خواص آویشن برای بدن

آویشن یکی از قدیمی‌ترین گیاهان سبز رنگ که گل های سفید، صورتی و بنفش داره و از خیلی سالهای پیش برای درمان دارویی و آشپزی مورد استفاده قرار میگرفته. آویشن گیاه کوهی که دارای خواص زیادی است و انواع مختلفی...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
خواص آویشن برای بدن

آویشن یکی از قدیمی‌ترین گیاهان سبز رنگ که گل های سفید، صورتی و بنفش داره و از خیلی سالهای پیش برای درمان دارویی و آشپزی مورد استفاده قرار میگرفته. در خواص آویشن بسیار گفته شده و انواع مختلفی داره که هر نوع از اون طعم های منحصر به فردی داره و کاربردهای مختلفی برای پخت و پز، روغن و دارو داره. آویشن برای پخت و پز استفاده میشه و آویشن و لیمو یه دمنوش یسیار بینظیره، مثله آویشن اسپانیایی که جز مکمل های گیاهی محسوب میشن. چند نمونه از کاربردهای مفید و البته مضر آویشن رو مزوز میکنیم تا در زمان استفاده از اون به مشکل بر نخوریم.

1. درمان تنگی نفس با آویشن

آویشن یکی از موثرین گیاهان دارویی برای دستگاه تنفسی است، که دم کرده و جوشونده ی اون برای رفع تنگی نفس و آسم توصیه میشه. یا میتونین مقداری از اون رو با سالاد و یا مواد غذایی مخلوط کنین و میل کنین. همچنین آویشن میتونه مشکلات تنفسی رو تسکین بده و کیفیت تنفس رو بهبود ببخشه.

یه نفس راحت

یه نفس راحت

2. کرم های پوست رو فراموش کنین

مشکلات پوستی در مناطق روستایی و شهری رایجن. میتونین از گیاه آویشن به عنوان جایگزین داروهای شیمیایی استفاده کنین. عصاره روغن اسطوخدوس، بابونه و آویشن به عنوان یک عامل ضد قارچی برای بهبود زخم های اگزما عمل می کنه. آویشن دارای توانایی حمایت از پوسته و به کاهش چین و چروک کمک میکنه. همچنین بخور آویشن یکی از بهترین راه‌ها برای زیبایی و طراوت پوست خانمهاست.

کرم های پوست رو فراموش کنین

کرم های پوست رو فراموش کنین

3. کاهش استرس با آویشن

آویشن یک منبع عالی از آنتی اکسیدان ها از جمله لوتئین، زیگزانتین و تیمونین است. این ترکیبات آنتی اکسیدانی به خنثی سازی رادیکال های آزاد بدنتون کمک می کنن، رادیکال های آزاد که از سوخت و ساز سلولی ایجاد شده و میتونه آسیب های جدی به سلول های سالم وارد کنه. این آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از استرس در تمام سیستم بدن از جمله مسیرهای عصبی و قلب، کمک میکنه.

بی استرس زندگی کنید

بی استرس زندگی کنید

4. داروی معجزه آسا برای سرما خوردگی

گیاهان دارویی زیادی از جمله آویشن برای تسکین سرفه، سرماخوردگی و برونشیت، مناسبن و به کاهش سرفه های اسپاستمی کمک میکنن. آویشن یه قاتل تمام عیار برای میکروبهاست و بدن رو در از بین بردن سموم تقویت میکنه. همچنین ضدعفونی کننده بسیار عالی در برابر آنفلوانزا، گلودرد، آسم، سرفه هست. اگه مقداری سرما خوردین و سرفه میکنین، مقداری آویشن رو توی قوری بریزین و دم کنین و میل کنین. یا میتونین یک کاسه آب جوش تهیه کنین و چند قطره روغن آویشن بریزین و یک حوله بر روی سر بگذارین به حالت بخور در بیارین و نفس عمیق بکشین. و یا از شربتهای آویشن استفاه کنین.

5. تسکین درد قاعدگی

آویشن میتونه دردهای قاعدگی رو تسکین بده. چون حاوی کافئیک اسیده که دارای اثر ضد درده. میتونین مقداری از اون رو دم کنین و مثل چای بخورین. تو زمانهایی که پریود هستین برای بهتر شدن دل دردتون یک یا دو فنجان از جوشونده رو میل کنین تا کمی دل دردتون رو تسکین بده.

6. هرگز در بارداری آویشن نخورین

در کنار تمام خواص بینظیر این گیاه، خوردن آویشن در دوران بارداری بسیار نامطلوب و حتی میشه گفت خطرناکه. تهدید اصلی هم زمانیه که بدونین گیاه آویشن یک عامل برای تحریک رحمه و این یعنی خطر سقط جنین رو در خانومهای باردار میتونه به شدت افزایش بده پس اگه باردار هستید حواستون به این موضوع باشه.