داشتن تمرکز و عدم حواس پرتی یکی از مهارت های لازم برای انجام کار و فعالیت های روزمره ی زندگی است. متأسفانه ما در عصری زندگی میکنیم که میانگین تمرکز افراد جامعه رو به کاهش است. در دنیای جدید لازمه تا فرد توانایی لازم برای انجام مهارت و فعالیت های جدید را در کمترین زمان ممکن داشته باشه و این کار مستلزم تقویت و افزایش تمرکز خواهد بود. در ادامه با چند تمرین ذهنی مؤثر برای افزایش تمرکز آشنا میشویم.

بازیهای فکری

در بین بازیهای مختلفی که انجام میدیم بعضی از آنها مثل حل کردن پازل های بزرگ، مکعب جادویی یا روبیک، سودوکو، شطرنج، دوز و این قبیل سرگرمی ها میتونه ذهن را تقویت کنه و باعث افزایش تمرکز بشه. بازیهای فکری بخوبی میتونن سطح تمرکز رو افزایش دهند و از طرف دیگه سرگرمی خوبی برای گذراندن اوقات فراغت باشند.

شطرنج و افزایش تمرکز

شطرنج و افزایش تمرکز

شمارش معکوس از 100 تا صفر

یکی از تمرینات ساده ای که برای افزایش تمرکز براحتی میتونیم انجام بدیم شمارش اعداد به شکل معکوس از 100 تا صفر است این تمرین رو با سرعت انجام بدین و برای درگیر شدن بیشتر ذهن این تمرین را به شکل معکوس با اختلاف 3 عدد یعنی 100، 97، 94، 91 الی آخر انجام دهید.

تمرین شمارش معکوس از 100

تمرین شمارش معکوس از 100

برای افزایش تمرکز تمرین شمارش کلمات را انجام دهید

با انتخاب یک کتاب یا مجله و روزنامه شروع به شمارش لغات یک پاراگراف کنید بدون اینکه از انگشت یا نشانگر برای شمردن استفاده کنید این کار را فقط با دقت چشمانتان انجام دهید. ابتدا دوبار اینکار را برای اولین پاراگراف انجام دهید تا از درست شمردن لغات مطمئن شوید. سپس به سراغ پاراگراف دوم بروید و در نهایت کل لغات آن صفحه را یکجا شمارش کنید. این یک تمرین ذهنی ساده برای افزایش تمرکز ذهن است.

شمارش کلمات کتاب

شمارش کلمات کتاب

تمرین نقاشی و رنگ آمیزی برای افزایش قدرت تمرکز

نقاشی و طراحی فعالیت های مؤثری در حفظ آرامش مغز و تحریک خلاقیت است. همچنین باعث افزایش سطح تمرکز خواهد شد. رنگ آمیزی باعث افزایش تمرکز فرد می شود چون ذهن را درگیر فعالیت دست میکند. دقت در رنگ آمیزی بین خطوط و جلوگیری از بیرون زدگی تمرین مؤثری در تقویت تمرکز است.

طراحی و نقاشی و تمرکز ذهن

طراحی و نقاشی و تمرکز ذهن

5/5 - (2 امتیاز)