برای خیلی از خانواده ها که تصمیم دارن فرزند دوم داشته باشن حسادت کودکان مسئله ایه که همیشه به عنوان یک دغدغه مطرحه. آیا فرزند اول با این قضیه کنار میاد یا خیر؟ آیا ممکنه بهش حسادت کنه؟ چه رفتاری داشته باشیم که مانع از ایجاد حسادت بشه؟ این سوالها بسته به سن کودک جوابهای متفاوتی داره و برای هر سنی که حسادتهای خاص خودشو داره راه حل هایی در ادامه بیان شده که امیدوارم براتون مفید باشه.

وقت بیشتری را به فرزند اول اختصاص دهید

میزان توجه به فرزند اول و رفع نیازهای او در اوایل تولد خواهر یا برادرش به شدت زیر ذره بینه و نحوه ی برخورد با فرزند دوم رو توسط او تا سال های بعد تحت الشعاع قرار میده. پس بهترین پیشنهادی که میتونم براتون داشته باشم گرفتن پرستار یا کمک گرفتن از اطرافیانه. سعی کنید از آرامش لذت ببرید و حتما در طول روز با کودک بزرگتر خودتون وقت بگذرونید حتی اگه برای 15 دقیقه و با خوندن یک شعر یا داستان باشه و در این مدت نوزاد در آغوش کس دیگه ای باشه تا شما با آرامش خاطر به کودک بزرگتر محبت کنید. درسته که خسته اید اما یادتون باشه که لبخند شما بهترین آرامبخش برای فرزندانتونه. این کار انرژی زیادی از شما نمیگیره و حتی میتونه جایگزین بغل و بوسه هم بشه.

بعد از تولد فرزند دوم وقت بیشتری را با فرزند اول بگذرانید

بعد از تولد فرزند دوم وقت بیشتری را با فرزند اول بگذرانید

حسادت در کودکان زیر 3 سال چه نشانه هایی دارد؟

شاید خیلی از مادرها تجربه ی داشتن یه کودک حسود رو داشته باشن و دیدن که از همان دوران کودکی با ابراز محبت مادر به سایرین ناراحتی میکنه و با گریه میخواد که اینکار انجام نشه و همه ی نگاهها و محبتها متوجه ی اون باشه، و البته که اگه بهش توجه لازم نشه ممکنه شبها کابوس ببینه و با گریه بیدار بشه. این گریه شبانه حاکی از نیاز و خواسته ی روزانه ی کودک شماست که پاسخ داده نشده و باعث اختلال در خواب شبانه ی او شده. اکثر کودکان با حضور یک برادر یا خواهر جدید در خانه احساس تناقض میکنن و خواسته ی اکثریت اونها اینه که پدر و مادر وقت بیشتری رو باهاشون صرف کنن.

در برخورد با حسادت کودکان بزرگتر از 2-3 سال چه کنیم؟

از کلمات برای بیان احساسات متناقض فرزندتون کمک بگیرید و با او زیاد صحبت کنید و سعی کنید در صحبتتون از جملات ” به نظر میرسه که شما واقعا میخوای…” و ” نوزاد هم در حال حاضر …” استفاده کنید. با اینکار به او آموزش دادید که میتونه مسائلی که با شدت بیشتری اذیتش میکنه با پیشوند ” واقعا میخوام” به شما القا کنه. دکتر ادوارد کریستوفرسن یک روانشناس کودک بالینی در بیمارستان ها و کلینیک های کودکان در کانزاس سیتی، میسوری میگه: برای زندگی بعد از تولد نوزاد برنامه ریزی کنید کارهایی که ممکنه بعد از تولد نتونید انجام بدید رو لیست کنید و به مرور از وظایفتون کم کنید مثلا بعد از تولد نوزاد ممکنه بخاطر شب زنده داری ها، نتونید هر روز برای صبحونه و به مهدکودک رسوندن فرزندتون بیدار شید، پس از یک یا دو ماه قبل گاهی این وظیفه رو به پدر خانواده بسپارید تا با تولد نوزاد، کودک بزرگتر احساس تغییر زیادی نکنه. نکته مهم اینه که هیچ تغییر منفی با تولد نوزاد تو خونه احساس نشه.

