خوراکی هایی که دندان درد را تشدید میکند

وقتی که دندونتون درد میگیره حاضرین هر کاری بکنید تا دردش کمتر بشه. دندون درد یکی از دردهای عذاب آوره که ممکنه چند ساعت یا چند روز طول بکشه تا درمان بشه. بعضی از افراد ممکنه به این عارضه دچار...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خوراکی هایی که دندان درد را تشدید میکند

وقتی که دندونتون درد میگیره حاضرین هر کاری بکنید تا دردش کمتر بشه. دندان درد یکی از دردهای عذاب آوره که ممکنه چند ساعت یا چند روز طول بکشه تا درمان بشه. بعضی از افراد ممکنه به این عارضه دچار بشن و نتونن خیلی از موادغذایی و نوشیدنی های مختلف را مصرف کنند. تعدادی از مواد غذایی و نوشیدنی ها وجود داره که درد دندونتون را بیشتر میکنه، در ادامه به آنها اشاره میکنم تا زمانی که دندون درد دارین از خوردن اونها دوری کنید تا آروم تر باشین.

مصرف بستنی و تشدید درد دندان

بستنی یکی از تنقلات دوست داشتنیه که خیلی از ماها روزانه به عنوان میان وعده خوشمزه ازش استفاده میکنیم اما غافل از این که بستنی خودش به تنهایی باعث تشدید دندون درد میشه، بستنی علاوه بر سرمایی که داره دارای شکره و این باعث حساسیت بیشتر در دندونها میشه. افرادی که دندون درد دارن مینای دندانهاشون آسیب دیده و دیگه عایق خوبی برای دندونها ندارن. بنابراین زمانیکه دندون درد دارین از خوردن بستنی دوری کنید.

در هنگام دندان درد غذاهای اسیدی مصرف نکنید

غذاهای اسیدی میتونن درد دندون رو تشدید کنند. مواد غذایی اسیدی مانند سس گوجه فرنگی، لیمو، کیوی، گریپ فروت باعث میشن که درد دندونها بیشتر بشه. سعی کنید که از مواد اسیدی و ترش دوری کرده تا درد دندونهاتون چند برابر نشه. در ضمن نباید فراموش کنید که مواد اسیدی و ترش باعث پوسیدگی و از بین رفتن مینای دندانها هم میشه.

نوشیدنی های گازدار

نوشابه و دلستر یکی از نوشیدنی های مضر برای دندون درده. آنها دارای دو ماده (قند و اسید) هستن که هر دو برای دندون مضرند. این دو ماده موجود در نوشابه و دلستر میتونه عصب دندون را تحریک کنه و درد آن را افزایش بده، بنابراین آنها یکی از خطرناک ترین نوشیدنی هایی هستن که باید در هنگام دندون درد از خوردنشون دوری کنید.

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار

خوردن غذاهای خیلی گرم را فراموش کنید

حرارت و گرما یکی از عواملیه که دندون درد رو تشدید میکنه. مواد غذایی که خیلی داغ هستند میتونن درد دندون را بیشتر کنند. هنگامی که دندون درد دارین از خوردن سوپها و یا غذاهای خیلی داغ دوری کنید تا از این طریق یکی از عوامل تشدید درد دندونو کنترل کرده باشین.

خوردن غذاهای خیلی گرم را فراموش کنید

خوردن غذاهای خیلی گرم را فراموش کنید

اجتناب از خوردن غذاهای ریز

اگر از دندون درد رنج میبرین یا دندون شکسته و آسیب دیده ای دارین از خوردن مواد غذایی که دارای دانه های ریز و کوچکی هستن مانند تمشک یا توت فرنگی دوری کنید، چون این موادغذایی در حین خوردن به راحتی لای دندونها گیر کرده و فشار بیشتری به دندونها وارد میکنن و باعث افزایش درد میشن. پس زمانیکه دندون درد دارین این خوراکیها را فراموش کنید.

اجتناب از خوردن غذاهای ریز

اجتناب از خوردن غذاهای ریز

نوشیدنی های خیلی سرد و گرم

یکی دیگه از عوامل تشدید کننده دندون درد نوشیدنی های سرد و گرمه. وقتی که دندون درد دارین دندونهاتون حساسیت بیشتری از خود نشون میدن و با خوردن چای یا قهوه داغ یا آب بسیار سرد، درد اونها بیشتر میشه. بنابراین زمانی که دندون درد دارین از خوردن این نوشیدنی ها دوری کرده تا دندون دردتون بیشتر و طولانی تر نشه.

نوشیدنی های خیلی سرد و گرم

نوشیدنی های خیلی سرد و گرم

شیرینی جات با تحریک لثه دندان درد را افزایش میدهد

مواد غذایی شیرین روی دندون درد تاثیر گذاره. مصرف بیش از حد قند میتونه لثه ها را تحریک کنه و در نهایت منجر به فشار و درد زیاد در دندونهای آسیب دیده بشه. وقتی که شیرینی و شکلات میخورین مواد قندی بر روی دندونهاتون باقی میمونه و به مرور زمان باعث از بین رفتن اونها میشه. پس زمانیکه دندون درد دارین از خوردن شکلات، شیرینی های مختلف و مواد غذایی خیلی شیرین اجتناب کنید چون دندون درد را بیشتر میکنه.

شیرینی جات

شیرینی جات

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *