بعد از یه زمستون طولانی، دیدن اولین نشونه های بهار ما رو یاد خونه تکونی و آماده شدن برای نوروز می ندازه. اما گاهی اوقات خونه تکونی تبدیل میشه به یه کار طاقت فرسا و کسل کننده. شما مطمئن نیستید چه کاری انجام بدید یا از کجا شروع به تمیزکاری کنید. با تقسیم کردن این پروژه بزرگ به چند کار کوچک تر، کارتون راحتتر میشه. ما قصد داریم خونه تکونی رو اتاق به اتاق انجام بدیم، با همراه بشید.

مرتب کردن اتاق خواب در خانه تکانی

اول سراغ کمد لباسی تون برید. با تغییر فصل دیگه نیازی به لباس های گرم ندارید. می تونید اون ها رو توی پلاستیک بسته بندی و نگه داری کنید تا وقتی که دوباره هوا سرد بشه. ولی اگه هدف اصلی تون پاکسازی و سروسامون دادن به کمد لباسیه بهتره بعد از جمع و جور کردن لباسای زمستونی از خودتون بپرسید کدوم یکی از اون ها رو زمستون امسال پوشیدید؟ هر کدوم رو که نپوشیدید، بهتره دیگه نگه ندارید و می تونید ببخشید. اگر که امسال اون رو نپوشیدید بعیده که سال دیگه هم بپوشید.

مرتب کردن کمد لباسی

مرتب کردن کمد لباسی

لباس هایی رو که احتمال جمع شدن میکروب توشون زیاده تا سال آینده به حال خودشون رها نکید و قبل از بسته بندی حتما بشورید. اونهایی رو هم که آسیب دیدن رو ترمیم کنید. اعضای دیگه خونواده رو هم تشویق کنید همین کارها رو انجام بدن.

رو تختی هاتون رو عوض کنید. کم کم هوا گرم میشه و رو تختی های گرم و نرم پشمی باید جای خودشون رو به رو تختی های سبکتر و کتانی بدن. همچنین اگه شما در طول زمستون از یک یا دو تا پتو استفاده می کردید، اول اون ها رو بشورید و اگر نیاز به ترمیم ندارند بسته بندی کنید تا بتونید در پاییز یا زمستون آینده استفاده کنید. قبل از اینکه رو تختی جدید رو روی تخت بندازید, زیر تخت و تشک رو تمیز کنید.

تعویض رو تختی

تعویض رو تختی

آشپزخانه در خانه تکانی

مواد غذایی که تاریخ مصرفشون گذشته رو دور بندازید. برای این کار سراغ کابینت ها و یخچال و فریزرتون برید. غذاهایی رو هم که مدت زیادی موندن و احتمال کپک زدنشون بالاست رو دور بریزید. قفسه ها و کابینت ها رو تمیز کنید.

مواد غذایی فاسد رو دور بندازید

مواد غذایی فاسد رو دور بندازید

کف آشپز خونه رو جارو بزنید و با کف شور تمیز کنید. هیچ وسیله ایی به اندازه کف شورها کف رو تمیز و براق نمی کنن. برای سطح های سخت می تونید از جارو های برقی استفاده کنید. خیلی خوبه که پیشخوان آشپزخونه تون رو بطور منظم تمیز کرده باشید، البته اگر این کار رو نمی کنید اون رو هم الان تمیز کنید.

پیشخوان آشپزخانه رو به طور منظم تمیز کنید

پیشخوان آشپزخانه رو به طور منظم تمیز کنید

دیواره های کابینت ها و قفسه ها رو تمیز کنید و جلا بدید. کابینت زیر سینک و کابینت ذخیره مواد غذایی بخاطر خرده ریزه ها و ترشحات مواد غذایی و نوشیدنی ها احتمالا بیشتر کثیف هستند. برای تمیز کردن اون ها به یک کهنه و پاک کننده مناسب نیاز دارید.

دیواره های کابینت رو تمیز کنید

دیواره های کابینت رو تمیز کنید

اجاق گاز هم یکی دیگر از ناحیه هاییه که محل انباشته شدن چربی و دوده ست برای تمیز کردن اون از اسپری های مخصوص استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری

گرد و غبار تمام سطوح موجود در اتاق نشیمن بخصوص میزها رو گردگیری کنید. با برس جارو برقی می تونید گرد و غبار رو از روی سطوح آباژور و لامپ ها تمیز کنید.

گردگیری اتاق نشیمن

گردگیری اتاق نشیمن

دکوراسیون رو تغییر بدید. به جابی اینکه طراحی داخلی خونه رو بطور کامل تغییر بدبد تنها می تونید با جا به جا کردن چیز های کوچیک مثل قرار دادن قاب عکس های جدید، ظاهر خونه رو عوض کنید.

دکوراسیون رو تغییر بدید

دکوراسیون رو تغییر بدید

از اونجایی که ممکنه گرد و خاک زیادی لا به لای فرش باشه جارو برقی برای تمیز کردن فرش ها بهترین وسیله ست. با استفاده از اون به راحتی می تونید شکاف ها و کناره ها رو تمیز کنید. تمیزکاری اسباب و اثاثیه و مبلمان خونه یک بار در سال ایده خیلی خوبی برای سالم و بادوام نگه داشتن اون هاست.

تمیز کردن فرش ها

تمیز کردن فرش ها

تمیز کاری حیاط

پادری در ورودی رو عوض کنید. اگر فقط چند تا برگ بهش چسپیده یا مقداری گرد و خاک داره، یه مقدار تکون دادنش کفایت می کنه ولی اگه بیش از حد کثیفه و فرسوده شده وقت اون رسیده که عوضش کنید.

تعویض پادری

تعویض پادری

با چنگک برگ های مرده رو از باغ جمع کنید. شما می تونید از اونها به عنوان کود گیاهی برای درختا استفاده کنید یا توی کیسه بریزید و تو سطل زباله بندازید.

تمیز کردن باغ

تمیز کردن باغ

نکات کلی برای خانه تکانی

آیا اسباب بازی هایی وجود داره که بچه هاتون خیلی وقته ازشون استفاده نکردن؟ بسته بندیشون کنید. هر وسیله ایی که که به تازگی مورد استفاده قرار نگرفتند وسیله اضافی محسوب میشه. بهترین کاری که می تونید با وسیله هایی که دیگه نیازی به اون ها ندارید انجام بدید، بخشیدن اون ها به موسسات خیریه ست.

از شر بهم ریختگی خلاص بشید

از شر بهم ریختگی خلاص بشید

سطلی پر از آب و صابون و یه اسنفج بزرگ تهیه کنید، اثر انگشت و سایر آلودگی های کمی که روی دیوارها وجود داره رو تمیز کنید. بعد از این کار دیوارها نو و تمیز به نظر می رسن.

پاک کردن دیوارها

پاک کردن دیوارها

برای تمیز کردن پنجره ها یه شیشه پاک کن و یه دستمال کفایت می کنه. البته برای راحتتر انجام شدن کار می تونید از تی مخصوص پاک کردن شیشه استفاده کنید.

تمیز کردن شیشه ها

تمیز کردن شیشه ها

بدون شک بیش از یه میلیون کار دیگه وجود داره که شما باید انجام بدید تا خونه تون به بهترین شکل ممکن تمیز بشه اما این لیست می تونه شروع خوبی براتون باشه. همون طور که گفتم،  وقتی شما کارها رو به صورت اتاق به اتاق انجام بدید، دیگه انجام کارها براتون سخت و خسته کننده نمی شه.