حرف هایی که باید هر روز به کودک خود بگین

رویای هر پدر و مادری اینه که کودک خودشون رو موفق، با احساس، مهربان و بدون تنبیه بزرگ کنن، ولی بعضی اوقات با وجود تلاش پدر و مادر، کودک اعتماد به نفس کمی داره و این ناامید کنندست. بعص اوقات...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:

رویای هر پدر و مادری اینه که کودک خودشون رو موفق، با احساس، مهربان و بدون تنبیه بزرگ کنن، ولی بعضی اوقات با وجود تلاش پدر و مادر، کودک اعتماد به نفس کمی داره و این ناامید کنندست. بعص اوقات حرفهاتون به نظر میرسه که توسط اونا نشنیده گرفته میشن و یا حتی متوجه منظورتون نمیشن، ولی باید بدونین که حرفهاتون رو اونها تاثیر میذاره. والدین الگوی کودکان هستن و کودکان تمایل دارن کارها و حرفهای اونها رو تقلید کنن. از این رو از حرف ها و حرکات منفی جلو کودک پرهیز کنین، در عوض کارهایی انجام بدین که باعث رشد بهتر اونها میشه. همه ی پدر و مادرها یه راه منحصر به فردی برای پرورش کودکشون دارن، در اینجا روش هایی وجود داره که باعث پرورش بهتر کودکتون میشه.

چیکار میکنی؟

یه سوال ساده مثل چیکار میکنی؟ اثر مهمی در روانشناسی کودک داره. کودکان به توجه، ترقی، محبت و یه همدم صبور نیاز دارن. ممکنه بخواین وقت بیش از حدی برای کودکتون بذارین، به جای این کار، زمان و انرژیتون رو بر روی داشتن یه ارتباط سالم بین خودتون و کودک بذارین. سوال پرسیدن از کودک بدین معنیه که همه ی حواستون رو معطوف به اون کردین. بنا به گفته متخصصان، سوالات مثبت باعث شروع شدن ارتباطات بزرگ میشه و باعث میشه کودک احساس دلگرمی و خوشحالی پیدا کنه، چون میفهمه در زندگیتون نقش مهمی داره. همچنین، گوش دادن بی وقفه به حرفهاش خیلی مهمه.

توجه به کودک

توجه به کودک

تو مهربان هستی

اگه میخواین دنیا رو به جای مناسبی تبدیل کنین، به کودکتون یاد بدین که مهربان باشه. مهربانی یه فضیلت زیباست که میتونه سخت ترین افراد رو جذب کنه، ولی ممکنه به دست آوردنش آسون نباشه. روانشناسان توصیشون برای رشد کودکان اینه که اونها به وسیله ی والدینی مسئولیت پذیر و دلسوز و مهربان پرورش پیدا کنن. یکی از نکات مهم در این توصیه ها اینه که، به جای اینکه به اون ها بگین خوشحال باشن، بهشون بگین مهربان باشن. تاکید مثبت اثرات مثبتی هم داره. به فرزندتون بگین که تو مهربان هستی و مطمئنا در دراز مدت اثرات مثبتی روی جامعه میذاره.

مهربانی کودک

مهربانی کودک

از گفتن ” لطفا” و ” ممنونم ” خجالت نکشین

اگر انتظار دارین کودکتون در دنیای بیرون مودب باشه، از درون خانه شروع کنین. گفتن این کلمات به کودکتون یه راه عالی برای انجام این کاره. بر اساس تحقیقات، این یه راه ساده برای مودب شدن اوناست. مهارت های اجتماعی در زندگی بسیار مهمن و بهترین موقع آموزش کودکان برای مودب بودن موقعیه که هنوز جوان هستن.

مودب شدن کودک

مودب شدن کودک

متاسفم

موقعی که اشتباهی انجام میدین، گفتن این کلمه به کودکتون یه راه عالی واسه یادگیری عذرخواهی کردن از اشتباهاتشه. غیر ممکنه فردی اشتباهی مرتکب نشه، ولی یادگیری برای فهمیدنش، اصلاح و عذرخواهی برای اشتباهش مطمئنا کمک زیادی میکنه. بهترین الگو برای اونها باشین و بهشون دلگرمی بدین که نباید در آینده از گفتن این کلمه خجالت زده بشن.

عذر خواهی از کودک

عذر خواهی از کودک

تو به خوبی تلاش کردی

تعلیم نادرست، نتایج بدی هم داره. از سوی دیگه، مثبت بودن و قدردانی از تلاش کودکتون کلید افزایش اعتماد به نفس اونه.

من دوست دارم تو این کارو کنی

یه کودک برای کوچترین چیزهایی که انجام میده نیاز به توجه و قدردانی داره. مثلا فکر میکنین گذاشتن لباس داخل ماشین لباسشویی کار بزرگی نیست، ولی برای یه کودک کار بزرگیه. بنابراین، برای هر کاری که انجام میدن ازشون تشکر کنین و با این کار باعث اعتماد به نفس بیشتر در کودکتون بشین.

قدردانی از تلاش کودک

قدردانی از تلاش کودک

من مطمئنم تو میتونی کنترلش کنی

هر کسی در زندگی با چالش های مختلفی مواجهه. به راحتی ممکنه شانستون رو از دست بدین، ولی شجاعت زیادی برای ایستادن و مواجه شدن با این اتفاق میخواد. اگر میخواین یه کودک قوی تربیت کنین، به اونها روحیه بدین، اونها رو تشویق کنین و بهشون اعتقاد قلبی داشته باشین.

روحیه دادن به فرزندتون

روحیه دادن به فرزندتون

دوستت دارم

ابراز عشق به فرشته کوچکتون مثل دوست داشتنشون مهمه. اونها باید بدونن که عاشقشون هستین. عشق زیباست و روی کودکان اثر جادویی داره.

عشق به فرزند

عشق به فرزند

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *