معمولا والدین، معلمان و بزرگسالان دوست ندارن که بچه ها خسته و بی حوصله بشن. طبق تحقیقات مختلفی، ثابت شده که خستگی سازنده برای رشد ذهنی و احساسی کودک ضروری و واجبه و بعنوان عاملی برای جست و جوی نشاط، سرگرمی و فعالیت های رضایت بخش خواهد بود. با این حال بچه ها نیاز به راهنمایی و کمک بزرگترها دارن تا از خستگی بعنوان عاملی سازنده و منجر به خلاقیت استفاده کنند. خستگی مثل احساس شادی و هیجان یک روند مثبت برای رشد بچه ها میتونه باشه. در ادامه میبینیم که چطور میشه از این احساس به ظاهر منفی و کسل کننده به نفع رشد و تعالی فرزندتون استفاده کنید.

خستگی و بی حوصلگی چه فایده ای برای بچه ها داره

احساس بی حوصلگی و خستگی درست مثل شادی و هیجان عمل میکنه. وقتی این احساس رو دارین در تلاش برای نزدیک شدن و بدست آوردن چیزی هستین که براتون معنادار و جالب هست و باعث میشه دنبال فعالیت های جدید تر باشید و همواره دنبال این هستین که چیزی رو پیدا کنید که تو شرایط الانتون ندارینش.

خستگی و بی حوصلگی عاملی برای افزایش خلاقیت بچه هاست

یکی از مزایای این احساس برای بچه ها طبق نظر محققان، افزایش خلاقیت آنهاست. بین احساس خستگی و بی حوصلگی و قوه ی تخیل ارتباط وجود داره و این ارتباط باعث ایجاد محرک های درونی که منجر به افزایش خلاقیت هستند، میشه. بنابراین اینکه یک کودک دائما فعال باشه میتونه تاثیر منفی روی رشد خلاقیتش داشته باشه.

معمولا همه فکر میکنن که بی حوصلگی و خستگی چیز خوبی نیست و نمیتونه مفید باشه اما اخیرا طبق نتایج مطالعات زیادی، بی حوصلگی باعث ایجاد یک رابطه ی خلاق برای رسیدن به شرایط رضایت بخش تر خواهد بود. نکته ای که خیلی مهمه این هست که باید بدونیم که بین یک ذهن منفی خسته و یک ذهن خسته اما سازنده تفاوت زیادی وجود داره و منجر به ایده پردازی و خلاقیت میشه. همانطور که بچه ها در نهایت خودشون رو به یک کتاب مشغول میکنن یا بازی میکنن و قلعه میسازن یا شروع به رنگ آمیزی میکنن.

ارتباط بین رشد خلاقیت و بی حوصلگی بچه ها

ارتباط بین رشد خلاقیت و بی حوصلگی بچه ها

خستگی و ایجاد حس شناخت و کشف ناشناخته ها

روانشناسان و کارشناسان رشد کودک معتقدند که برنامه ریزی بیش از حد برای بچه ها یک کار غیرضروری به حساب میاد که مانع از این میشه که بچه ها چیزی رو که واقعا به نفعشون هست، کشف کنند و بشناسند. نقش والدین در تربیت فرزندان این هست که اونارو برای اینکه در جامعه حاضر بشن آماده کنند. از طرفی والدین زمانی خوشحالند که به نحوی اوقات فراغت خودشون رو پر کنند.

حالا فکر کنید اگر والدین بخوان تمام وقت خودشون رو صرف گذروندن با بچه ها کنند و تایم فراغت بچه رو هم با خودشون پر کنند در این صورت اون کودک نه تنها هیچوقت یاد نمیگیره که چطور از این تایم برای خودش استفاده کنه بلکه شدیدا خسته میشه و راهی برای کشف و ابراز خلاقیت برای خوش نمیبینه.

اگر فرزند شما زمان خالی در برنامه هاش داشته باشه و کاری برای انجام دادنش نداشته باشه، سعی میکنه تا کاری رو تجربه کنه که قبلا فرصت انجامش رو نداشته و ایده های جدیدی رو امتحان میکنه. مثلا میتونه یادگیری ساخت صنایع دستی یا پختن کیک یا غذا یا ساختن هر چیزی که کشفش کرده باشه.

به بچه ها فرصت انتخاب بدین

به بچه ها فرصت انتخاب بدین

چطور با بی حوصلگی و خستگی ذهنی بچه ها کنار بیایم

  • لیستی از کارهای لذت بخش آماده کنید

در کنار فرزندتون لیستی از کارهایی که از انجام دادنش لذت میبره رو آماده کنید. این کارها میتونه فعالیت های پایه مثل: کارت های بازی، کتاب خوندن یا دوچرخه سواری باشه. همچنین میتونه ایده های پیچیده تری مثل: پختن یک شام فانتزی، اجرای نمایش یا تمرین عکاسی یا هر چیز دیگه ای که بچه ها دوست دارن باشه.

هر وقت که بچه ها از خستگی و بیحوصلگی شکایت کردن ازشون بخواین تا از لیستی که آماده کردین چیزی رو که بیحوصلگی و خستگی ذهنیشون رو از بین میبره، انتخاب کنن. فقط حواستون باشه تا شما بجای اونها چیزی رو انتخاب نکنید.

آشپزی یکی از کارایی که بچه ها خیلی دوسش دارن

آشپزی یکی از کارایی که بچه ها خیلی دوسش دارن

  • مشخص کردن مکان بازی مخصوص بچه ها

وقتی که بچه ها خودشون رو مالک یک محدوده ی خاص برای بازی بدونن که شما اون محیط رو براشون آماده کردین خیلی راحت وقتایی که خسته و بی حوصله هستن برای خودشون سرگرمی ایجاد می کنن. این مکان میتونه داخل یا بیرون از خونه باشه.

یک محیط مشخص برای بازی بچه ها تعریف کنید

یک محیط مشخص برای بازی بچه ها تعریف کنید

  • بچه ها رو تشویق کنید تا در فضای باز بازی کنن

وقتی که بچه ها در فضای باز به بازی و فعالیت میپردازن احتمال بیشتری دارن برای اینکه بازی های جدید و سرگرمی های جدیدی برای خودشون ایجاد کنند. در نتیجه هم عامل خودگردانی و هم خلاقیت برای بچه ها در فضای باز وجود داره.

تأثیر بازی در فضای باز و خلاقیت بیشتر بچه ها

تأثیر بازی در فضای باز و خلاقیت بیشتر بچه ها

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر