خوراکی هایی برای مقابله با افسردگی

صدها هزار نفر در سراسر جهان با افسردگی مواجه هستند. افسردگی یک اختلال روانی است که معمولا با کمبود انرژی و ایجاد مشکل در علاقه به زندگی کردن و تمرکز تعریف شده است. در حالی که ممکن است ما تنها...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خوراکی هایی برای مقابله با افسردگی

صدها هزار نفر در سراسر جهان با افسردگی مواجه هستند. افسردگی یک اختلال روانی است که معمولا با کمبود انرژی و ایجاد مشکل در علاقه به زندگی کردن و تمرکز تعریف شده است. در حالی که ممکن است ما تنها در بعضی از اوقات زندگی با این مشکل دست و پنجه نرم کنیم، اما افرادی هستند که سالیان سال با این معضل مواجه اند. خوشبختانه برخی از راهکارها وجود دارند که می توانید انجام دهید تا افسردگی را مدیریت و شادی را به زندگی خود تزریق نمایید. ممکن است اطلاع نداشته باشید که راهکارهای طبیعی برای مقابله با افسردگی وجود دارد و غذاهایی که روازنه مصرف می کنید بر افسردگی تان تاثیر خواهد گذاشت. در این مقاله چند نوع از غذاهایی که به شما کمک می کند تا افسردگی خود را مدیریت کنید را ذکر خواهیم کرد.

مقابله با افسردگی با مصرف کربوهیدراتها

همه ی کربوهیدراتها برای کمک به مدیریت افسردگی مناسب هستند، اما متخصصان به کربوهیدراتهای فعال در این زمان اشاره می کنند. کربوهیدراتها با سطح سروتونین در بدن مرتبط هستند، که در نهایت  منجر به بهبود خلق و خوی شما خواهد شد. غذاهای شیرین را در رژیم غذایی خود محدود کنید و مصرف کربوهیدراتهای فعال مانند میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل و حبوبات را افزایش دهید.

کربوهیدراتها

کربوهیدراتها

تاثیر ویتامین C برای مقابله با افسردگی

ویتامین C تنها برای درمان سرماخوردگی استفاده نمی شود، بلکه ثابت شده است که برای مقابله با افسردگی نیز موثر است. ویتامین C مانند کربوهیدراتها نقش مهمی در تولید سروتونین دارند. اگر قصد دارید که ویتامین C  را به رژیم غذایی خود اضافه کنید غذاهایی مانند اسفناج، پرتقال، گریپ فروت و نخود را در نظر بگیرید.

ویتامین C

ویتامین C

کاهش اضطرای و افسردگی با مصرف ویتامین E

سطح پایین ویتامین E در بدن با اضطراب و افسردگی مرتبط است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که مزایای بی شماری برای سلامتی بدن دارد. اگر می خواهید از طریق ویتامین E  خلق و خوی را بهبود ببخشید، سعی کنید نان، جو، زرده تخم مرغ و آجیل را فراموش نکنید. همچنین برای تزریق این نوع ویتامین می توانید از روغن کانولا یا سایر روغن های سالم در پخت و پز استفاده کنید.

ویتامین E

ویتامین E

ابتلا به افسردگی با کاهش ویتامین D

مطالعات در سال 2010 نشان داده است که احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که دارای کمبود ویتامین D هستند در حال افزایش است. در مطالعه ای دیگر نیز مشخص گردید که افزایش سطح ویتامین D (به میزان مشخص) منجر به کاهش میزان علائم افسردگی شده است. اگر می خواهید مصرف ویتامین D خود را افزایش دهید، ماهی های خام، غلات، تخم مرغ، قارچ و محصولات لبنی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ویتامین D

ویتامین D

اسید چرب امگا3

اسیدهای چرب امگا 3 فواید بیشماری برای سلامتی بدن دارند. زمانی که فردی دچار افسردگی شدید است، میتواند به این دلیل باشد که سطح امگا 3 در بدنش پایین است. خوردن مقدار کمی از این اسید ها می تواند تاثیر مثبت بر حالت ذهن شما داشته باشد. برای افزایش اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی خود، ماهی های چرب، دانه های روغنی، آجیل، روغن کلزا، گردو و سبزیجات سبز رنگ را مصرف کنید.

اسید چرب امگا3

اسید چرب امگا3

مصرف پروتئین و افزایش آرامش و انرژی

غذاهایی که مملو از پروتئین هستند دارای یک اسید آمینه ای به نام تیروزین است. ثابت شده است که تیروزین به افزایش سطح هورمون های دوپامین و نوراپی نفرین مغز کمک می کند تا باعث ایجاد احساس آرامش و انرژی زیاد شود. برای اینکه پروتئین را به بدن خود ترزیق کنید مواد غذایی مانند لوبیا، نخودفرنگی، گوشت گاو، شیر، مرغ و ماست و ماهی مصرف کنید.

پروتئین

پروتئین

آنتی اکسیدنها

بسیاری از غذاهایی که در موارد بالا ذکر شد نیز جز آنتی اکسیدانها هستند. آنتی اکسیدان ها توانایی حذف مولکول های مضر بدن را دارند. مولکولهای مضر که رادیکالهای آزاد نامیده می شوند اغلب مغز را مورد هدف قرار می دهند. هیچ راهی برای متوقف ساختن رادیکال های آزاد که به مغز آسیب می رسانند وجود ندارد، اما آنتی اکسیدانها یک راه عالی برای کاهش احتمال ابتلا به آنها به شمار می رود. سطح آنتی اکسیدان در بدن خود را با مواد غذایی مانند زردآلو، انواع توت ها (تمشک، توت فرنگی، بلوبری)، گوجه فرنگی، بروکلی، کیوی، پرتقال و فلفل افزایش دهید.

آنتی اکسیدانها

آنتی اکسیدانها

تاثیر غلات کامل و سالم برای مقابله با افسردگی

غلات کامل از مواد غذایی سالم تشکیل شده اند. آنها غنی از فیبر، ویتامین ها و اسیدهای آمینه هستند و به افزایش خلق و خو و افسردگی کمک می کنند. اگر به دنبال افزایش مصرف دانه هستید، برنج قهوه ای، غلات کامل، ماکارونی غنی شده و نان جو را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

غلات کامل و سالم

غلات کامل و سالم

بهبود خلق و خو با نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب فواید زیادی برای بدن دارد و یک راه عالی برای کاهش افسردگی و اضطراب است. این مهمترین کاری است که به  بهبود خلق و خوی شما کمک می کند. کم آبی بدن باعث بروز چندین عارضه در آن می شود. برای کاهش افسردگی آب به مقدار زیاد بنوشید. به یاد داشته باشید نوشیدنی های دیگر از جمله قهوه، چای، آب میوه، و یا نوشابه همان مزایای آب را برای بدن ندارند.

نوشیدن آب

نوشیدن آب