اگه به دنبال راهکاری هستید که یادگیری تون رو سریع تر و موثر تر بکنه به مقدار خوابتون توجه بیشتری کنید. تحقیقات نشان میدهند خوابیدن میتواند باعث یادگیری سریع و به یادآوردن راه حل مشکلات بشه و خلاقیت رو زیاد کنه. راه هایی وجود داره که نشون میده خواب توانایی یادگیری طبیعی شما رو افزایش میدهد.

خوابیدن بعد از مطالعه به افزایش حافظه و یادگیری کمک میکنه

تحقیق انجمن علمی روان شناسی نشون میده خواب بعد از مطالعه ممکنه باعث افزایش حافظه و سرعت یادگیری در پایان دوره طولانی بشه. در این تحقیق گروهی رو به دو دسته تقسیم کردند که افراد میبایست طی این آزمون کلماتی را به فرانسه ترجمه میکردند و بعد از 12ساعت دوباره این آزمون تکرار میشد. آزمون برای گروه اول در غروب برگذار شد. سپس شرکت کنندگان خوابیدند و 12 ساعت دیگر یعنی صبح فردا آزمون دیگر از آنها گرفته شد. ولی گروه دوم، اولین آزمونشان را در صبح برگزار کردند و در طول روز به کارهای خود مشغول بودند و هنگام غروب امتحان دوم را دادند.

نتایج نشان میداد که گروهی که شب قبل از آزمون خوابیدند، بسیار بهتر عمل کردند و کلمات بیشتری را به یاد آوردند و تست ها را سریع تر حل کردند. اگه شما هم در حال تحصیل هستید باید بدونید که بهتره تمام مطالعاتتون قبل از رفتن به رخت خواب باشه.

خوابیدن بعد از مطالعه

خوابیدن بعد از مطالعه

خواب میتونه یادگیری شما رو تثبیت کنه

یه تحقیق انگیلیسی نشون میده که مردم تا زمانی که روی دانش جدیدی تمرکز و استراحت نکنند نمیتونن اون رو یاد بگیرن و بکار ببرند. محققین یک زبان ساختگی درست کردند و از مردم خواستند تا با اون ارتباط بر قرار کنند و یک رابطه کلی پیدا کنند. شرک کنندگان نقش رو متوجه شدند اما هیچ کدوم نتونستند کلمه جدیدی به کار ببرند. اما یک هفته بعد موفق شدند. این نشون میده که کلید های مغز برای مدت طولانی و در خواب فعال میشه.

تثبیت اموخته ها با خوابیدن

تثبیت اموخته ها با خوابیدن

خواب دیدن به حل مشکلات و خلاقیت کمک میکنه

یک تحقیق در دانشگاه هاروارد نشون میده خواب دیدن به تثبیت و حفظ موارد یادگیرفته شده کمک میکنه و باعث عملکرد بهتر میشه. به داوطلبان شرکت کننده در این پژوهش ماز ها یی(مانند پازل) بسیار پیچیده داده شد سپس به نیمی از انها 90 دقیقه اجازه چرت زدن دادند و بقیه افراد ببدار بودند. در پایان افرادی که خوابیده بودند ده برابر بقیه پیشرفت داشتند.

خواب دیدن معمولا به سرعت چشم به هم زدن اتفاق می افتد و بین مرحله خواب سبک و عمیق میباشد.

پیشنهاد میکنیم بیشتر بخوابید تا مغز بتونه راحت تر مشکل رو حل کنه.

چرت زدن

چرت زدن

چرت زدن باعث بهبود حافظه میشه

ممکنه خواب طولانی ایده ال باشه اما خواب کوتاه هم مزایای زیادی داره. اگه 45 دقیقه چرت بزنید کاملا سرحال میشد و مسائل رو بهتر به یاد می آورید. حتی چرت زدن برای 10 دقیقه هم باعث افزایش هوشیاری و قدرت و نیرو و بهبود کارایی و کاهش خستگی میشود.

چرت زدن در طول روز، می تواند سلامت شما را بهبود ببخشد. همچنین چرت زدن باعث بهبود حافظه، عملکرد ادراکی و خلق و خو می شود. مطالعه ای بر روی 24000 یونانی نشان داد افرادی که در هفته چند بار چرت می زنند، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی در آنها کمتر است. همچنین افرادی که در محل کار چرت می زنند، استرس بسیار کمتری را دارند.

به این مطلب امتیاز بده