علت و درمان خارش و حساسیت پوستی فصلی در طب سنتی

علت عمده این خارشها در دراز مدت خشکی است، که از طبع بدن شما نشات میگیره میتونه سرد و خشک و یا گرم و خشک باشید هر دو طبع باعث خارشهای پوستی میشه و حتما میدونید که سرد و خشک...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
حساسیت پوستی در پاییز

علت عمده این خارشها در دراز مدت خشکی است، که از طبع بدن شما نشات میگیره میتونه سرد و خشک و یا گرم و خشک باشید هر دو طبع باعث خارشهای پوستی میشه و حتما میدونید که سرد و خشک ویژگی فصل پاییزه و گرم و خشک ویژگی تابستون و بیشتر هم در همین دو فصل خارشهای پوستی زیاد میشه.

خارشهای فصل پاییز

خارشهای فصل پاییز

علت این خارشهای پوستی

محرکهای این عارضه خیلی زیاده و بطور کلی هر عامل که با بدن ناسازگار باشه میتونه دلیل خارش باشه، از این رو بهترین درمان از بین بردن عامل محرک است. بطور کلی غذاها نقش اصلی در خارش یا تحریک پوست رو دارن. مثلا با خوردن غذاهای نمک سود و ماهی کهنه و نمک زده و خصوصا غذاهای سرخ کرده ای که با ادویه های گرم و محرک مثل، فلفل، زنجبیل، دارچین، هل و میخک و غیره تزئین شده باشند، بیماری شدت میگیره.

باید طبع بدنتان را بشناسید

برای درمان باید از طبعتون اطلاع داشته باشید که آیا گرم و خشک هستید یا سرد و خشک ، چرا که اگه به این مورد توجه نکنید درمانها اثری نداره و فقط در بازه مصرف عارضه پوستی رو تسکین میده.

تغذیه خود را با توجه به طبعتان اصلاح کنید

در مرحله دوم  با دو فیلتر باید غذاهاتونو اصلاح کنید! فیلتر اول غذاهای خشک کننده رو کم کنید و یا با مصلح بخورید، فیلتر دوم که از روی طبعتون مشخص میشه که گرم هستید یا سرد باید برعکس طبعتون غذا بخورید تا طبعتون اصلاح بشه و به حد تعادل برسید، شاید براتون جالب باشه که بدونید طبع از حال و روز کبدتون میگه. گرمی ینی متدتون ph بالاست و در مواقعی منجر به بالا رفتن دمای کبد هم میشه و در مورد خشکی و تری و سردی همینطوره و درمانهای ما حال کبد رو بهتر میکنه،

استفاده از شربت اَخلاط ثَلاثِه

داروهای کمک کننده اصلاح طبع که یه چیزی تو مایه های خونه تکونی خودمونه برای کبد انجام میشه و تر و تمیزش میکنه. اسم این داروی گیاهی “برطرف کننده اخلاط ثلاثه بلغم، سودا و صفرا” است، یک هفته قبل از مصرف این دارو بهتره که از حجامت، فصد و زالو استفاده بشه تا بهتر اثر کنه.

از فواید این دارو

به متعادل کردن حرارت کبد و عملکرد طبیعی اون کمک میکنه، به برطرف شدن انواع مشکلات پوستی مثل انواع اگزما و خارش، جوش و لک، تیرگی پوست بدن و تیرگی اطراف چشم و همینطور به درمان بیماریهایی مثل پمفیگوس، پسوریازیس، آفت دهان، زردی، تلخی و دانه دار شدن ته زبان، ریزش مو، واریس، گرفتگی عروق “خصوصاً عروق قلب”، هموروئید و…کمک میکنه!

همچنین به ریفلاکس و ترشح معده و به برطرف شدن غلظت خون و مشکلات ناشی از اون و متعادل کردن هماتوکریت خون کمک میکنه و به برطرف شدن جوش و خارش پوست سر و ریزش مو که ناشی از وجود اخلاط فاسده، و همچنین کمک کننده به تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن مقاومت بدن در برابر بیماریهاست.

طریقه مصرف دارو

در درمان غلبه خلط صفرا به مدت ۴روز و روزی ۲مرتبه “یک ساعت بعد از صبحانه و ۳ ساعت بعد از ناهار، مطابق دستور استفاده” مصرف شود. سپس شربت مسهل داده شود.

