خواص نخود فرنگی خام و پخته

نخود فرنگی دانه های کوچک کروی هستند که توسط گیاه نخود سبز به نام  (Pisum sativum) بدست می آیند. این نخودها صدها ساله که در رژِیم غذایی همه انسانها بوده و به صورت خام یا پخته مورد استفاده قرار میگیرن....

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خواص نخود فرنگی خام و پخته

نخود فرنگی دانه های کوچک کروی هستند که توسط گیاه نخود سبز به نام  (Pisum sativum) بدست میان. این نخودها صدها ساله که در رژِیم غذایی همه انسانها بوده و به صورت خام یا پخته مورد استفاده قرار میگیرن. نخود فرنگی دارای ویتامینها و مواد مغذی و آنتی اکسیدانهای بسیار زیادی است. در این نوشته خواص نخود فرنگی خام و پخته را بیان کردیم تا با فواید آنها آشنا بشین، با ما همراه باشید.

فیبر در نخود فرنگی باعث سرعت در هضم میشه

نخود سبز حاوی فیبر زیادیه که سلامت گوارش را تضمین میکنه. فیبر باکتری های موجود در روده های شما رو از بین میبره و آنها را سالم نگه داشته و مانع از بروز و تکثیر باکتری های مضر میشه. همچنین ممکنه خطر ابتلا به بیماری های شایع گوارشی مانند بیماری التهابی روده، سندرم روده و سرطان روده بزرگ را کاهش بده. علاوه بر این، بیشتر فیبر در نخود سبز غیر قابل جذبه و به عنوان یک عامل مهارکننده در دستگاه گوارش شما عمل میکنه. این بدان معناست که بخش بیشتر آن فقط برای سرعت دادن به سیستم گوارش شما کاربرد داره و مابقی آن از راه مدفوع دفع میشه.

فیبر در نخود فرنگی باعث سرعت در هضم میشه

فیبر در نخود فرنگی باعث سرعت در هضم میشه

نخود فرنگی تسکین دهنده ی قلب و فشار خون

نخود سبز حاوی مقدار مناسب مواد معدنی منیزیم، پتاسیم و کلسیم است. رژیم های غذایی حاوی این مواد مغذی برای جلوگیری از فشار خون بالا مفید بوده که خود نیز یکی از عوامل مهم در بیماریهای قلبی است. همچنین تأثیر مثبت بر سلامت قلب دارند. مقدار فیبر بالای نخود سبز و حبوبات، کلسترول (کلسترولLDL) را کاهش میده، که هر دو عامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند. نخود سبز همچنین سرشار از فلاونول ها (ترکیبی که در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت میشه)، که احتمال بیماری های قلبی و سکته مغزی را با جلوگیری از آسیب به سلولها کاهش میدهد.

تسکین دهنده ی قلب و فشار خون

تسکین دهنده ی قلب و فشار خون

نخود فرنگی عامل کاهش خطر ابتلا به سرطان

استفاده از نخود سبز در برنامه غذایی خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و باعث کاهش التهاب بدن میشه. نخود سبز حاوی ترکیبات گیاهی بوده که اثرات ضد سرطان بسیار خوبی دارند، مطالعات متعدد نشان داده است که ساپونین ها (مواد شیمیایی گیاهی) به جلوگیری از چند نوع سرطان کمک میکنند و توانایی مهار رشد تومورهای سرطانی را دارند. علاوه بر موارد ذکر شده دارای ویتامین K  نیز میباشد که برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان پروستات بسیار مفیده است.

مفید برای بیماران دیابتی

نخود فرنگی برای کنترل قند خون مناسبه و یک عامل مهم در جلوگیری و کنترل بیماران دیابتی است. فیبر و پروتئین موجود در نخودفرنگی باعث جلوگیری از افزایش سریع قند خون میشن که به کنترل دیابت کمک میکنه.  به دلیل رتبه پایین گلیسمی (با علامت اختصاری GI نشان داده میشه و شاخصی است برای تغذیه اصولی و سالم)، نخود سبز را یکی از غذای دوستداران بیماران دیابتی می باشد، زیرا بعید است قند خون آنها را  افزایش دهد. همچنین مقدار قابل توجهی از ویتامین های منیزیم و ویتامین B را علاوه بر ویتامین های K، A و C نیز داره. همه ی این مواد مغذی به کاهش خطر ابتلا به دیابت میتونن کمک کنن.

