خواص درمانی زرشک

زرشک گیاهی است که در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل مانند استرالیا و آسیا رشد میکنه. این خوراکی بدلیل طعم ترشی که داره خیلی از مردم از آن استفاده نمیکنند. البته میتونید از آن به صورت مربا، طعم دهنده غذا،...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خواص درمانی زرشک

زرشک گیاهی است که در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل مانند استرالیا و آسیا رشد میکنه. این خوراکی بدلیل طعم ترشی که داره خیلی از مردم از آن استفاده نمیکنند. البته میتونید از آن به صورت مربا، طعم دهنده غذا، یا نوشیدنی آن استفاده کنید. زرشک دارای خواص مختلف و سرشار از ویتامین C نیز هست. زرشک خواص دارویی بسیاری داره که در این نوشته به بعضی هاش اشاره خواهم کرد.

خواص درمانی زرشک برای کبد

از خاصیت های زرشک محافظت از کبد و سم زدایی آن است. زرشک همچنین باعث کاهش آسیب کبد و حفظ سطح آنزیم های آنتی اکسیدان و جلوگیری از آسیب های کبدی ناشی از مواد شیمیایی سمی به نام تتراکلرید کربن میباشد.

از کبد شما محفاظت می کند

از کبد شما محفاظت می کند

با خوردن زرشک اسهال را درمان کنید

 زرشک برای درمان اسهال از جمله اسهال مسافرتی یا اسهال ناشی از مسمومیت غذایی بسیار موثره. ترکیبات موجود در زرشک می توانند باکتری های موجود در روده را که باعث اسهال و تولید باکتری های روده ی شما می شوند را از بین ببرد. زرشک همچنین میتونه علائم مرتبط با اسهال را به سرعت مثل یک آنتی بیوتیک کاهش بده.

با خوردن زرشک اسهال را درمان کنید

با خوردن زرشک اسهال را درمان کنید

خواص درمانی زرشک برای اختلالات پوستی

زرشک برای کاهش التهاب پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه نیز برای تسکین عفونت های مخمر پوست و واژن استفاده می شه. عصاره بربرین (مواد تشکیل دهنده زرشک) به کاهش علائم برخی از بیماریهای پوستی مانند آکنه و پسوریازیس کمک میکنه.

درمانی مفید برای اختلالات پوستی

درمانی مفید برای اختلالات پوستی

 کمک به درمان دیابت با زرشک

مطالعات انجام شده نشان داده که زرشک چقدر میتونه مفید باشه، هرچند که نیاز به اطلاعات بیشتری درباره ی این گیاه وجود داره. زرشک باعث کاهش میزان گلوکز و HbA1c (مقدار هموگلوبین گلیکوزیله در افراد دیابتی) در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می شود. علاوه بر این، زرشک اثر مثبتی بر تنظیم قند خون داره که ممکنه به وسیله فعال شدن آنزیم های متابولیسم کربوهیدرات ایجاد بشه. بنابراین زرشک میتونه جایگزین مناسب برای داروهای شیمیایی پر ضرر باشه. در بیماران دیابتی زرشک میتونه باعث کاهش قند خون بشه اما در مصرف آن باید دقت لازم صورت بگیره چرا که ممکنه باعث اختلال در دستگاه گوارش بشه.

زرشک کمک به درمان دیابت

زرشک کمک به درمان دیابت

قلب شما را تقویت می کند

باتوجه به تحقیقاتی که انجام شده بربامین یک ترکیب فعال در زرشک میباشد که قلب شما را از آسیب های ایسکمی/ ریپرفیوژن (آسیب دیدن بافتها) محافظت می کنه. بربامین این کار را با تنظیم غلظت یون های کلسیم داخل سلول و جلوگیری از فعال شدن یک پروتئین به نام کالپین که نقش مهمی در نارسایی قلبی ایفا می کند، انجام میدهد. علاوه بر این، برابامین باعث افزایش انقباض عضلات قلب میشه، به ایت ترتیب که با افزایش حساسیت سلول به کلسیم، یک ماده معدنی را تولید میکنه که انقباض عضله ها را به خوبی تنظیم می کند.

قلب شما را تقویت می کند

قلب شما را تقویت می کند

زرشک عامل موثر در تنظیم چرخه قاعدگی

اگر عادت ماهانه نامنظمی دارید و دوره زمانی آن نا مرتب است میتونین از مقداری زرشک استفاده کنید تا آن را تنظیم کنین. زرشک به عنوان داروی گیاهی میتواند برای این دوران استفاده بشه تا زمان قاعدگی و مدت آن را متعادل کنه.

زرشک به کاهش عفونت های بدن کمک میکند

ترکیبات موثری در زرشک وجود داره به نام  “بربرین” که یک عامل ضد باکتری و ضد قارچی است، می تونه به مبارزه با انواع عفونت ها، از جمله عفونت های ریه و گلو، سینوزیت، برونشیت و کاندیدا (نوعی بیماری قارچی) کمک کنه. پس زرشک را در برنامه غذاییتون بگنجونید تا از عفونت ها در بدن جلوگیری کنین.

زرشک به کاهش عفونت های بدن کمک میکند

زرشک به کاهش عفونت های بدن کمک میکند

کمکی موثر در دوران بیماری سرطان

وقتی که با سرطان کلنجار میروید، چون مدام با شیمی درمانی و ضررهایی که از وجود اشعه بوجود می آیند قرار دارین، استفاده از زرشک را فراموش نکنین چون در این نوع درمانها سلولهای سفید موجود در خون شما معمولا از بین میرود. با استفاده از زرشک میتوانید تعداد گلبول های سفید خود را افزایش دهید و در نتیجه بعد از درمان سرطان از عفونت هایی که میتونه پیش بیاد جلوگیری کنین.