خوراکی های مفید برای تقویت چشم

آنچه که ما از جهان پیرامونمون دریافت می کنیم توسط حس بینایی صورت می گیرد و حفظ سلامت چشم بسیار مهم است. بینایی تقریبا یکی از مهم ترین حواس در تمام انسانها به شمار می رود. اگر هر فردی مجبور...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خوراکی های مفید برای سلامت چشم

آنچه که ما از جهان پیرامونمون دریافت می کنیم توسط حس بینایی صورت می گیرد و حفظ  تقویت چشم بسیار مهم است. بینایی تقریبا یکی از مهم ترین حواس در تمام انسانها به شمار می رود. اگر هر فردی مجبور بود که یک حس را انتخاب کرده و کنار بگذارد قطعا آن حس بینایی نبود. به نظر می رسد که شیوه ی زندگی در جوامع امروزی کمکی به بینایی نمی کند. افراد، خیلی کم ویتامین ها و مواد مغذی مصرف می کنند و برای کاهش دید آنها عینک تجویز می شود. دریافت ویتامین ها و مواد مغذی مناسب برای تقویت چشم مطمئنا یک راه مناسب برای شروع است. تغییر رژیم غذایی می تواند راه حلی ایده آل برای دستیابی به سلامتی چشم ها باشد. برخی از مواد غذایی تقویت کننده چشم را به رژیم خود اضافه کنید. در ادامه با برخی از مواد غذایی مفید جهت تقویت چشم آشنا خواهید شد.

تخم مرغ مفید برای تقویت چشم ها

سیستئین و گوگرد دو جزء از گلوتاتیون (ترکیب پروتئینی کوچک ساخته شده از سه اسید آمینه) محسوب می شوند که پروتئین هستند و به عنوان یک آنتی اکسیدان برای عدسی چشم ها عمل می کند. همچنین لوتئین یک ماده مغذی و قوی است که به تقویت چشم کمک می کند و خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا که مرتبط با سن است را کاهش می دهد.

تخم مرغ

تخم مرغ

گوجه فرنگی ها

گوجه فرنگی حاوی دو کاروتنوئید به نام های لیکوپن و لوتئین است که به بینایی کمک فراوانی می کند. اگر چه لیکوپن به عنوان یک عامل برای مبارزه با سرطان شناخته شده است، اما اثرات آنتی اکسیدانی آن از چشم ها در مقابل آسیب های خورشید محافظت می کند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

حفظ سلامت چشم با مصرف زرد آلو

زرد آلو منبع غنی از بتاکاروتن و لیکوپن (رنگدانه ی کاروتنوییدی) است که بینایی شما را بهبود می بخشد. بتا کاروتن به ویتامین A در بدن تبدیل می شود، یک آنتی اکسیدان است که به آسیب های فرسایشی عدسی چشم مقاوم است.

زرد آلو

زرد آلو

مقابله با آب سیاه و آب مروارید با مصرف سیر و پیاز

اگر قصد رفتن به یک جلسه یا قرار را ندارید و می خواهید تغذیه مناسب برای چشمهای خود داشته باشید، سیر یا پیاز یک منبع غنی از گوگرد است. سیر و پیاز هر دو برای تولید گلوتاتیون (ترکیب پروتئینی) مهم هستند، گلوتاتیون پروتئینی است که حاوی گوگرد است و به عنوان یک آنتی اکسیدان برای چشم عمل می کند. گلوتاتیون به دژنراسیون ماکولا، آب سیاه و آب مروارید کمک می کند.

سیر و پیاز

سیر و پیاز

هویج

هویج از دیگر خوراکی های مفید می باشد که برای سلامتی چشم ضروری است. این گیاه غنی از بتاکاروتن، لیکوپن و لوتئین است و بتاکاروتن موجود در آن به ویتامین A تبدیل می شود که در برابر آسیب های فرسایشی نور خورشید از عدسی چشم محافظت می کند. لیکوپن یک آنتی اکسیدان فیتوتویتین است که از چشم ها در مقابل آسیب های رادیکال آزاد حفاظت می کند.

هویج

هویج

بهبود دید در شب با مصرف بلوبری

بلوبری مملو از مواد مغذی برای چشم است. بلوبری علاوه بر کاروتنوئید لووتیان و زاکسنتین، حاوی آنتوسیانین ها و بسیاری مواد مغذی دیگر است که به بهبود دید در شب کمک می کند. همچنین غنی از فلاونوئیدهای روتین، رزوراترول و کوئرستین (نوعی آنتی اکسیدان) هستند. دو ماده ی معدنی موجود در آن که سلنیوم و روی  هستند برای بهبود بینایی بسیار موثرند.

بلوبری

بلوبری

کلم بروکلی

کلم بروکلی از شبکیه چشم در مقابل آسیب های رادیکال آزاد محافظت می کند. کلم بروکلی دارای ترکیبی به نام سولفورفان است که به طور طبیعی سیستم دفاعی بدن را در برابر رادیکال های آزاد تقویت می کند.

کلم بروکلی

کلم بروکلی

کدو سبز

کدو سبز غنی از لوتئین و زاکسنتین است، این دو کاروتنوئید موجود در کدو سبز از شبکیه ی مرکزی در مقابل نور آبی و ماورابنفش محافظت می کند.

کدو سبز

کدو سبز

سبزیجات سبز رنگ

کولارد (نوعی کلم است)، مانند بقیه سبزیجات با برگ سبز، دارای لوتئین بالا هستند. سبزیجات با برگهای سبز را به رژیم غذایی خود برای سلامتی چشم اضافه کنید.

سبزیجات سبز رنگ

سبزیجات سبز رنگ

ماهی های چرب

ماهی دارای اسید چرب امگا 3 است. ماهی ها دارای دو اسید چرب بسیار مهم امگا 3 به نام های ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA)هستند که برای سلامت بافت سلولی مهم هستند. 30 درصد اسیدهای چرب شبکیه از نوع اسید چرب DHA است. متاسفانه، امروزه شاید ماهی برای همگان در دسترس نباشد. ممکن است گزینه های مناسب دیگری هم برای دریافت اسید های چرب مورد نیاز بدن هم به جز استفاده از ماهی نیز وجود داشته باشد.

ماهی های چرب

ماهی های چرب

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *