تا به حال براتون اتفاق افتاده که از خلاقیت و حاضر جوابی اطرافیانتون متعجب بشید؟ اینکه چطور پاسخ های سریع و درستی به هر سوالی میدن یا اینکه برای هر موضوعی ایده و نظر دارن. داشتن ذهنی خلاق که توانایی این رو داشته باشه تا در کوتاه ترین زمان پاسخی برای حلاجی اتفاقات داشته باشه بنظر من یک نعمته. در یکی از مطالب قبلی راهکارهایی رو برای تقویت حافظه معرفی کردم اما در این مطلب چند تمرین ذهنی جالب رو برای اینکه هوشمندی و خلاقیت داشته باشیم در اختیارتون میذارم.

چطور ذهن خلاق و هوشمندی داشته باشیم؟

طبق نتایج محققان نورون های جدیدی که در قسمت هیپوکامپوس مغز قرار دارن عامل موثری در ایجاد خلاقیت و هوش بیشتر محسوب می شوند. اگر ما در بیرون این فضا محرک های تولید نورون ها رو افزایش بدیم، ذهن خلاق تر و هوشمندتری خواهیم داشت. برای ایجاد این محرک ها فقط کافیه تمرینات ساده ای که معرفی می کنم رو در برنامه ی روزمره مون قرار بدیم تا ذهنی متفاوت و در عین حال فعال تر داشته باشیم.

ذهن خلاق

ذهن خلاق

در روال فعالیت های روزانه تون تغییر ایجاد کنید

اینکار ممکنه از نظر شما کمی عجیب بنظر برسه ولی با تغییر و اندکی تنوع در برنامه های روتین زندگی روزمره کمک بزرگی به تحریک مغز می کنید. اگه ما همیشه کارهای تکراری و از پیش تعیین شده ای رو انجام بدیم فعالیت مغز در قسمت های بزرگتر کاهش پیدا میکنه و متوقف میشه. میتونید برای پیاده روی مسیر متفاوتی رو انتخاب کنید یا خوراکی های معمول صبحانه رو تغییر بدین. حتی تغییر در نوع برنامه های تلوزیونی هم موثره. این بار تلوزیون رو از چشم یک خردسال ببینید تا از دید بچه ها با جهان و شگفتی های درونش آشنا بشید. این موارد چیزهایی هستن که ما خیلی از اوقات فراموش می کنیم.

انتخاب مسیر جدید

انتخاب مسیر جدید

مسواک زدن با دست مخالف

سعی کنین تا برای انجام کارهای روزمره از دستی که به آن مسلط نیستین استفاده کنید. این کار باعث فعال شدن نیمکره ی مخالف مغز میشه و فعالیت مغز در سطح قشای دو نیمکره افزایش پیدا می کنه. استفاده از دست غیر غالب و مخالف میتونه به تحریک مغز و گسترش فعالیتش کمک کنه و در نتیجه باعث ایجاد خلاقیت میشه.

با دست مخالف مسواک بزنید

با دست مخالف مسواک بزنید

بررسی کردن همه اجناس سوپرمارکت

معمولا وقتی به سوپرمارکت میریم مستقیما دنبال چیزی که میخوایم می گردیم. اما این بار بهتره تا یه نگاه کلی به همه اجناس بندازیم مثلا از بالا تا پایین قفسه هارو نگاه کنیم حتی برچسب ها رو بخونیم. به جزییات دقت بیشتری کنیم همه ی این بررسی ها به مغز این فرصت رو میده تا چیز جدیدی رو که حتی بهش فکر هم نمیکردین حلاجی کنه و به ایجاد نورون های جدید کمک می کنه.

دقت بیشتر به جزییات

دقت بیشتر به جزییات

مطالعه به شیوه ای جدید نوعی تمرین ذهنی

گوش دادن به کسی که کتاب رو بلند میخونه یا مطالعه ی کتاب با صدای بلند، بخش های مختلف مغز رو بیشتر تحریک میکنه تا اینکه خودمون در حالت عادی و خاموش کتاب یا مجله و نوشته ای رو بخونیم.

یک کتاب رو با صدای بلند بخونین یا اون رو به همراه دوست یا همسرتون به نوبت بلند بخونید و درموردش اظهار نظر و صحبت کنید اینکار نه تنها به تولید نورون های مغزی کمک می کنه بلکه باعث میشه تا با روشی متفاوت یک کتاب رو مطالعه کرده باشین.

استفاده از حس شنیداری در مطالعه

استفاده از حس شنیداری در مطالعه

تحریک مغز با غذاهای جدید و نا آشنا

غذا و عطر ناشی از اون باعث ایجاد ارتباط بین بینی و مرکز احساس عاطفی در مغز میشه. با تغییر در غذاها و عطر و طعم جدید مغز رو به شیوه ای متفاوت تحریک می کنیم. با طبخ غذاهای جدید و عطر و طعم متفاوت در کنار غذاهای روزمره واکنش و پردازش مغز رو تقویت کنید.

تهیه ی غذای جدید و عطر و طعم جدید

تهیه ی غذای جدید و عطر و طعم جدید

ایجاد تعاملات اجتماعی بیشتر در طی روز

تعامل با افراد در طی روز یکی از بهترین راه های افزایش نورون های مغز محسوب میشه. توانایی شناختی رو با تعامل با افراد بیشتری در طی روز تقویت کنید. همیشه در پی یافتن راهی برای بازکزدن صحبت حتی با یک سلام و احوالپرسی کوچیک باشید.

تقویت تعاملات اجتماعی

تقویت تعاملات اجتماعی

به این مطلب امتیاز بده