ماست این ماده ی غذایی خوشمزه و پرطرفدار که محبوبیتش از شیر که مادر لبنیاته، بیشتره! علت این مصرف بالای ماست کاربرد زیادش هست. مثلا بعنوان مخلفات سفره کنار هر غذایی میل میشه، یا بعنوان وعده ی غذایی در روزهای گرم تابستان در غذاهایی مثل آبدوغ خیار ازش استفاده میکنیم، همچنین میانوعده ای عالی برای همه ی سنین هست و از محصولاتش میشه به دوغ اشاره کرد که محبوبیتی مثال زدنی داره! در ادامه از فواید ماست براتون میگم.

خواص ماست از نگاه طب اسلامی

خواص ماست از نگاه طب اسلامی

طبع ماست و مصلح آن

ماست طبع سرد و تری داره و بهتره با مصلح میل بشه و مصلحی که برای این ماده غذایی معرفی شده زنیان، نعنا و یا آویشن هست که باید یکی از این سه مصلح رو در کنار ماست استفاده کنید. اگه طبع شما سرد هست در فصل گرم کم و در فصل سرد مقداری بیشتر از مصلح استفاده کنید و اگه طبع گرمی دارید در فصل گرم نیازی به مصلح ندارید و در فصل سرد مقدای استفاده کنید. و حدیثی از امام علی(ع) داریم که میفرمایند: هر کس مایل به خوردن ماست است و می خواهد که زیانی به او نرسد زنیان در آن بریزد و بخورد.

تاثیر ماست بر میل جنسی

رطوبت زیاد در بدن باعث افزایش میل جنسی میشه و کسی که طبع سردی داره اگه ماست رو بدون مصلح بخوره رطوبت بدنش زیاد میشه و نیاز جنسی بیشتری پیدا میکنه. چون حفظ سلامت بدن یکی از پایه های اصلی دین به حساب میاد در توصیه هایی که از اهل بیت به ما رسیده تاکید بر تعادل غذایی هست به همین خاطر مصلح غذایی مهم شده،عقل سالم در بدن سالم!

ماست

ماست

افزایش طول عمر

غذای معمول حضرت علی (ع) نون و ماست بوده و این هر چند غذای زاهدانه ای است ولی اهمیت و قدرت غذاییش امروز مشخص شده. برای قرنها ماست یکی از مواد غذایی مهم در سلامتی و طول عمر بشر بوده و شاید جالب باشه براتون که اگه بدونید ماست در زبانهایی که نویسنده کتاب مورد بررسی قرار داده در اصطلاح به معنای طول عمر هست. در کشور ارمنستان به ماست ماتزون میگن در یوگسلاوی، کیسلوملکو و پیر پادشاه سابق یوگسلاوی در صحبت با نویسنده کتاب اسلام پزشک بی دارو گفت که غذای بسیاری از صد ساله ها و سالخوردگان یوگسلاوی ماست هست و اونها در اثر مصرف ماست طول عمر پیدا کرده و به صد سالگی میرسن. روسها ماست رو به مقدار زیاد با نان سیاه مصرف میکنن و از تندرستی کامل برخوردار میشن در فرانسه به ماست یاورت میگن و اون رو با توت فرنگی جنگلی مخلوط میکنن و میخورن.

چرا شیر به اندازه ی ماست مفید نیست؟

ماست بیشتر از شیر خاصیت داره به چند علت اول اینکه شیر معمولی و تازه با دستگاه گوارش چندان سازگار نیست و نمیشه همیشه و بعنوان غذای غالب استفاده کرد، دوم اینکه در ماست مواد غذایی که وجود داره به سرعت هضم و جذب میشه و کلسیم اون برای اشخاص سالخورده بسیار مفید هست و زود جذب میشه سوم اینکه بسیاری از ویتامین های گروه (ب) رو باکتریهای ماست در روده ی ما میسازن و به خون میفرستن. و جهارمین خاصیت فوق العاده ای که ماست برای بدن انسان داره اینه که کسانی که مشکل نفخ و عفونت روده دارند اگه بطور مرتب ماست بخورن باکتریهای مضر روده رو از بین میبرند و اونها نمیتوانن در اسیدلاکتیک ماست زنده بمونن به همین خاطر مرده و متدرجاً از روده تخلیه میشن و در نتیجه نفخ و عفونت روده بکلی برطرف میشه.

شیر یا ماست کدوم بهتره؟

شیر یا ماست کدوم بهتره؟

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو، نویسنده احمد امین شیرازی