با اینکه امروزه انواع مختلف ظروف پخت و پز در بازار وجود داره و خیلی از خانم ها به ظروف تفلون و سرامیک علاقه ی بیشتری دارند، هنوز هم ظروف چدنی جای خودشون رو در خیلی از آشپزخونه ها دارن. این ظروف معایب و مزایای خودشون رو دارن. خیلی از ماها فکر میکنیم حتما باید با سیم ظرفشویی و مایع به جون قابلمه ها بیفتیم تا تمیز بشن ولی بهتره که یاد بگیریم هر ظرفی رو با توجه به جنسش چجوری باید بشوریم که هم راحت تر تمیز بشه و هم طول عمر بیشتری داشته باشه. در ادامه ی مطلب قصد دارم بهتون توضیح بدم که بهترین روش برای تمیز کردن ظروف چدنی چی هست.

بهترین روش برای پاک کردن تابه های چدنی

بهترین روش برای پاک کردن تابه های چدنی

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن ظروف چدنی

  • آب گرم
  • دستمال خشک و تمیز یا دستمال حوله ای کاغذی
  • نمک
  • روغن
  • اسفنج یا برس مخصوص شستن ظروف

مراحل تمیز کردن ظروف چدنی

مهم ترین نکته در مورد ظروف چدنی این هست که باید اونها رو بلافاصله پس از استفاده، یعنی وقتی که هنوز داغ هستند، تمیز کنید. نباید اونها رو بذارید توی ظرفشویی که بعدا بشوریدشون چون این کار به مرور باعث زنگ زدنشون میشه. بعد از استفاده، غذا رو ازش خارج کنید و شروع کنید به تمیز کردنش.

ظروف چدنی رو بلافاصله بعد از استفاده تمیز کنید

ظروف چدنی رو بلافاصله بعد از استفاده تمیز کنید

بعد از اینکه تابه رو خالی کردید، داخلش رو آب جوش بریزید. حتما از دستکش یا انبر استفاده کنید که دستتون نسوزه بعد به کمک اسفنج یا یک برس کف اون رو تمیز کنید. برای شستن ظروف چدنی از ماشین ظرفشویی، مایع ظرفشویی و سیم ظرفشویی استفاده نکنید. چون اینها به لعابی که در اثر استفاده توی ظروف چدنی ایجاد میشه، آسیب میزنن.

ریختن آب داغ در تابه چدنی

ریختن آب داغ در تابه چدنی

تکه های غذایی که به کف تابه چسبیدن رو می تونید با نمک از بین ببرید، کمی نمک دانه درشت کف تابه بریزید و با قاشق چوبی اونها رو کف تابه بکشیده تا اگه موادی هنوز باقی مونده کنده بشن. اگه بازم تکه هایی کف ظرف باقی مونده بود که به این راحتی ها جدا نمیشد توی تابه آب جوش بریزید و اون رو روی حرارت بذارید تا آب بجوشه و تکه های باقی مونده از کف ظرف جدا بشن.

اسکراب کردن کف تابه با نمک

اسکراب کردن کف تابه با نمک

تابه رو آبکشی کنید و یا با دستمال تمیزش کنید. بعد هم کاملا اون رو خشک کنید.

خشک کردن تابه چدنی

خشک کردن تابه چدنی

حالا با یک دستمال حوله ای کاغذی یا پارچه، کف تابه رو یک لایه خیلی نازک از روغن های مایع گیاهی یا کره مذاب بزنید. بهتره که از دستمال کاغذی استفاده کنید که به راحتی بعد از تموم شدن کارتون اونو دور بندازید. بعضی ها دوست دارند بیرون تابه رو هم روغن بزنن.

روغن زدن به تابه چدنی

روغن زدن به تابه چدنی

الان هم تابه ی چدنی شما تمیز شده و هم اینکه یک لایه لعاب روغنی نچسب کف اون ایجاد شده. تابه رو تا دفعه بعدی که بخواید ازش استفاده کنید، در یک مکان خشک نگهداری کنید.

تابه چدنی تمیز شده

تابه چدنی تمیز شده

اگه همیشه از این روش برای تمیز کردن تابه ها و قابلمه های چدنی استفاده کنید، خیلی کمتر از قبل موقع پخت و پز غذاتون به تابه می چسبه و دردسر تمیز کردن قابلمه ها رو دارید.