلو اسفناج

آلو اسفناج

خواص و نکات اسفناج

اسفناج یکی از بهترین سبزیجاتی هست که برای کم خونی بسیار مفید و مقویست. فقط نباید اسفناج را آبپز کنید. اسفناج رادرسته پاک کنید و شستشو کنید بعد آنرا با دست خرد کنید در ماهیتابه ریخته و کمی روغن بریزد و تفت دهید تا خواصش از بین نره. اسفناج موجب تقویت چشم افزایش بینایی در افراد میشود. بنابر این مصرف آن در دوران نوجوانی و میانسالی مفید میباشد. پس از این مواد پر خاصیت دوری نکنید و تا موقع ایکه فصلش هست به حد متعادل مصرف کنید. اما زیاده روی هم نکنید .چون همانطور که خاصیت داره همنقدر هم میتونه مضر باشه. باید بدانید زیاده روی در هر مواد غذایی یک ضرر و زیانی هست. پس تعادل بهترین گزینه است. با اسفناج میتونیم برانی اسفناج و برگهای کوچکش را هم در سالاد و رولتها میشه استفاده کرد که همه را به مرور زمان آموزش خواهیم داد.

نویسنده این مطلب: سرکار خانم سوسن محمد هاشم عزیز.