از هویج و هندوانه و قارچ و خیلی گیاه های دیگه صحبت کردیم. دونستن اینکه گیاهان و میوه های مختلف چه تاثیری بر سلامتی و تندرستی دارن واقعا اهمیت زیادی داره و زمانی این مهم موثر واقع میشه که از خواصشون استفاده کنیم. اینکه بتونیم میوه و سبزیجات رو در رژیم غذایی روزانه بگنجونیم میتونه تن درستی و نشاط رو برامون به ارمغان بیاره. اسفناج از اون دست سبزجات شگفت انگیزه که بر هر درد بی درمان دواست. مخصوصا اینکه سرشار از آهته و برای ما خانوم ها بسیار مفید و عالیه.

اسفناج مقدار چربی بسیار کمی داره و میتونه در کاهش کلسترول بسیار موثر باشه. این گیاه دارای مقدار قابل توجهی نیاسین، روی، پروتئین، فیبر، ویتامین های E C A K، تیامین، ویتامین B6، فولات، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم هست. همچنین دارای مس و منگنزه. در واقع اسفناج برای تمام بخش های بدن مفید هست و گیاهی بسیار با ارزش از نظر تغذیه ای محسوب میشه.

فلانوئید های فراوان اسفناج به عنوان آنتی اکسیدان عمل میکنه و بدن رو در برابر رادیکال های آزاد به خصوص در روده بزرگ محافظت میکنه. فولات موجود در اسفناج برای ایمنی سیستم قلبی عروقی بسیار مفیده و منیزیم به فشار خون بالا کمک میکنه.

برای حفظ ارزش غذایی و مقدار آهن موجود در اسفناج اون رو به آرامی بپزید و مقدار کمی آبلیمو یا سرکه بهش اضافه کنید.

خواص درمانی اسفناج

مصرف اسفناج میتونه به بهبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی و همچنین کاهش خطر ابتلا به سرطان، کاهش فشار خون، سلامت استخوان و حتی کاهش خطر ابتلا به آسم کمک کنه.

یک فنجان اسفناج خام حاوی 27 کالری، 0.86 گرم پروتئین، 30 میلی گرم کلسیم، 0.81 گرم آهن، 24 میلی گرم منیزیم، 167 میلی گرم پتاسیم، 2813 واحد از ویتامین A و 58 میکروگرم فولات است.

اسفناج هم همچون قارچ و هندوانه یک آنتی اکسیدان قوی و ضد التهاب هست. بیش از ده ها ترکیب مختلف از فلانوئید در اسفناج موجوده که به عنوان ضد سرطان عمل میکنن. مخصوصا برای پیشگیری از سرطان پروستات بسیار مفیده.

خواص اسفناج

خواص اسفناج

محافظت از دستگاه گوارش

این گیاه بی نظیر در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار موثره. همچنین حضور فولات و ویتامین C به همراه کاروتن در این گوهر سبز یک سلاح قدرتمند در حفاظت از دستگاه گوارش است.

گیاهی موثر در سلامت چشم

کاروتنوئید موجود در اسفناج میتونه عامل موثری در پیشگیری از از بیماری های چشمی ناشی از افزایش سن مثل آب مروارید باشه.