کاهو این گیاه پر قدمت که در گذشته بخاطر دانه های روغنی کاشته میشد، به مرور بشر متوجه خواص و ارزش غذایی اون شد. امروزه سر هر سفره ای پیدا میشه و به همون علت ارزش غذایی و میزان بالایی از ویتامینها و همچنین آب به درجه ی پرطرفدارترین سبزیجات رسیده! در ادامه از دنیای خواص کم نظیر این گیاه براتون میگم که اگه تا امروز ازش غافل بودید از امروز به سراغش برید و از فواید بی اندازه اش بهره مند بشید.

فواید و مضرات کاهو

فواید و مضرات کاهو

خواص کاهو برای بدن

ضد التهاب

تحقیقات نشون داده کاهو دارای آنزیم هایی مثل لیپوکسیژناز و کاراژین است که از خواص اونها کمک به کنترل التهاب است و کاهو بخاطر داشتن این  آنزیم ها یک ضد التهاب قوی است.

ضد میکروب

کاهو دارای ماده ای به نام لاتکس است که به خاطر خواص ضد میکروبی که داره میتونه به طور کامل قارچها رو با استفاده از ترپن ها و کارنولید ها و همچنین آنزیم هایی مثل گلوکاناز تغییر بده.

خواب آور و آرامبخش

تحقیقات نشان میده که عصاره کاهو میتونه اثرات آرام بخش زیادی روی بدن انسان داشته باشه. کاهش ضربان قلب و انقباضات بطنی هم از جمله اثرات این عصاره است که در این تحقیق کشف شده. این ماده با جلوگیری از پیامهای ایجاد تنش از طرف بافت عضلانی و عصبی کار خودشو انجام میده، پس اثرات بدی به دنبال نداره.

کاهو خواب آور گیاهی

کاهو خواب آور گیاهی

ضد سرطان پستان

عصاره برگ کاهو میتونه سلول های لوسمی و سلول های سرطانی پستان رو کنترل کنه. همچنین کاهو حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به دنبال نابود کردن رادیکالهای آزاد (عامل سرطانی کردن سلول ها) است.

تقویت چشم

کاهو یک منبع غنی از ویتامین A است. این گیاه توانایی چشم رو بهبود می بخشه و میتونه از تشکیل آب مروارید جلوگیری کنه. یک پیمانه کاهو حدود 82 درصد میزان توصیه شده مصرف روزانه ویتامین A رو داراست.

کاهو باعث تفویت چشم

کاهو باعث تفویت چشم

بهبود عملکرد مغز

مواد مختلفی در سبزیجات شناسایی شدند مثل پتاسیم، فولات یا B9 و آنتی اکسیدان های مختلف که برای به دست آوردن توانایی های عصبی به بدن کمک میکنن. مثلا فولات برای کاهش بیماری آلزایمر و کاهش زوال عقل شناخته شده. پتاسیم که در کاهو بسیار یافت میشه با افزایش جریان خون به مغز به شناخت، تمرکز و توانایی افزایش فعالیت عصبی کمک زیادی میکنه.

کاهو برای بعضی افراد مضر است

کاهو برای دو دسته از افراد ایجاد بیماری و یا تشدید بیماری میکنه:

  1. کسانی که دچار اختلال در انعقاد خون هستند، اگه داروی رقیق کننده خون مثل وارفارین (کومارین) استفاده میکنید، مراقب سطح ویتامین k خونتون باشید چون افزایش سطح این ویتامین باعث کم شدن اثر داروها میشه و دارو عملکرد طبیعی خودشو از دست میده. کاهو از سبزیجاتی هست که منبع غنی از ویتامین k به حساب میاد.
  2. کسانی که دارای طبع سرد و تر هستند نباید زیاد از این سبزی استفاده کنن، خصوصا این نکته برای افرادی که تصمیم به لاغری و گرفتن رژیمهای سبزیجات دارند، هست. توصیه ما برای اونها اینه که ابتدا از طبعشون اطلاع پیدا کنند و بعد سراغ تغییر رژیم غذایی برن، در غیر اینصورت اگه فردی که طبعش سرد و تر هست به این رزیم مداومت کنه و از سبزیجات سرد و تر پیوسته استفاده کنه به مرور سردی بدنش بالا میره و در ادامه به ریزش مو مبتلا میشه و با ادامه ی رژیم دچار چربی خون و کبد چرب هم میشه.

    ضررهای رژیم خود تجویز کاهو

    ضررهای رژیم خود تجویز کاهو