طب سنتی همیشه طرفداران خودشو داشته خصوصا اینکه وقتی پدربزرگ مادربزرگامون رو میبینیم که در سن هشتاد و نود سالگی شاداب و سرحالن بیشتر توجهمون به سبک زندگی و درمانهاشون جلب میشه! طب سنتی توجه ویژه ای به سلامت بدن و روح داره با بررسی دقیق از صفات هر فردی درمانهای مختلفی ارائه میده ماساژ و حجامت از اون دسته درمانهاست که هیچ وقت قدیمی نمیشه چون اثر و فایده اش به اندازه ای زیاده که بلافاصله بعد از اعمال درمان بهبودی احساس میشه و نکته مهمتر اینکه عوارض نداره، در ادامه مطلب براتون بیشتر توضیح میدم.

حجامت

حجامت

پیشینه ی حجامت

در ایران باستان حجامت و مشت و مال به جای طب سوزنی به کار میرفت در گذشته پزشکان ایرانی چون از فرو بردن سوزنهای آلوده در بدن پرهیز میکردن به حجامت و ماساژ رو آوردن. اصول طب سوزنی و حجامت از آنجا گرفته شد که پزشکان متوجه شدن وقتی سربازی در میدان جنگ با سنگ یا چاقو و شمشیر زخم برمیداره به علت همین زخم بسیاری از بیماریهای بدنش خوب میشه. این کشف بزرگ بهشون یاد داد که با فروبردن سوزن و تیغ زدن میشه بعضی از مریضیها رو مداوا کرد و به همین علت از دو هزار و ششصد سال قبل از میلاد مسیح سوزن های فلزی و شاخ های حجامت در چین و ایران به ابزار پزشکی اضافه شد.

علت حجامت از نظر طب جدید و قدیم

طب جدید خاصیت حجامت رو در کم کردن خون بدن و درنتیجه کم شدن فشار خون میدونه ولی دلیل اتداع این روش درمانی چیز دیگه ای هست، دلیلش کاملا با علت پیدایش طب سوزنی که در پشت دیوار عظیم چین رایج بود ارتباط و شباهت داره.
چینی ها در بدن انسان ششصد نقطه ی اسرارآمیز پیدا کرده بودن که پزشکان سنتی ایران هم نقاط متعددی از بدن رو برای حجامت پیدا کرده و هر ناحیه رو برای معالجه یک بیماری خاص حجامت میکردن. این روش که در ایران قبل از اسلام معمول بود پس از ظهور اسلام همچنان استفاده شد.

علت حجامت

علت حجامت

ماساژ جایگزین حجامت

ماساژ در اکثر موارد به نوعی کار حجامت رو انجام میده اما نه اینطور که به صورت دائمی درد رو از بین ببره، بلکه براساس مکان درمان حجامت روی بدن اگه همون محل رو ماساژ بدید درد رو تسکین میده، جالبه بدونید برای هر درد و عارضه ای برای عضوی از بدن یه نقطه از بدن مسئول کنترل دردش هست، که با ماساژ یا حجامت اون محدوده از درد رهایی پیدا میکنید.

ماساژ جایگزین حجامت

ماساژ جایگزین حجامت

حجامت هر جای بدن برای چه عارضه ای مفیده؟

  • حجامت در محل معروف به حجامتگاه که بین دو کتف در پشت قرار دارد برای نجات انسان از خفقان و تنگی نفس و التهاب بود
  • برای سنگینی سر حجامت نقره خیلی مفیده، نقره حفره ی کوچکی هست که بالای ستون فقرات پشت گردن قرار داره و فاصله اون با ستون فقرات تقریباً چهار انگشت هست. علاوه بر حجامت ماساژ گردن و ماساژ اطراف این حفره برای درمان سردرد هم مفیده.
  • حجامت اخدعین ناراحتیهای چشم و صورت رو درمان میکنه و به جریان خون در عضلات سر آرامش میده.
    اخدعین دورگی هستند که در پشت گردن در چپ و راست قرار دارن.
  • برای درمان جوشهای دهان و لثه حجامت در زیر چانه انجام بدید.
  • حجامت بر روی ساق های پاها برای مشکلات روده ها و دردهای کلیه و اختلال مثانه و رحم و خونریزی رحمی زیاد توصیه و تجویز میشه.
حجامت قسمتهای مختلف بدن

حجامت قسمتهای مختلف بدن

منبع: کتاب زبان خوراکیها جلد اول، نویسنده دکتر غیاث الدین جزایری