توصیه های طلایی برای داشتن دوران بارداری سالم و بانشاط

اهمیت سلامتی و مراقبت از خود در دوران بارداری دو چندان میشه. به این خاطر که سلامتی نوزاد درون شکم شما رابطه مستقیمی با سلامت خود شما داره و شما باید از سلامت نوزاد خودتون مطمئن بشین. اما برای این کار...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
ایجاد تغییرات مثبت در زندگی در دوران بارداری

اهمیت سلامتی و مراقبت از خود در دوران بارداری دو چندان میشه. به این خاطر که سلامتی نوزاد درون شکم شما رابطه مستقیمی با سلامت خود شما داره و شما باید از سلامت نوزاد خودتون مطمئن بشین. اما برای این کار نیازی نیست که روش زندگی خودتون رو به کل زیر و رو کنین بلکه لازمه که کارهایی ساده برای حفظ سلامتی روحی و روانی خودتون انجام بدین. این تغییرات جزئی به شما کمک میکنه که بارداری بهتر و شادتری داشته باشین و در نهایت نوزاد سالم تری به دنیا بیارین. در ادامه تغییراتی که بهتره بعد از بارداری در زندگی روزمره خودتون به وجود بیارین رو به شما ارائه میدیم.

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی در دوران بارداری

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی در دوران بارداری

ورزش کردن در زمان بارداری

ورزش مناسب و متعادل روزانه میتونه حال شما رو بهتر کنه و مقاومت شما رو برای زایمان بیشتر میکنه. ورزش کردن در زمان بارداری فواید دیگه ای هم داره که میتونیم به این موارد اشاره کنیم: پر انرژی بودن، خواب بهتر، درد کمر کمتر، کم شدن خطر مشکلات بارداری و زایمان و ریکاوری سریع تر و بهتر بعد از زایمان. پیاده روی کردن در پارک محله، شرکت در کلاس های هفتگی یوگا و … میتونه نمونه هایی از ورزش کردن باشه. بهتره که سعی کنین همیشه تحرک داشته باشین.

در زمان بارداری ورزش روزانه توصیه میشه

در زمان بارداری ورزش روزانه توصیه میشه

بعد از باردار شدن بیشتر آب بخورین

در طول بارداری اکسیژن و مواد مغذی از طریق خون شما وارد بدن نوزاد میشه و همچنین دی اکسید کربن و دیگر مواد اضافی بدن نوزاد به همین روش، خارج میشه. این مورد به این معنیه که حجم کاری که باید به وسیله بدن شما و از طریق خون شما انجام بشه افزایش پیدا میکنه. به همین خاطر لازمه که آب بیشتری بخورین تا این روند تقویت بشه. نوشیدن آب همچنین خطر یبوست، هموروئید (بواسیر)، خستگی، سردرد و دیگر مشکلات ناراحت کننده بارداری رو کاهش میده. همیشه سعی کنین آب بهداشتی مصرف کنین. اگه مزه آب خوشایند شما نیست مقداری لیمو یا آب میوه به اون اضافه کنین.

در بارداری آب کافی بنوشید

در بارداری آب کافی بنوشید

در انتخاب غذاها و خوراکی های دوران بارداری دقت کنید

خوردن غذاهای مقوی در زمان بارداری کمک میکنه که سلامتی نوزاد شما حفظ بشه و بتونه که زندگی سالمی رو شروع کنه. میوه ها و سبزیجات سالم از اجزای مهم و کلیدی یه رژیم غذایی متعادل هستن. توصیه میشه که از غذاهایی استفاده کنین که مقدار شکر فرآوری شده کمتری داشته باشه و در عوض سرشار از پروتئین و کربوهیدرات های مناسب باشه همانند غلات و گوشت و تخم مرغ و … تا کمک کنه که به طور سالم وزن اضافه کنین. علاوه بر این میان وعده های سالم رو هم فراموش نکنین.

در انتخاب غذاهای دوران بارداری دقت کنید

در انتخاب غذاهای دوران بارداری دقت کنید

ویارهای خودتون رو کنترل کنین

تا زمانی که وزن شما مناسبه و در خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار ندارین، اشکالی نداره که خوراکی ها یا تنقلات مورد علاقتون (مقدار کم و نه زیاد) رو بخورین. مثلا خوردن یه بستنی شیرین و خوشمزه در انتهای هر هفته یا مواد شور و ترش به مقدار کم مشکلی ایجاد نمیکنن. اما اگه دائما ویار خوردن تنقلات دارین، سعی کنین که از جایگزین های سالم و مقوی استفاده کنین تا هم مواد مورد نیاز رشد نوزاد وارد بدنتون بشه و هم از مضرات احتمالی دوری کنین.

در هنگام ویار از خوردن تنقلات اجتناب کنید

در هنگام ویار از خوردن تنقلات اجتناب کنید

به اندازه کافی بخوابین

اگه در زمان بارداری خسته بشین در واقع به این معنیه که بیشتر از حد مجاز به خودتون فشار وارد میکنین و باید به خاطر خودتون و نوزادتون مقداری استراحت کنین. سعی کنین در طول روز مقداری چرت بزنین و اگه امکان این کار وجود نداره باید شب ها مقداری بیشتر بخوابین. حداقل هشت یا نه ساعت خواب در هر شب به شما کمک میکنه که در طول روز احساس بهتری داشته باشین. حتی به قیمت از دست دادن دید و بازدیدهای خانوادگی هم بهتره که بیشتر استراحت کنین، چون که به نفع خودتون و نوزاد درون شکمتون هست.

به اندازه ی کافی استراحت کنید

به اندازه ی کافی استراحت کنید

با زنان باردار دیگه دوست بشین

راه هایی برای ملاقات زنان باردار دیگه پیدا کنین. میتونین در کلاس های یوگای قبل از زایمان و یا کلاس های مرتبط با زایمان شرکت کنین و یا در شبکه های اجتماعی مخصوص زنان باردار عضو بشین. حمایت و راهنمایی دیگر زنان باردار میتونه به شما کمک کنه که بارداری بهتری داشته باشین. البته این روابط بعد از زایمان هم میتونه ادامه داشته باشه.

معاشرت با دوستانتان را فراموش نکنید

معاشرت با دوستانتان را فراموش نکنید

در دوران بارداری به خودتون سخت نگیرین

دلیل نمیشه که چون باردار هستین باید حتما استرس سلامتی خودتون رو داشته باشین و نگران اون باشین. اگه یه روز نتونستین ورزش کنین یا غذای نامناسبی خوردین، لازم نیست که از دست خودتون عصبانی بشین. میتونین دوباره شروع کنین و سعی کنین که از کارهای ناسالم دوری کنین.

در بارداری ریلکس باشید و از این ایام لذت ببرید

در بارداری ریلکس باشید و از این ایام لذت ببرید