گذروندن وقتهای دونفره برای پیشگیری از حسادت

گذروندن وقتهای دونفره برای پیشگیری از حسادت

حسادت کودکان بزرگتر از 4-6 سال

بچه ها در این سن غالبا درک بیشتری دارن و در قبول خواهر یا برادر جدید واکنش بهتری از خودشون نشون میدن. بنابراین بهترین راه برای آماده سازی کودک توضیح دادن شرایط برای اوست یا میتونید با داستان، فیلم و … داشتن خواهر یا برادر رو یه نیاز براش تعریف کنید. در این سن کودکان مهارتهای بیشتری دارن و چه از لحاظ عاطفی و چه از لحاظ انجام کارهای روزمره نیاز به مادر کمتر میشه  و چون مدتی از روز رو در مدرسه به سر میبرن و روابط اجتماعی بهتر و کاملتری نسبت به سالهای قبل زندگیشون پیدا کردن میتونید پیش از بارداری و یا پیش از تولد اگه کودکتون وابستگی شدید بهتون داره در راستای استقلالش قدم بردارید. نکته مهم اینه که اگه بیش از اندازه به شما وابسته باشه ممکنه از حضور فرزند جدید نگران بشه.

بهترین راهکار برای مقابله با حسادت کودکان 4 تا 6 ساله

بزرگترین ترس کودک در این سن ترس از رها شدنه، پیشنهاد روانپزشکان تنها ترک کودکه حتی شده برای مدت کوتاهی مثل رفتن به یک فروشگاه مواد غذایی، برای کودکتون یک موسیقی آرامبخش پخش کنید برایش خوراکی بذارید و از او بخواید برای مدتی تو خونه تنها باشه و یا کسی غیر از شما پیشش باشه. با اینکار این ترس از وحشت قبل به یک دلتنگی تبدیل میشه.

ترس از رهایی بزرگترین عامل حسادت در کودکان 4 تا 6 سال

ترس از رهایی بزرگترین عامل حسادت در کودکان 4 تا 6 سال

عدم توانایی در ابراز احساسات عامل ایجاد حسادت در کودکان بزرگتر از 7-8 سال

در این سنین اگه از فرزندتون بپرسید امروز مدرسه چطور بود ممکنه فقط بگه خوب بود! روانپزشکان کودک میگن شما به عنوان مادر یا پدر باید تلاش بیشتری برای توضیح دادن احساسات کودک کنید. از جهت نزدیک شدن به کودک و آشنا شدن با روحیات و خلقیات فرزندتون درسته که شما کودکتون رو بشناسید اما کودک همواره تحت تاثیر محیط ممکنه خلقیاتش تغییر کنه و شما با پرسش از احساساتش علاوه بر اینکه میتونید بیشتر ازش بدونین ، بهش یاد میدین که بیان احساسات کنه و این توانمندی رو کسب کنه. اگه کودک نتونه احساساتش رو بیان کنه و حرفشو بزنه بعد از تولد فرزند جدید با کمترین مسئله ای که باب میلش نباشه رفتارهای ناخوشایندی مثل بی احترامی، عقب افتادگی درسی یا نادیده گرفتن آگاهانه نوزاد رو از خودش بروز میده.

نحوه برخورد با کودک برای پیشگیری از حسادت

نحوه برخورد با کودک برای پیشگیری از حسادت

ایجاد حس همکاری در  کودکان بزرگتر از 7 تا 8 سال برای جلوگیری از بروز حسادت

هر کودکی زمانی از شبانه روز رو برای صحبت کردن دوست داره که شما باید این زمان رو پیدا کنید. دکتر والفیش روانپزشک کودکان میگه با کودکتون از معایب و محاسن تک فرزندی صحبت کنید و اینکه در ازای محاسنی که داشتن برادر یا خواهر کوچک داره، باید زندگی متفاوتی رو تجربه کنه و در مورد حسادت باید از عشق و علاقه ای که بهش دارید مدام بگید تا مطمئن بشه که تنها شرایط عوض شده و چیزی از علاقه ی شما بهش کم نشده. برای کمک به ایجاد پیوند بین فرزندان بهترین کار کمک گرفتن از فرزند بزرگتر برای انجام امورات فرزند کوچیکه مثلا موقع حمام کردن از فرزند اول بخواید براتون حوله بیاره و یا کارهای دیگری از این قبیل.

برای انجام کارهای نوزاد از فرزندتون کمک بگیرید

برای انجام کارهای نوزاد از فرزندتون کمک بگیرید

نوزاد رو به عنوان یک عروسک زنده که مراقبتهای ویژه احتیاج داره به فرزند دوم معرفی کنید و بدونید که روند پذیرش فرزند جدید یک فرآیند مداومه، و اگه در مرحله ای نمیدونستید چه کاری باید انجام بدید، یک دوست خوب یا یک مشاور میتونه به شما کمک کنه. سعی کنید احساسات منفی کودکتون رو اصلاح کنید و بسیار صبور باشید.

به این مطلب امتیاز بده