مفید برای بیماران دیابتی

مفید برای بیماران دیابتی

نخود سبز و خاصیت ضد عفونی کننده

نخود سبز حاوی مواد ضد عفونی کننده است که در بسیاری از غذاها مانند حبوبات و دانه ها یافت میشه. کسانی که از حبوبات به عنوان غذای اصلی استفاده میکنن و در معرض سوء تغذیه هستند بیشتر تاثیر گذاره. مهم ترین مواد ضدعفونی کننده در نخود سبز اسید فیتیک و لکتین است.

اسید فیتیک: ممکن است در جذب مواد معدنی مثل آهن، کلسیم، روی و منیزیم اخلال ایجاد کنه.

لکتین: همراه با علائم گاز معده و نفخ و ممکن است در جذب مواد مغذی تداخل به وجود بیاره، اما نگران نباشین سطح این مواد ضدعفونی کننده در نخود فرنگی نسبت به سایر حبوبات پایین تر است، بنابراین بعید به نظر میاد که باعث ایجاد مشکل بشن، مگر اینکه آن را به طور مداوم و مقدار زیاد مصرف کنین.

نخود سبز و خاصیت ضد عفونی کننده

نخود سبز و خاصیت ضد عفونی کننده

لوتئین موجود در نخود فرنگی مفید برای چشم ها

یک فنجان نخود سبز پخته دارای 3.6 میلی گرم لوتئین است، که این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی داره و به حفظ سلامت سلول ها در بدن کمک میکنه. بدن شما لوتئین را در بخش ماکولا (ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.) از شبکیه چشم شما ذخیره کرده و به شما کمک می کند که نور را به درستی فیلتر کنین. میزان مصرف لوتئین توصیه نشده است اما مطالعات نشان میده که دریافت 10 میلی گرم روزانه آن برای بدن مفیده. از آنجا که بدن شما نمی تونه لوتئین را تولید کنه، باید آن را از طریق غذا دریافت کنین پس با در نظر گرفتن مقدار مورد نیاز این ماده ی مغذی برای بدن و مصرف به اندازه ی آن به حفظ بینایی و جلوگیری از کاهش سطح بینایی چشمانتون کمک کنین.

ویتامین های موجود در نخود فرنگی

نخود سبز دارای انواع ویتامین هاست و این ویتامینها در نخود فرنگی خام بیشتر است. یک فنجان نخود فرنگی خام دارای 58 میلی گرم ویتامین C است که 65 درصد نیاز روزانه مردان و 77 درصد نیاز زنان رو تامین می کنه. در حالی که همان مقدار از نخود پخته دارای 23 میلی گرم ویتامین C است. نخود فرنگی ها همچنین غنی از ویتامین B هستند. یک فنجان از نخود های پخته یا خام حدود یک سوم از تیامین مورد نیاز هر روز و 20 تا 25 درصد از مصرف روزانه توصیه شده برای ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B-6 و فولات را فراهم می کند.

ویتامین ها در نخود سبز

ویتامین ها در نخود سبز

مواد معدنی در نخود فرنگی پخته

نخود فرنگی پخته دارای مواد معدنی بیشتری نسبت به نخود خام است. یک فنجان از نخود پخته شده 2.5 میلی گرم آهن، 62 میلی گرم منیزیم و 187 میلی گرم فسفر است، اما این مقادیر در نخود خام 2 میلی گرم آهن، 48 میلی گرم منیزیم و 157 میلی گرم فسفر است. این مواد معدنی از خون، عضلات و سلامت استخوان و سیستم عصبی شما حمایت می کنه. یک فنجان از نخود پخته یا خام حدود 2 میلی گرم روی داره که یک ماده معدنی آنتی اکسیدانی را فراهم می کند که باعث تسریع در بهبود زخم میشه.

مواد معدنی در نخود پخته

مواد معدنی در نخود پخته