تمیز کردن قیچی و روش نگهداری از آنها

تمیز کردن قیچی اهمیت ویژه ای داره و باعث عمر طولانی تر این ابزار میشه. قیچی، یکی از ابزار های بسیار کاربردیست که حداقل یک دونه از اون توی همه ی خونه ها پیدا میشه. حالا اگه مثلا اهل دوخت...

نسترن کوهی
نسترن کوهی آپدیت:

تمیز کردن قیچی اهمیت ویژه ای داره و باعث عمر طولانی تر این ابزار میشه. قیچی، یکی از ابزار های بسیار کاربردیست که حداقل یک دونه از اون توی همه ی خونه ها پیدا میشه. حالا اگه مثلا اهل دوخت و دوز یا هنرهای دستی دیگه ای باشید برای خودتون قیچی های مخصوص دارید. اینکه بلد باشیم از ابزار کارمون درست نگهداری کنیم خیلی مهمه چون هم عمرش رو طولانی تر میکنه و هم راحت تر و بهتر میشه باهاش کار کرد. پس چندتا راهکار ساده برای نگهداری از قیچی ها بهتون میگم.

تمیز کردن قیچی

برای تمیز کردن اکثر قیچی ها فقط به یک پارچه ی نرم نیاز داریم، که بعد از هر بار استفاده به وسیله ی اون پارچه، خاک و خرده ریزه های روی قیچی و لبه های اون رو پاک کنیم.

تمیز کردن قیچی با یک پارچه نرم

تمیز کردن قیچی با یک پارچه نرم

قیچی های مخصوص آشپزخانه رو بعد از استفاده حتما باید بشوریم و کاملا اون ها رو خشک کنیم.

قیچی مخصوص آشپزخانه

قیچی مخصوص آشپزخانه

برای پاک کردن خرده ریزه های چسبناک و سرسخت روی لبه های قیچی های باغبانی میتوان از تینر استفاده کرد.

قیچی باغبانی

قیچی باغبانی

اگر قیچی شما به دلیل تماس با آب یا به دلیل قدیمی بودن فرسوده شده و زنگ زده تیغه های اون رو با یک توپ پنبه ای یا نخی که در سرکه سفید خیسانده شده پاک کنید.

تمیز کردن قیچی زنگ زده

تمیز کردن قیچی زنگ زده

تیز کردن قیچی

وقتی که برای برش زدن با قیچی باید کلی تلاش کنید یعنی قیچی شما کند شده و نیاز به تیز کردن داره. اگه مطمئن نیستید که قیچی شما نیاز به تیزکاری داره میتونید این روش رو امتحان کنید. یک تکه ی ضخیم از پارچه ی نرمی رو انتخاب کنید به آرامی اون رو برش بزنید اگه پارچه به جای برش خوردن تا خورد یعنی قیچی شما کُند شده و به تیز کردن نیاز داره.

برای تیز کردن قیچی میتونید از سنگ ها و قیچی تیز کن های مخصوص استفاده کنید و پس از اون قیچی رو روغن کاری کنید. قبل از استفاده روغن های اضافی رو پاک کنید.

تیز کردن قیچی

تیز کردن قیچی

نگهداری از قیچی ها

اگه همیشه یک جعبه ی شلوغ رو برای پیدا کردن قیچی زیر و رو میکنید این یعنی شما قیچیتون رو در یک جای نامناسب نگهداری میکنید. همه ی وسایل داخل اون جعبه میتونن تیغه ها و لبه ی قیچی شما رو خط خطی کنن، نوک قیچی رو بشکنند و تنظیم بین دو لبه رو بهم بریزند.

قیچی رو در جعبه های بهم ریخته نذارید

قیچی رو در جعبه های بهم ریخته نذارید

بهترین راه نگهداری از قیچی ها، قرار دادن اونها در یک مکان و جای مشخص هست. میتونید از یک پاکت یا کیف ابزار یا جعبه های کوچیک برای نگهداری از قیچی هاتون استفاده کنید.

نگهداری از قیچی در جعبه مخصوص

نگهداری از قیچی در جعبه مخصوص

هر چند ماه یکبار یک پارچه نرمی رو به روغن آغشته کنید و محل اتصال دو تیغه ی قیچی رو روغن کاری کنید. این کار باعث حرکت نرم تر و بدون اصطکاک تیغه ها میشه.

روغن کاری قیچی

روغن کاری قیچی

جداسازی قیچی ها

بهتره که قیچی ها رو طبق کاربرد مخصوصشون جدا کنید و از هر قیچی برای کار مخصوص خودش استفاده کنید.

قیچی مخصوص پارچه برای خیاطی و دوزندگی، قیچی های مخصوص کاغذ برای برش کاغذ و … این کار تیغه های قیچی رو برای مدت طولانی تری تیز نگه میداره.

داشتن قیچی های مجزا برای کارهای مختلف

داشتن قیچی های مجزا برای کارهای مختلف