در درمان غلبه خلط سودا به مدت ۱۶-۱۴ روز و روزی ۲مرتبه “یک ساعت بعد از صبحانه و ۳ساعت بعد از ناهار، مطابق دستور استفاده” مصرف شود. بعد مسهل داده میشه.

در درمان غلبه خلط بلغم به مدت ۱۲-۹ روز و روزی ۲مرتبه “یک ساعت بعد از صبحانه و ۳ساعت بعد از ناهار، مطابق دستور استفاده” مصرف بشه تا بعد شربت مسهل داده میشه در درمان غلبه خلط بلغم، شربت اخلاط ثلاثه را به جای آب با یکی از عرقهای زیره، اسطوخدوس، بهار نارنج، بیدمشک و یا عرق رازیانه رقیق کنید،

مواد تشکیل دهنده شربت اخلاط ثلاثه

میوه آلو بخارا, ریشه و میوه کاسنی, اندام هوایی گل بنفشه, ساقه گیاه عنب الثعلب, پرسیاوشان, شاهتره, شکوفه غافث, عناب, سپستان, آمله مقشر, گل گاوزبان, گل سرخ, ترنجبین, شیرخشت دستور استفاده: 3 قاشق غذاخوری از شربت رو با نصف لیوان آب جوشیده سرد شده ترکیب کنید، میل کنید ترجیحاً ۳ساعت بعد از ناهار برای مصرف بهتره.

استفاده از شربت اخلاط ثلاثه در افراد سنین بین ۸تا ۱۵سال نصف دستور استفاده و در افراد سنین بین ۵تا ۸سال یک سوم دستور استفاده میباشد. استفاده از این شربت در افراد زیر ۵سال و خانم های باردار ممنوع میباشد. استفاده از این شربت را حداقل ۱۴روز ادامه دهید. در صورت کثرت و شدت خلط فاسد ۲۱ و یا تا ۴۰روز استفاده از شربت را ادامه دهید.

شری

شری

عارضه ای که با اگزما اشتباه گرفته میشه به اسم شری

بیماری خارش داری که اکثرا در مزاجهای گرم و صفراوی به وجود میاد و آرامش رو از بیمار میگیره، علائمش دانه های ریز قرمز خارش داری هست که دانه ها آبدار و گاهی خشکتند گاهی میاد و بعد خودش خوب میشه شب ها بیشتر میشه و با خارش محل بیماری بدتر میشه.

درمان خارش شری

آب چوب گز، شاه تره، ریشه کاسنی، و صندل رو به محل خارش بمالید و در حموم بدن رو با گیاهان مورد و شاه تره و تخم ترشک و برگ کدو که از هر کدام به نسبت مساوی آسیاب کردید و خیسانده، بشویید.

اگزما چیست؟

به التهاب یا آماس پوست اگزما یا درماتیت گفته می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به خارش، قرمزی، تورم، پوسته‌ریزی و… بر روی پوست شود و در هر نقطه‌ای از بدن قابل بروز است؛ ولی غالبا این بیماری بر روی آرنج، مچ دست، پشت زانوها و صورت مشاهده می‌شود. اگزما مسری و سرایت کننده نیست، اما در خانواده‌هایی که سابقه اگزما، حساسیت و یا آسم دارند، احتمال ابتلا به اگزما وجود دارد.

اگزما

اگزما

درمان اگزما

یک عدد انار را خورد کنید و در سرکه بپزید تا زمانی که کاملاً له بشه و به صورت خمیر در بیاد بعد تخم کدو و مغز تخم خربزه از هر کدام 25 گرم، مازو 10 گرم، زاج سفید 5 گرم، گوگرد زرد 5 گرم، پوست هلیله زرد 10 گرم همه این داروها را نرم بکوبید به خمیر اضافه کنید و روی محل خارش اگزما بمالید.

 درمان دیگه ای برای اگزما

گوگرد زرد 5 گرم نرم سائیده رو در 40 گرم روغن کنجد حل کنید و خوب تکان بدید که رسوب نداشته باشه، روزانه به محل خارش بمالید، درمان دیگه ای هم هست که از ترکیب گلاب دو سوم ظرف و یک سوم گلیسیرین تشکیل میشه و در کنار این محلول از یک چرب کننده هم باید استفاده بشه مثل روغن زیتون.

باید بدونید که درمانهای خارش که در ادامه معرفی عارضه پوستی معرفی کردم فقط برای درمان خارش هست و درمان ریشه ای نیست، در ابتدای مطلب درمان ریشه ای بیان شد.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *