لکه های چربی روی کابینت ها با توجه به نوع پخت، میزان استفاده از گاز و همچنین میزان جریان هوای داخل آشپزخانه میتواند کم یا زیاد باشد. معمولا در تمیز کردن آشپرخانه این لکه ها کمتر مورد توجه قرار میگیرند و حتی گاهی تا مدت های طولانی نیز روی کابینت باقی می مانند که میتوانند موجب آسیب رساندن به کابینت و ایجاد ظاهری نامناسب گردند. در این مطلب یک روش ساده خانگی بدون استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن لکه های چربی و سخت روی کابینت، به خصوص کابینت های اطراف گاز، آورده شده است. از این روش می توان حداقل ماهی یکبار استفاده نمود تا از شر تمامی لکه های چربی کابینت ها خلاص شد.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لکه های چربی کابینت

  • آب گرم
  • دستمال تمیز
  • مایع ظرفشویی
  • سطل (یا یک کاسه بزرگ)
  • اسفنج
  • جوش شیرین
  • سرکه سفید
  • بطری اسپری
  • حوله خشک و تمیز

مراحل تمیز کردن لکه های چربی روی کابینت

برای شروع یک دستمال تمیز را با آب گرم مرطوب کرده و روی لکه ها بکشید تا لکه ها نرم شوند و پاک کردن در مراحل بعدی آسان تر شود. همچنین توجه کنید که برای افزایش دقت کار و تمیز کردن لکه های چربی روی کابینت، تمامی کابینت را یک جا تمیز نکنید؛ بلکه آن را به مربع های کوچک تقسیم نموده و از بالا به پایین حرکت کنید.

خیس کردن لکه ها با آب گرم

خیس کردن لکه ها با آب گرم

درون یک سطل یا یک کاسه بزرگ مقداری آب گرم ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. اسفنج را در محلول آب و مایع ظرفشویی خیس کرده و روی کابینت فشار داده و آن را حرکت دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید.

تمیز کردن لکه ها با اسفنج و مایع ظرفشویی

تمیز کردن لکه ها با اسفنج و مایع ظرفشویی

اگر لکه های روی کابینت با اسفنج به طور کامل پاک نشد، مقادیر مساوی از جوش شیرین و آب را با یکدیگر مخلوط نموده تا به صورت خمیری سفت و یکنواخت به دست آید. مقدار کافی از خمیر را روی لکه های چربی کابینت بزنید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس با کمک یک پارچه و آب گرم، آن را کاملا تمیز نمایید.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه چربی

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه چربی

چنان چه لکه های چربی خیلی قوی بوده و هنوز هم قسمت هایی از آن باقی مانده بود، از سرکه استفاده کنید. مقدار مساوی از سرکه و آب را باهم ترکیب کرده و در یک بطری اسپری دار بریزید. مجددا مقدار کافی از این محلول را روی لکه اسپری کرده و اجازه دهید پنج دقیقه بماند. سپس با کمک پارچه و آب گرم آن را بشویید.

استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه چربی

استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه چربی

پس از انجام این روش ها، کابینت را با کمک یک حوله تمیز کاملا خشک کنید که لکه های آب روی آن باقی نماند.

خشک کردن کابینت

خشک کردن کابینت