شاید شما هم وقتی با کسی حرف میزنید در گوشه ذهنتون رفتارها و حالت های صورت طرف مقابل رو در نظر دارید و تجزیه و تحلیل میکنین تا متوجه بشین که چه حس و حالی در ارتباطی که با شما برقرار کرده داره، امروز هم قصدمون همینه تعدادی از حالت هایی که چشم آدم ها در شرایط مختلف ارتباط میتونه به خودش بگیره رو بررسی کنیم.

حالت چشم

حالت چشم

مردمک چشم ما فقط برای تنظیم عبور نور و سبب بینایی ما نیست بلکه به روشنی از حالت های ذهن ما نشانه هایی برامون آشکار میکنه.

در زیر مجموعه ای از یافته های تحقیق روانشناسان رو براتون شرح میدم که در سالهای طولانی در مذاکره و حوزه ارتباطات مورد استفاده قرار گرفته.

من سخت در حال فکر کردن هستم

وقتی آدم ها با تمام وجود و به سختی فکر میکنند مردمک چشم هاشون بزرگ و بزرگتر میشود اصطلاحی که فروید برای این وضعیت استفاده میکند تفاوت اندازه سیگار معمولی با سیگار برگ را مثال میزند که به راحتی قابل تشخیص هستند. اگر فرد مورد نظر شما تکون نمیخوره، به یک نقطه خیره شده و مردمک های باز شده داره پس بدونید ذهنش با فشار صد در صد داره یک موضوع را پردازش میکنه.

حالت چشم ذهن درگیر

حالت چشم ذهن درگیر

فشار بیش از اندازه دارم

حال موقعیتی را تصور کنید که فرد با موضوعی در ذهن درگیر هست که بیشتر از توان و کشش ذهنیش باشه. در این حالت که “پوک” معرفیش کرده فرد با بیش از 125% از توان مغزی با موضوعش درگیره و معمولا مردمک چشم رو به تنگ شدن میره، فرد هم تمایل داره چشماش رو مچاله کنه، چروک در کنار پلک هاش ظاهر میشه و سرش را به سمت وسط بدنش بکشه.

شما دارید درباره علاقه من حرف میزنید

مردمک های چشم میتونه نشانه های دیگری هم برای ما داشته باشه. وقتی مالتزمن آزمایش خودش را بر روی دانش آموزان انجام داد فهمید که کتاب عاشقانه که مورد علاقه اونهاست باعث شد در کل مدت خوانده شدن متن مردمک های باز به همراه ابروهای کشیده شده به سمت بالا و یک لبخند بسیار کوچک بر روی چهره ایجاد کنه. پس اگر طرف مقابل به حرف های شما علاقه داشته باشه باید در خیرگی به شما همین وضعیت رو داشته باشه.

مردمک منقبض

مردمک منقبض

از تو متنفرم

همونطوری که علاقه و دوست داشتن مردمک های چشم رو باز نگه میداره، حس تنفر و بی علاقگی به موضوع ارتباط هم مردمک ها را تنگ و منقبض میکنه. فردی که در این حالت قرار داره سعی میکنه در درجه اول نقطه تمرکز دیدش رو کنترل کنه و چشمانش رو به هر سویی برگردونه تا در جهتی غیر از منبع موضوع قرار بده.

حس منفی

حس منفی

وقتی شما از کسی خوشتون نمیاد اگر مجبور باشین به حرفاش گوش بدین حتما سعی میکنید به صورت غیر مستقیم و با یکسری موانع این کار رو انجام بدین، معمولا پلک هاتون نزدیک به هم هست و چشماتون سریعا از یک نقطه به یک نقطه دیگه منتقل میشه.

حالا نوبت شماست که با دقت در ارتباط با آدم های اطرافتون تجربه های متفاوت از حالت چشم و مردمک و نقطه تمرکز افراد رو در کنار هم قرار بدین و مهارت تشخیص حالت های ذهنی اطرافیانتون رو به دست بیارین.