بهترین روش برای تمیز کردن لکه های رنگی فرش

تمیز کردن فرش و از بین بردن لکه های اون یکی از مرحله های مهم خونه تکونی و تمیزکاری تو خونه ست. البته هر کدوم از لکه ها بسته به سختی و نوع اون ها روش های متفاوتی برای تمیز...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
نکات کلی

تمیز کردن لکه فرش و از بین بردن لکه های اون یکی از مرحله های مهم خونه تکونی و تمیزکاری تو خونه ست. البته هر کدوم از لکه ها بسته به سختی و نوع اون ها روش های متفاوتی برای تمیز کردنشون وجود داره، که توجه به اون ها مهمه. در صورت استفاده اشتباه از مواد ممکنه به فرش آسیب برسه. در اینجا می خوام روش تمیز کردن جوهر و یا رنگ ها رو براتون توضیح بدم.

مواردی مورد نیاز برای تمیز کردن لکه فرش

  • آمونیاک
  • آب گرم
  • بطری اسپری دار
  • حوله تمیز
  • اتو
لوازم مورد نیاز

لوازم مورد نیاز

گام اول: آماده سازی مواد

با زدن اتو به برق شروع کنید و بذارید گرم بشه. (بهتره از نزدیک ترین پریز به لکه استفاده کنید تا به تمام قسمت هاش دسترسی داشته باشید). بعد بطری رو با نسبت مساوی آمونیاک و آب گرم پر کنید و تکونش بدید تا به خوبی با هم ترکیب بشن.

ترکیب آب و آمونیاک

ترکیب آب و آمونیاک

گام دوم: اسپری کردن محلول

محلول رقیق شده آمونیاک رو روی فرش اسپری کنید، سپس یک حوله تمیز روی قسمتی که اسپری کردید، پهن کنید.

اسپری محلول

اسپری محلول

گام سوم: گذاشتن اتو روی حوله

اتو رو روی حوله قرار بدید و به آرومی حرکتش بدید، مواظب باشید فرش نسوزه. بعد از چند ثانیه لبه حوله رو بلند کنید و نگاهی به لکه بندازید. اگه دیدی که رنگ روی فرش کمتر شده و به حوله نفوذ کرده یعنی کارتون داره خوب پیش میره.

گذاشتن اتو روی حوله

گذاشتن اتو روی حوله

گام چهارم: تکرار مراحل قبل

برای حفظ رطوبت مقدار بیشتری از محلول رو روی فرش اسپری کنید، سپس فرایند اتو کردن رو با یه حوبه تمیز تکرار کنید. بسته به میزان سختی لکه ممکنه به چند حوله نیاز داشته باشید. این کار رو تا زمانی که اثرات لکه بطور کامل از روی فرش پاک بشه ادامه بدید.

تکرار مراحل قبل

تکرار مراحل قبل

قبل و بعد از انجام مراحل

قبل و بعد از انجام مراحل

نکات کلی

زمانی که چیزی روی فرش می ریزه، بهتره سریع عمل کنید و میزان لکه ها رو به حداقل برسونید. یک لکه تازه راحت تر از یک لکه قدیمی تمیز می شه.

در صورتی که مواد ریخته شده روی فرش جامد هست (یا مایع غلیظ مثل رنگ)، از دستمال کاغذی برای پاک کردن و بیرون آوردن مواد از فرش استفاده کنید. در این مرحله نباید از حرکت چرخشی استفاده کنید چون باعث میشه مواد به خورد فرش بره و لکه رو بدتر بشه. وقتی مقدار زیادی از مواد رو پاک کردید، از روش بالا برای حذف لکه استفاده کنید.

اگر لکه ناشی از نوشیدنی ها باشه، ابتدا از چند حوله برای خشک کردن فرش استفاده کنید. بعد از روش بالا استفاده کنید.

نکات کلی

نکات کلی