هل گیاه بومی جنگل های همیشه سبز هند است که با طبع گرم و خشکی که داره به عنوان یک ادویه در غذاهای زیادی استفاده میشه و البته به عنوان درمان در بسیاری از بیماریها تجویز میشه، مثلا برای درمان زخم های دهان، مشکلات گوارشی و حتی افسردگی کاربرد داره. هل به عنوان یک ضد نفخ برای اصلاح غذاها در کنار اونها میل میشه. طعم و عطر فوق العاده ای داره که نباید نادیده گرفت و همین ویژگی باعث شده از جمله ادویه های پرطرفدار باشه. در ادامه ی این مطلب برخی از فواید این اویه ی خوش عطر و طعم رو براتون توضیح میدم.

1. بهبود عمل هضم

این گیاه چون از جهت طبع مثل زنجبیل گرم و خشکه برای بدن ما عملکردی مشابه اون داره و میتونه به همون روش برای مقابله با مشکلات گوارشی استفاده بشه. از هل برای مبارزه با حالت تهوع، اسیدیته، نفخ، گاز، سوزش سر دل، از دست دادن اشتها، یبوست و…  استفاده کنید.

2. پاکسازی کلیه و ادرار آور

هل ادرار آوره یعنی حجم ادرار رو زیاد میکنه و این ویژگی کمک میکنه تا دستگاه ادراری، مثانه، و کلیه ها پاکسازی بشه، از فواید این عمل دفع زباله های بدن، نمک، آب اضافی، سموم و مبارزه با عفونت ها هم هست.

3. رفع بوی بد دهان با جویدن هل

برای رفع بوی بد دهان میتونید بعد از وعده های غذایی یا هر زمانی که احساس کردید نیاز دارید مقداری از دانه های هل رو بجوید و در نهایت بخورید حتما بوی بد دهان رفع میشه. علاوه بر اینکه هل باعث رفع بوی بد دهان میشه میتونه رخم ها و عفونت های دهانی یا عفونت گلو رو هم درمان کنه.

جویدن دانه های سیاه هل برای رفع بوی بد دهان

جویدن دانه های سیاه هل برای رفع بوی بد دهان

4. رفع سکسکه

میل کردن یک دمنوش هل که یک ضد اسپاسمیک هست میتونه کمکتون کنه از سکسکه خلاص بشید. این درمان در مورد اسپاسم عضلانی ناخواسته، مثل گرفتگی معده و روده هم تاثیرگذاره.

5. مبارزه با افسردگی

افسردگی، کسلی و غمگین بودن ناشی از سرد و تر شدن طبع بدنه که با مصرف دمنوش هل میتونید این حالت رو رفع کنید، این گیاه با طبع گرم و خشکی که داره بدن رو به حالت تعادل میرسونه و با افسردگی مبارزه میکنه.

افسردگی

افسردگی

با مزایای بی نظیر هل بیشتر آشنا شوید

  • این ادویه فوق العاده میتونه به جلوگیری و از بین بردن علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کنه. همچنین برای برونشیت و سرفه استفاده میشه.
  • مطالعات حیوانی نشان میده که هل میتونه به کاهش رشد برخی از سرطان ها کمک کنه.
  • به عنوان یک ادویه ی ضد قارچ و البته فیبر دار، به طور قابل توجهی فشار خون رو پایین میاره.
  • با جلوگیری از تجمع پلاکت ها مانع چسبیدن به دیواره ی رگهای خونی میشه و از لخته شدن بی موقع خون پیشگیری میکنه.
  • بسیاری از ویتامین ها، مواد مغذی و روغن های ضروری در هل به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل میکنن، رادیکال های آزاد رو از بین میبرن و مقاومت در برابر پیری سلولی دارن.
  • عطر هل مانع از رشد ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها میشه.
  • در طب سنتی به عنوان یک داروی افزایش توان جنسی میتونه به کمک اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی بیاد و درمانش کنه!
هل یک آنتی اکسیدان عالی

هل یک آنتی اکسیدان عالی